Howard County shines in opening round; Catonsville slips by Western in 4A North


MPSSAA GIRLS SOCCER TOURNAMENT

Wednesday’s first round results
CLASS 2A
East Region
Region I – No. 4 seed North Harford 4, No. 5 Elkton 0
West Region
Region I – No. 4 Liberty 2, No. 5 Winters Mill 0
Region II – No. 5 Oakland Mills 1, No. 4 Middletown 0
 
CLASS 3A
East Region
Region I
No. 5 Centennial 2, No. 4 Westminster 0
No. 3 Howard 4, No. 6 Manchester Valley 0
Region II – No. 4 Wilde Lake 1, No. 5 Long Reach 0
North Region
Region II
No. 4 Kenwood 3, No. 5 Edgewood 2
No. 3 Towson 5, No. 6 Aberdeen 1
South Region
Region II – No. 4 Chesapeake-Anne Arundel 6, No. 5 Stephen Decatur 0
 
CLASS 4A
East Region
Region I – No. 4 Glen Burnie 1, No. 5 Meade 0
Region II
No. 4 Leonardtown 7, No. 5 Annapolis 0
No. 3 North Point 1, No. 6 South River 0
North Region
Region I  – No. 4 Catonsville 17, No. 5 Western 0
 
Friday/Saturday semifinalsschedule
CLASS 1A
East Region
Region I 
No. 4 Kent County at No. 1 Perryville
No. 3 Colonel Richardson at No. 2 Bohemia Manor
South Region
Region I
No. 4 Joppatowne at No. 1 Fallston
No. 3 Patterson Mill at No. 2 Havre de Grace
 
CLASS 2A
East Region
Region I 
North Harford at No. 1 North East
No. 3 Rising Sun at No. 2 Harford Tech
North Region
Region I – No. 3 Carver A&T at No. 2 Lansdowne
Region II – No. 3 Overlea at No. 2 Sparrows Point
West Region
First round – Wednesday Oct. 27
Region I
Liberty at No. 1 Century
No. 3 Northeast at No. 2 Southern
Region II
Oakland Mills at No. 1 Poolesville
No. 3 Walkersville at No. 2 Glenelg
 
CLASS 3A
East Region
Region I
Centennial  at No. 1 Marriotts Ridge
Howard at No. 2 Mount Hebron
Region II
Wilde Lake at No. 1 River Hill
No. 3 Reservoir at No. 2 Atholton
North Region
Region I
No. 4 Woodlawn at No. 1 Poly
No. 3 Franklin at No. 2 City College
Region II
Kenwood at No. 1 Bel Air
Towson at No. 2 C. Milton Wright
South Region
Region II
Chesapeake-Anne Arundel winner at No. 1 Oxon Hill
No. 3 Crofton at No. 2 James M. Bennett
 
CLASS 4A
East Region
Region I
Glen Burnie at No. 1 North County
No. 3 Old Mill at No. 2 Arundel
Region II
Leonardtown at No. 1 Broadneck
South River at No. 2 Severna Park
North Region
Region I
Catonsville at No. 1 Perry Hall
No. 3 Parkville at No. 2 Dulaney