Manchester Valley and Westminster cruise in 3A West opener; Howard eliminates Perry Hall in 4A


MPSSAA GIRLS LACROSSE TOURNAMENT

Wednesday’s region sectional opening round results

CLASS 2A

East Region

Section I

No. 4 Harford Tech 9, No. 5 Fallston 8

No. 3 Elkton 16, No. 6 North East 9

South Region

Section I

No. 5 River Hill 21, No. 4 Oakland Mills 6

No. 3 Wilde Lake 15, No. 6 Hammond 12

Section II – No. 4 Southern 18, No. 5 Thomas Stone 3

West Region

Section I

No. 5 Winters Mill 14, No. 4 Liberty 13

 

CLASS 3A

East Region

Section I

No. 4 Atholton 13, No. 5 Reservoir 5

North Region

Section I

No. 4 Franklin 19, No. 5 Parkville 2

No. 3 Towson 20, No. 6 Lansdowne 0

Section II

No. 4 Bel Air 15, No. 5 Edgewood 0

No. 3 Kenwood 14, No. 6 Aberdeen 3

West Region

Section I

No. 4 Manchester Valley 23, No. 5 Magruder 0

No. 3 Westminster 19, No. 6 Watkins Mill 0

 

CLASS 4A

East Region

Section I

No. 5 Glen Burnie 10, No. 4 North County 7

No. 3 Old Mill 16, No. 6 Meade 3

Section II – No. 4 Annapolis 21, No. 5 North Point 11

North Region

Section I

No. 4 Howard 17, No. 5 Perry Hall 5

No. 3 Western 14, No. 6 Mervo 5

 

Friday’s section semifinals/region quarterfinal schedule

CLASS 1A

East Region

Section I – No. 4 Patterson Mill at No. 1 Havre de Grace

North Region

Region quarterfinal – No. 5 Dunbar at No. 4 Loch Raven

West Region

Region quarterfinal – No. 3 Western Tech at No. 2 Francis Scott Key

 

CLASS 2A

East Region

Section I

Harford Tech at No. 1 North Harford

Elkton at No. 2 Rising Sun

North Region

Region quarterfinal – No. 5 Central at No. 4 Owings Mills

South Region

Section I

River Hill at No. 1 Marriotts Ridge

Wilde Lake  at No. 2 Glenelg

Section II – Southern at No. 1 LaPlata

West Region

Section I

Winters Mill at No. 1 Oakdale

No. 3 Century at No. 2 South Carroll

 

CLASS 3A

East Region

Section I

Atholton at No. 1 Long Reach

No. 3 Mount Hebron at No. 2 Centennial

Section II – No. 4 Northeast at No. 1 Chesapeake-Anne Arundel

North Region

Section I

Franklin at No. 1 Woodlawn

Towson at No. 2 Milford Mill Academy

Section II

Bel Air at No. 1 C. Milton Wright

Kenwood at No. 2 Patapsco

South Region

Section I – No. 3 Poly at No. 2 City College

West Region

Section I

Manchester Valley at No. 1 Rockville

Westminster at No. 2 Blake

 

CLASS 4A

East Region

Section I

Glen Burnie at No. 1 Severna Park

Old Mill at No. 2 Arundel

Section II

Annapolis at No. 1 South River

No. 3 Leonardtown at No. 2 Broadneck

North Region

Section I

Howard at No. 1 Catonsville

Western at No. 2 Dulaney