Ravens 7-on-7 tournament concludes Sunday


RAVENS 7-ON-7 PASSING JAMBOREE

When: Sunday June 9

Where: Tuscarora High, Frederick

BLACK BRACKET

First round (9:30 a.m.)

South Carroll vs. Oakdale

Maryland School for the Deaf vs. Boonsboro

Greencastle (PA) vs. Blair

Thomas Johnson vs. Fort Hill

Winters Mill vs. Old Mill

Frederick vs. South Hagerstown

Hammond vs. Northwest

Quarterfinals (11:10 a.m.)

South Carroll/Oakdale winner vs. Maryland School for the Deaf/Boonsboro winner

Greencastle/Blair winner vs. Thomas Johnson/Fort Hill winner

Winters Mill/Old Mill winner vs. Gaithersburg/Middletown winner

Frederick/South Hagerstown winner vs. Hammond/Northwest winner

Consolation quarterfinals (11:10 a.m.)

South Carroll/Oakdale loser vs. Maryland School for the Deaf/Boonsboro loser

Greencastle/Blair loser vs. Thomas Johnson/Fort Hill loser

Winters Mill/Old Mill loser vs. Gaithersburg/Middletown loser

Frederick/South Hagerstown loser vs. Hammond/Northwest loser

Semifinals (12:50 p.m.)

South Carroll or Oakdale/Maryland School for the Deaf or Boonsboro winner vs. Greencastle or Blair/Thomas Johnson or Fort Hill winner

Winters Mill or Old Mill/Gaithersburg or Middletown winner vs. Frederick or South Hagerstown/ Hammond or Northwest winner

5th place – South Carroll or Oakdale/Maryland School for the Deaf or Boonsboro loser vs. Greencastle or Blair/Thomas Johnson or Fort Hill loser

5th place – Winters Mill or Old Mill/Gaithersburg or Middletown loser vs. Frederick or South Hagerstown/ Hammond or Northwest loser

Consolation bracket semifinals (12:50 p.m.)

South Carroll or Oakdale/Maryland School for the Deaf or Boonsboro winner vs. Greencastle or Blair/Thomas Johnson or Fort Hill winner

Winters Mill or Old Mill/Gaithersburg or Middletown winner vs. Frederick or South Hagerstown/ Hammond or Northwest winner

5th place – South Carroll or Oakdale/Maryland School for the Deaf or Boonsboro loser vs. Greencastle or Blair/Thomas Johnson or Fort Hill loser

5th place – Winters Mill or Old Mill/Gaithersburg or Middletown loser vs. Frederick or South Hagerstown/ Hammond or Northwest loser

Consolation bracket finals

7th place, 2:30 p.m.

5th place, 2:30 p.m.

3rd place, 2:30 p.m.

1st place, 2:30 p.m.

Championship bracket finals

7th place, 2:30 p.m.

5th place, 2:30 p.m.

3rd place, 2:30 p.m.

1st place, 2:30 p.m.

 

PURPLE BRACKET

First round (10:20 a.m.)

Silver Oak vs. Liberty

North Hagerstown vs. Catoctin

Norristown (PA) vs. Tuscarora

Chopticon vs. Quince Orchard

Williamsport vs. Marshall (VA)

Allegany vs. Seneca Valley

Walkersville vs. Richard Montgomery

Manchester Valley vs. Urbana

Quarterfinals (12 p.m.)

Silver Oak/Liberty winner vs. North Hagerstown/Catoctin winner

Norristown/Tuscarora winner vs. Chopticon/Quince Orchard winner

Williamsport/Marshall winner vs. Allegany/Seneca Valley winner

Walkersville/Richard Montgomery winner vs. Manchester Valley/Urbana winner

Consolation bracket quarterfinals (12 p.m.)

Silver Oak/Liberty loser vs. North Hagerstown/Catoctin loser

Norristown/Tuscarora loser vs. Chopticon/Quince Orchard loser

Williamsport/Marshall loser vs. Allegany/Seneca Valley loser

Walkersville/Richard Montgomery loser vs. Manchester Valley/Urbana loser

Semifinals (1:40 p.m.)

Silver Oak or Liberty/North Hagerstown or Catoctin winner vs. Norristown or Tuscarora/Chopticon or Quince Orchard winner

Williamsport or Marshall/Allegany or Seneca Valley winner vs. Walkersville or Richard Montgomery/Manchester Valley or Urbana winner

5th place – Silver Oak or Liberty/North Hagerstown or Catoctin loser vs. Norristown or Tuscarora/Chopticon or Quince Orchard loser

5th place – Williamsport or Marshall/Allegany or Seneca Valley loser vs. Walkersville or Richard Montgomery/Manchester Valley or Urbana loser

Consolation semifinals (1:40 p.m.)

Silver Oak or Liberty/North Hagerstown or Catoctin winner vs. Norristown or Tuscarora/Chopticon or Quince Orchard winner

Williamsport or Marshall/Allegany or Seneca Valley winner vs. Walkersville or Richard Montgomery/Manchester Valley or Urbana winner

5th place – Silver Oak or Liberty/North Hagerstown or Catoctin loser vs. Norristown or Tuscarora/Chopticon or Quince Orchard loser

5th place – Williamsport or Marshall/Allegany or Seneca Valley loser vs. Walkersville or Richard Montgomery/Manchester Valley or Urbana loser

Consolation finals

7th place, 3:20 p.m.

5th place, 3:20 p.m.

3rd place, 3:20 p.m.

1st place, 3:20 p.m.

Championship finals

7th place, 3:20 p.m.

5th place, 3:20 p.m.

3rd place, 3:20 p.m.

1st place, 3:20 p.m.