UCBAC champ C. Milton Wright debuts as postseason kickoffs; Loyola jumps to No. 3 


by Derek Toney

Postseason play is on the horizon and there’s new two teams – C. Milton Wright and South River – in the new VSN’s Boys Lacrosse Top 20.

The Mustangs won the UCBAC Chesapeake title with a victory at then-No. 2o and previously undefeated Patterson Mill. South River handled then-No. 18 Annapolis on the road in the Anne Arundel County regular season finale.

The Anne Arundel crown will be decided Monday with defending champ and No. 9 Severna Park taking on 10th-ranked Broadneck at Glen Burnie. Hereford won the Baltimore County title last weekend while Marriotts Ridge (Howard County) and Westminster (Carroll County Athletic League) wrapped up crowns. City College and Poly play Monday afternoon at Douglass for the Baltimore City A Division I crown.

The playoff puzzle for the MIAA A Conference, the nation’s toughest league, will be completed Tuesday with rivals No. 6 Gilman School and seventh-ranked McDonogh School playing for the final spot. Calvert Hall College, St. Mary’s, Boys’ Latin, Loyola Blakefield and St. Paul’s School are in.

Calvert Hall remains No. 1 followed by St. Mary’s, Loyola, St. Paul’s School and Boys’ Latin. The MIAA A playoffs start Friday with two quarterfinal matches.

The state public tournament starts Wednesday.

Pictured above: C. Milton Wright’s Blaine Dail (2) and Nick Domzalski were excited after C. Milton Wright’s victory over Patterson Mill to clinch the UCBAC Chesapeake Division title. The Mustangs are 20th in this week’s VSN Boys Lacrosse Top 20.

 
Here is the entire 2019 VSN Boys Lacrosse Top 20 for week 7:

VSN BOYS LACROSSE TOP 20 POLL – WEEK 7

1. CALVERT HALL COLLEGE (14-1)

Previous rank: #1

Last week: The Cardinals defeated then-No. 11 Archbishop Spalding, 15-3, and then-No. 2 St. Paul’s School, 16-6.

This week: at No. xx Loyola Blakefield, May 7

2. ST. MARY’S (11-5)

Previous rank: #3

Last week: The Saints defeated No. 18 Annapolis, 17-9, and No. 16 Severn School, 13-5.

This week: at Mount St. Joseph, May 7 

3. LOYOLA BLAKEFIELD (9-5)

Previous rank: #7

Last week: The Dons defeated then-No. 2 St. Paul’s School, 6-5.

This week: vs. No. 1 Calvert Hall College, May 7; MIAA A Conference Tournament quarterfinal, May 10

4. ST. PAUL’S SCHOOL (10-4)

Previous rank: #2

Last week: The Crusaders lost to then-No. 6 Loyola Blakefield, 6-5, and No. 1 Calvert Hall College, 16-6.

This week: at No. 5 Boys’ Latin School, May 7; MIAA A Conference Tournament quarterfinal, May 10

5. BOYS’ LATIN SCHOOL (10-6)

Previous rank: #5

Last week: The Lakers defeated then-No. 4 Gilman School, 12-11, and lost to No. 11 Archbishop Spalding, 9-5.

This week: vs. No. 4 St. Paul’s School, May 7; MIAA A Conference Tournament quarterfinal, May 10

6. GILMAN SCHOOL (9-6)

Previous rank: #4

Last week: The Greyhounds lost to No. 5 Boys’ Latin School, 12-11, after a 17-8 victory over John Carroll School. 

This week: at No. 7 McDonogh School, May 7

7. MCDONOGH SCHOOL (11-4)

Previous rank: #6

Last week: The Eagles defeated then-No. 16 Severn School, 16-4, and Mount St. Joseph, 18-5.

This week: vs. No. 6 Gilman School, May 7 

8. WESTMINSTER (13-0)

Previous rank: #8

Last week: The Owls defeated Fallston, 16-3, and Kent Island, 14-11.

This week: vs. Blake or Rockville, Class 3A West Region Section I semifinal, May 10

9. SEVERNA PARK (13-1)

Previous rank: #9

Last week: The Falcons defeated Old Mill, 19-3, and South River, 15-4.

This week: vs. No. 10 Broadneck, Anne Arundel County final at Glen Burnie, May 6; vs. Glen Burnie or North County, Class 4A East Region Section I semifinal, May 10

10. BROADNECK (12-1)

Previous rank: #10

Last week: The Bruins defeated Northeast, 15-5, and Chesapeake-Anne Arundel, 15-8.

This week: vs. No. 9 Severna Park, Anne Arundel County final at Glen Burnie, May 6; vs. No. 19 Annapolis, Class 4A East Region  Section II semifinal, May 10

11. ARCHBISHOP SPALDING (8-9)

Previous rank: #11

Last week: The Cavaliers lost to No. 1 Calvert Hall College, 15-3, after a 9-5 victory over then-No. 5 Boys’ Latin School.

This week: at John Carroll School, May 7

12. CENTURY (12-2)

Previous rank: #12

Last week: The Knights lost to Middletown, 10-4, and defeated Mount Hebron, 7-6.

This week: vs. Winters Mill or Liberty, Class 2A West Region Section I semifinal, May 10

13. MARRIOTTS RIDGE (13-1)

Previous rank: #13

Last week: The Mustangs defeated Mount Hebron, 12-5, and then-No. 17 Dulaney, 9-3.

This week: vs. Oakland Mills or River Hill, Class 2A South Region Section I semifinal, May 10

14. HEREFORD (10-3)

Previous rank: #14

Last week: The Bulls won the Baltimore County championship with an 11-5 victory over No. 14 Towson, after a 13-5 victory over Franklin.

This week: vs. Eastern Tech, Class 2A North Region Section I semifinal, May 10

16. TOWSON (9-4)

Previous rank: #15

Last week: The Generals lost to No. 14 Hereford, 11-5, in the Baltimore County final after a 22-0 victory over Pikesville.

This week: at Woodlawn, Class 3A North Region Section I semifinal, May 10

17. DULANEY (11-3)

Previous rank: #17

Last week: The Lions defeated Eastern Tech, 13-5, after a 9-3 loss to No. 13 Marriotts Ridge.

This week: vs. Catonsville, Class 4A North Region Section I semifinal, May 10

17. GLENELG (8-6)

Previous rank: #19

Last week: The Gladiators defeated River Hill, 17-7, and Centennial, 12-2.

This week: vs. Hammond or Wilde Lake, Class 2A South Region Section I semifinal, May 10

18. SOUTH RIVER (7-5)

Previous rank: Not ranked

Last week: The Seahawks defeated then-No. 18 Annapolis, 14-7, after a 15-4 loss to No. 9 Severna Park.

This week: vs. North Point, Class 4A East Region Section II quarterfinal, May 8

19. ANNAPOLIS (8-4)

Previous rank: #18

Last week: The Panthers lost to South River, 14-7, and then-No. 3 St. Mary’s, 17-9.

This week: vs. No. 10 Broadneck, Class 4A East Region Section I semifinal, May 10

20. C. MILTON WRIGHT (6-5)

Previous rank: Not ranked

Last week: The Mustangs defeated then-No. 20 Patterson Mill, 13-9.

This week: vs. Dundalk, Class 3A North Region Section II quarterfinal, May 8