North Harford trips C. Milton Wright for 3A Sweet 16 berth; Dulaney cruises to 4A North final


MPSSAA FIELD HOCKEY TOURNAMENT

Monday’s region semifinal results

CLASS 1A 

North Region

Region I

No. 1 Bohemia Manor 1, No. 4 Elkton 0

No. 2 North East 2, No. 3 Rising Sun 1

Region II

No. 1 Harford Tech 5, No. 4 Havre de Grace 0

No. 2 Fallston 12, No. 3 Patterson Mill 0

South Region

Region II – No. 2 Pikesville 6, No. 3 Loch Raven 4

West Region

Region I – No. 2 South Carroll 4, No. 3 Winters Mill 0

 

CLASS 2A

East Region

Region I – No. 3 Queen Anne’s 5, No. 2 Northeast 1

North Region

Region I – No. 2 Eastern Tech 5, No. 3 Lansdowne 0

Region II

No. 4 North Harford 1, No. 1 C. Milton Wright 0

No. 2 Sparrows Point 7, No. 3 Patapsco 0

South Region

Region II

No. 1 Glenelg 10, No. 4 Oakland Mills 0

No. 3 Hammond 1, No. 2 Wilde Lake 0

West Region

Region II

No. 1 Century 8, No. 4 Poolesville 0

No. 2 Manchester Valley 4, No. 3 Damascus 0

 

CLASS 3A

East Region

Region I

No. 1 Marriotts Ridge 4, No. 4 Howard 0

No. 2 Mount Hebron 3, No. 3 Centennial 0

Region II

No. 1 Atholton 10, No. 4 Long Reach 0

No. 2 River Hill 3, No. 3 Reservoir 1

North Region

Region I – No. 2 Westminster 3, No. 3 Towson 0

South Region

Region I 

No. 4 Chesapeake-Anne Arundel 1, No. 1 Northern-Calvert 0

No. 3 Arundel 3, No. 2 Crofton 0

 

CLASS 4A

East Region

Region I

No. 1 Severna Park 13, No. 4 Meade 0

No. 2 Old Mill 11, No. 3 Glen Burnie 0

Region II

No. 1 Leonardtown 2, No. 4 Annapolis 1

No. 2 Broadneck 1, No. 3 South River 0

North Region

Region I

No. 1 Dulaney 7, No. 4 Perry Hall 0

No. 3 North County 1, No. 2 Catonsville 0

 

Wednesday’s region finals schedule

CLASS 1A

East Region

Region I – No. 3 St. Michael’s/No. 2 Kent County winner at No. 1 Southern

North Region

Region I –  North East at Bohemia Manor

Region II – Fallston at Harford Tech

South Region

Region II – Pikesville at No. 1 Carver A&T

West Region

Region I – South Carroll at Liberty

 

CLASS 2A

North Region

Region I – Eastern Tech at No. 1 Hereford

Region II – North Harford at Sparrows Point

South Region

Region II – Hammond at Glenelg

West Region

Region II – Manchester Valley at Century

 

CLASS 3A

East Region

Region I – Mount Hebron at Marriotts Ridge

Region II – River Hill at Atholton

North Region

Region I – Westminster at No. 1 Franklin

Region II – No. 2 Edgewood at No. 1 Bel Air

South Region

Chesapeake-Anne Arundel at Arundel/Crofton

 

CLASS 4A

East Region

Region I – Old Mill at Severna Park

Region II – Broadneck at Leonardtown

North Region

Region I – North County at Dulaney