Glen Burnie ends Severna Park’s title reign in 4A; Glenelg outlasts River Hill for 3A Elite Eight spot


MPSSAA SOFTBALL TOURNAMENT

Wednesday’s region sectional semifinal/final results

CLASS 1A 

East Region

Section I semifinal – No. 1 Bohemia Manor 10, No. 4 Perryville 0

North Region

Section I final – No. 5 Sparrows Point 19, No. 7 Carver A&T 3

Section II final – No. 1 Forest Park 16, No. 2 Dunbar 9

CLASS 2A

East Region

Section I final – No. 1  North East 12, No. 2 Elkton 5

North Region

Section I final – No. 1 Eastern Tech 21, No. 2 New Town 2

South Region

Section I final – No. 4 Glenelg 11, No. 2 River Hill 10

West Region

Section I final – No. 3 Oakdale 8, No. 1 Century 3

CLASS 3A

East Region

Section I final – No. 2 Reservoir 3,  No. 1 Centennial 2

Section II – No. 1 Chesapeake-Anne Arundel 11, No. 3 Northeast 0

North Region 

Section I semifinal – No. 3 Lansdowne 24, No. 2 Parkville 5

Section II final – No. 2 Bel Air 1, No. 4 C. Milton Wright 0

South Region

Section I final – No. 1 Oxon Hill 17, No. 2 Poly 8

West Region

Section I final- No. 1 Manchester Valley 9, No. 2 Westminster 5

 

CLASS 4A

East Region

Section I – No. 1 Glen Burnie 4, No. 2 Severna Park 3

North Region

Section I – No. 3 Howard 5, No. 4 Dulaney 2

 

Thursday’s region sectional final schedule

CLASS 1A

East Region

Section I – Patterson Mill at Bohemia Manor

CLASS 3A

North Region 

Section I – Lansdowne at Towson

 

Friday’s region final schedule

CLASS 1A

East Region

Cambridge-South Dorchester at Patterson Mill/Bohemia Manor winner

North Region

Sparrows Point at Forest Park

 

CLASS 2A

East Region

North East vs. Queen Anne’s

North Region

Eastern Tech vs. Gwynn Park

South Region

Glenelg at LaPlata

 

CLASS 3A

East Region

Reservoir vs. Chesapeake-Anne Arundel

North Region

Lansdowne/Towson winner vs. Bel Air (at higher seed)

West Region

Linganore at Manchester Valley

 

CLASS 4A

East Region

Leonardtown at Glen Burnie

North Region

Howard vs. Sherwood