Three football private champs and two public state semifinalists will be in the field for the St. Paul’s School 7-on-7 Passing League which starts Thursday evening in Brooklandville.

Gilman School, which won the MIAA A Conference championship and was the consensus No. 1 team in the area for a second straight season last fall, is back along with host and B Conference champ St. Paul’s School. St. Frances Academy, which won back-to-back C titles and will play in the A this coming season, will also take part.

Class 4A state final four squads Meade and Westminster join those three squads in a bracket that includes MIAA A playoff qualifier Archbishop Spalding and Baltimore City squads Poly and Reginald Lewis.

The St. Paul’s league runs each Thursday, except July 4, through the end of July.

St. Paul’s Passing League

Where: St. Paul’s School

Teams

Bracket A – Gilman School, Reginald Lewis, Meade, Poly, Archbishop Spalding, St. Frances Academy, St. Paul’s School, Westminster

Bracket B – Ben Franklin-Masonville Cove Academy, Chesapeake-Baltimore County, Gilman School (under squad), Loch Raven, Baltimore Lutheran School, Mervo, Pikesville,Towson

Schedule

Thursday June 6

St. Paul’s vs. Gilman, 6 p.m.

Loch Raven vs. Towson, 6 p.m.

Lutheran vs. Pikesville, 6 p.m.

Ben Franklin vs. Mervo, 6 p.m.

Spalding vs. St. Frances, 7 p.m.

Meade vs. Westminster, 7 p.m.

Lewis vs. Poly, 7 p.m.

Gilman (under squad) vs. Chesapeake-BC, 7 p.m.

Thursday June 13

Gilman (under squad) vs. Ben Franklin, 6 p.m.

Lutheran vs. Chesapeake-BC, 6 p.m.

Towson vs. Mervo, 6 p.m.

St. Paul’s vs. Spalding, 6 p.m.

Lewis vs. St. Frances, 7 p.m.

Poly vs. Westminster, 7 p.m.

Meade vs. Gilman, 7 p.m.

Loch Raven vs. Pikesville, 7 p.m.

Thursday June 20

tyree turnerSt. Paul’s vs. Meade, 6 p.m.

Pikesville vs. Mervo, 6 p.m.

Loch Raven vs. Chesapeake-BC, 6 p.m.

Gilman (under squad) vs. Lutheran, 6 p.m.

Lewis vs. Spalding, 7 p.m.

Poly vs. Gilman, 7 p.m.

Westminster vs. St. Frances, 7 p.m.

Towson vs. Ben Franklin, 7 p.m.

Thursday June 27

Gilman (under squad) vs. Towson, 6 p.m.

Pikesville vs. Ben Franklin, 6 p.m.

Mervo vs. Chesapeake-BC, 6 p.m.

St. Paul’s vs. Lewis, 6 p.m.

St. Frances vs. Gilman, 7 p.m.

Loch Raven vs. Lutheran, 7 p.m.

Poly vs. Meade, 7 p.m.

Westminster vs. Spalding, 7 p.m.

Thursday July 11

St. Paul’s vs. Poly, 6 p.m.

Mervo vs. Lutheran, 6 p.m.

Pikesville vs. Towson, 6 p.m.

Chesapeake-BC vs. Ben Franklin, 6 p.m.

St. Frances vs. Meade, 7 p.m.

Westminster vs. Lewis, 7 p.m.

Gilman vs. Spalding, 7 p.m.

Gilman (under squad) vs. Loch Raven, 7 p.m.

Thursday July 18

Gilman (under squad) vs. Pikesville, 6 p.m.

Mervo vs. Loch Raven, 6 p.m.

Ben Franklin vs. Lutheran, 6 p.m.

St. Paul’s vs. Westminster, 6 p.m.

Chesapeake-BC vs. Towson, 7 p.m.

Spalding vs. Meade, 7 p.m.

St. Frances vs. Poly, 7 p.m.

zach abeyGilman vs. Lewis, 7 p.m.

Thursday July 25

Chesapeake-BC vs. Pikesville, 6 p.m.

Ben Franklin vs. Loch Raven, 6 p.m.

St. Paul’s vs. St. Frances, 6 p.m.

Gilman (under squad) vs. Mervo, 6 p.m.

Lutheran vs. Towson, 7 p.m.

Gilman vs. Westminster, 7 p.m.

Spalding vs. Poly, 7 p.m.

Meade vs. Lewis, 7 p.m.