South River begins 4-peat bid; 2018 champs Liberty and South Carroll set for showdown in 1A Sweet 16


MPSSAA FIELD HOCKEY TOURNAMENT

Monday’s region semifinal results

CLASS 1A

East Region

Region I

No. 4 St. Michael’s 2, No. 1 Elkton 1

No. 3 Kent County 8, No. 2 Bohemia Manor 0

North Region

Region I

No. 1 North East 9, No. 4 Havre de Grace 0

No. 2 Rising Sun 2, No.  3 Perryville 0

Region II

No. 1 Fallston 19, No. 4 Joppatowne 0

No. 3 Patterson Mill 5, No. 2 Harford Tech 0

South Region

Region I – No. 1 Patuxent 7, No. 4 Southern 1

Region II

No. 1 Carver A&T 7, No. 4 Pikesville 1

No. 2 Sparrows Point 10, No. 3 Loch Raven 0

West Region

Region I – No. 2 South Carroll 3, No. 3 Winters Mill 0

 

CLASS 2A

East Region

Region I

No. 1 Kent Island 6, No. 4 Chesapeake-Anne Arundel 0

No. 2 Queen Anne’s 2, No. 3 Northeast 1

North Region

Region I – No. 3 North Harford 5, No. 2 Eastern Tech 0

Region II – No. 2 Manchester Valley 9, No. 3 Lansdowne 1

 

CLASS 3A

East Region

Region I – No. 2 Westminster 5, No. 3 Centennial 1

Region II

No. 1 River Hill 6, No. 4 Atholton 0

No. 3 Reservoir 8, No. 2 Long Reach 0

North Region

Region I – No. 3 Towson 4, No. 2 Patapsco 0

Region II

No. 1 Bel Air def. No. 4 Aberdeen by forfeit

No. 3 C. Milton Wright 9, No. 2 Edgewood 0

 

CLASS 4A

East Region

Region I – No. 2 Severna Park, 6, No. 3 Annapolis 1

Region II – No. 2 South River 6, No. 3 Leonardtown 0

North Region

Region I

No. 1 Dulaney 1, No. 4 Perry Hall 0

No. 2 Howard 2, No. 3 Catonsville 0

Region II

No. 1 North County 10, No. 4 Meade 0

No. 2 Old Mill 14, No. 3 Glen Burnie 0

 

Wednesday’s region final schedule

CLASS 1A

North Region

Region I – Rising Sun at North East

Region II – Patterson Mill at Fallston

South Region

Region II – Sparrows Point at Carver A&T

West Region

Region I – South Carroll at Liberty

 

CLASS 2A

North Region

Region I – North Harford at No. 1 Hereford

Region II – Manchester Valley vs. Century at West Regional Park

 

CLASS 3A

East Region

Region I – Westminster at No. 1 Mount Hebron

Region II – Reservoir at River Hill

North Region

Region I – Towson at No. 1 Franklin

Region II – C. Milton Wright at Bel Air

 

CLASS 4A

East Region

Region I – Severna Park at No. 1 Arundel

Region II – South River at No. 1 Broadneck

North Region

Region I – Howard at Dulaney

Region II – Old Mill at North County