No. 1 Atholton rolls into 3A elite eight; South River and Arundel to collide again in 4A East final


MPSSAA VOLLEYBALL TOURNAMENT

Wednesday’s results

Section semifinal

CLASS 2A

North Region

Section I – Eastern Tech at Hereford

 

Section final 

CLASS 1A

East Region

Section I – No. 2 Perryville 3, No. 4 Patterson Mill 0

North Region

Section I – No. 2 Western Tech 3, No. 5 Carver A&T 0

Section II – No. 1 Reginald Lewis 3, No. 2 Douglass 1

South Region

Section I – No. 1 Largo 3, No. 3 Chesapeake Science Point 1

 

CLASS 2A

East Region

Section I – No. 1 Rising Sun 3, No. 3 Elkton 0

North Region

Section II –  No. 1 Gwynn Park 3, No. 2 Patterson 0

South Region

Section I –  No. 1 Glenelg 3, No. 3 River Hill 2

West Region

Section I – No. 1 Winters Mill 3, No. 3 Liberty 0

 

CLASS 3A

East Region

Section I – No. 1 Atholton 3, No. 3 Centennial 0

Section II – No. 2 Northeast 3, No. 1 James M. Bennett 1

North Region

Section I – No. 1 Towson 3, No. 3 Lansdowne 1

Section II – No. 2 Bel Air 3, No. 4 Edgewood 1

South Region

Section I – No. 1 Poly 3, No. 2 City College 0

West Region

Section I – No. 1 Westminster 3, No. 2 Magruder 0

 

CLASS 4A

East Region

Section I – No. 1 Arundel 3, No. 2 Severna Park 2

Section II – No. 1 South River 3, No. 2 Broadneck 1

North Region

Section I – No. 1 Dulaney 3, No. 3 Perry Hall 0

 

Thursday’s section final schedule

CLASS 2A

North Region

Section I – Edmondson vs. Eastern Tech/Hereford winner

 

Region final schedule

CLASS 1A

East Region – Friday 

North Dorchester at Perryville

North Region – Friday

Reginald Lewis at Western Tech

 

CLASS 2A

East Region – Friday or Saturday

Rising Sun at Easton

North Region – Friday or Saturday

Eastern Tech or Hereford/Edmondson winner at Gwynn Park

South Region – Friday or Saturday

Patuxent at Glenelg

West Region – Friday or Saturday

Williamsport at Winters Mill

 

CLASS 3A

East Region – Friday or Saturday

Northeast at Atholton

North Region – Friday

Towson at Bel Air

South Region – Friday or Saturday

Huntingtown at Poly

West Region – Friday

North Hagerstown at Westminster

 

CLASS 4A

East Region – Friday or Saturday

Arundel at South Rvier

North Region – Friday

Urbana at Dulaney