Broadneck eliminates South River for return trip to 4A elite eight; Poly advances to 3A South final


MPSSAA GIRLS SOCCER TOURNAMENT

Friday’s section final results

CLASS 1A

North Region

Section I – No. 1 Sparrows Point 5, No. 3 Loch Raven 0

Section II – No. 3 Carver A&T 5, No. 2 Chesapeake-Baltimore County 0

South Region

Section I – No. 2 International High at Langley Park at No. 4 Chesapeake Science Point

 

CLASS 2A

West Region

Section I – Century at Oakdale (game stopped due to weather; tied 0-0 in first half)

 

CLASS 3A

North Region

Section I – No. 1 Towson 7, No. 6 Franklin 0

South Region

Section I – No. 2 Poly 2, No. 1 Oxon Hill 1

 

 

CLASS 4A

East Region

Section II – No. 2 Broadneck 1, No. 1 South River 1 (Broadneck wins 6-5 in PKs)

North Region

Section I – No. 1 Perry Hall 2, No. 3 Dulaney 0

 

Thursday’s section final results

CLASS 1A

East Region

Section I –  No. 2 Patterson Mill 3, No. 1 Bohemia Manor 0

 

CLASS 2A

East Region

Section I – No. 2 Fallston 0, No. 1 Rising Sun 0 (Fallston wins 5-4 in PKs)

North Region

Section I – No. 1 Hereford 4, No. 3 Eastern Tech 1

South Region

Section I – No. 1 River Hill 2, No. 2 Wilde Lake 1 (2 OT)

Section II – No. 1 Calvert 1, No. 2 Southern 0

 

CLASS 3A

East Region

Section I – No. 5 Mount Hebron 2, No. 2 Atholton 1

Section II – No. 1 James M. Bennett 0, No.2 Chesapeake-Anne Arundel 0 (James M. Bennett wins 4-2 in PKs)

North Region

Section II – No. 5 C. Milton Wright 1, No. 2 Bel Air 0

West Region

Section I – No. 4 Manchester Valley 0, No. 2 Westminster 0 (Manchester Valley wins 5-4 in PKs)

 

CLASS 4A

East Region

Section I – No. 1 Severna Park 3, No. 3 Arundel 0

 

Saturday’s section final schedule

CLASS 2A

West Region

Section I – Century at Oakdale (continuation of Nov. 2 match)

 

Tuesday’s region final schedule

CLASS 1A

East Region

Patterson Mill at Cambridge-South Dorchester

North Region

Carver A&T at Sparrows Point

South Region

Chesapeake Science Point or International High at Langley Park winner vs. McDonough (at higher seed)

 

CLASS 2A

East Region

Fallston at Queen Anne’s

North Region

Crossland at Hereford

South Region

Calvert at River Hill

 

CLASS 3A

East Region

Mount Hebron at James M. Bennett

North Region

C. Milton Wright at Towson

South Region

Northern-Calvert at Poly

West Region

Manchester Valley at Thomas Johnson

 

CLASS 4A

East Region

Broadneck at Severna Park

North Region

Urbana at Perry Hall