Century, Glenelg set for titanic showdown in 2A West; Dulaney advances to 4A North final


MPSSAA GIRLS LACROSSE TOURNAMENT

Saturday’s region semifinal results

CLASS 3A

SOUTH

Region II

No. 1 Severna Park 12, No. 5 Arundel 8

Friday’s region semifinal results

CLASS 1A

EAST 

Region I

No. 1 Fallston 19, No. 4 Patterson Mill 3

No. 2 Harford Tech 17, No. 3 Havre de Grace 6

Region II

No. 1 Perryville 13, No. 4 North East 8

No. 3 Rising Sun 13, No. 2 Bohemia Manor 8

NORTH

Region I

No. 1 Loch Raven 18, No. 4 Pikesville 6

No. 3 Carver Center A&T 28, No. 2 Chesapeake-Baltimore County 5

SOUTH

Region I – No. 2 Southern 18, No. 3 McDonough 6

WEST

Region I – No. 3 Liberty 16, No. 2 Francis Scott Key 8

 

CLASS 2A

EAST

Region I – No. 2 C. Milton Wright 18, No. 3 North Harford 7

NORTH

Region I – No. 2 Milford Mill Academy 10, No. 3 Lansdowne 8

Region II – No. 2 Eastern Tech 9, No. 3 Sparrows Point 8

WEST

Region I

No. 1 Century 25, Wilde Lake 2

No. 2 Glenelg 11, No. 3 Manchester Valley 8

 

CLASS 3A

EAST

Region I

No. 1 Marriotts Ridge 10, No. 5 Howard 9

No. 2 Westminster 13, No. 3 Mount Hebron 6

Region II

No. 1 River Hill 21, No. 4 Long Reach 2

No. 3 Reservoir 20, No. 2 Atholton 10

NORTH

Region I – No. 3 Catonsville 18, No. 2 Poly 1

Region II

No. 1 Towson 20, No. 5 Franklin 1

No. 2 Bel Air 15, No. 6 Aberdeen 2

SOUTH

Region II

No. 3 Chesapeake-Anne Arundel 13, No. 2 Oxon Hill 0

 

CLASS 4A

EAST

Region I

No. 1 Old Mill 15, No. 4 Meade 2

No. 2 North County 20, No. 3 Glen Burnie 1

Region II

No. 1 Broadneck 15, No. 4 Annapolis 4

No. 3 South River 19, No. 2 Leonardtown 9

NORTH

Region I 

No. 1 Parkville 14, No. 4 Dundalk 3

No. 2 Dulaney 19, No. 3 Perry Hall 2

 

Monday’s region final schedule

CLASS 1A

EAST 

Region I  – Harford Tech at Fallston

Region II – Rising Sun at Perryville

NORTH

Region I – Carver Center A&T at No. 1 Loch Raven

SOUTH

Region I – Southern at No. 1 Patuxent

WEST

Region I – Liberty at No. 1 South Carroll

 

CLASS 2A

EAST

Region I – C. Milton Wright at No. 1 Queen Anne’s

NORTH

Region I – Milford Mill Academy at No. 1 Hereford

Region II – Eastern Tech at No. 1 Patapsco

SOUTH

Region I – Northeast at Douglass-Prince George’s County

WEST

Region I – Glenelg at Century

 

CLASS 3A

EAST

Region I – Westminster at Marriotts Ridge

Region II – Reservoir at River Hill

NORTH

Region I – Catonsville at No. 1 City College 

Region II – Bel Air at Towson

SOUTH

Region II – Chesapeake-Anne Arundel at Severna Park 

 

CLASS 4A

EAST

Region I – North County at Old Mill

Region II – South River at Broadneck

NORTH

Region I – Dulaney at Parkville