Hereford ends Eastern Tech’s title reign in Class 2A; Benjamin Franklin reaches 1A elite eight 


MPSSAA BOYS SOCCER TOURNAMENT

Friday’s section final results

CLASS 1A

North Region

Section I – No. 4 Loch Raven 2, No. 3 Sparrows Point 1 (OT)

Section II – No. 1 Benjamin Franklin 4, No. 3 New Era Academy 0

 

CLASS 2A

North Region

Section I – No. 2 Hereford 1, No. 1 Eastern Tech 0

West Region

Section I – No. 1 Oakdale 1, No. 2 Century 0

 

CLASS 3A

East Region

Section II – No. 1 James M. Bennett 2, No. 3 Chesapeake-Anne Arundel 0

North Region

Section I – No. 1 Towson 4, No. 3 Lansdowne 0

South Region

Section I – No. 1 City College 3, No. 2 Oxon Hill 0

 

Thursday’s section final results

CLASS 1A

East Region

Section I – No. 1 Patterson Mill 8, No. 2 Joppatowne 1

 

CLASS 2A

East Region

Section I – No. 3 Fallston 2, No. 2 Harford Tech 1

North Region

Section II – No. 2 Patterson 4, No. 1 Central 3

South Region

Section I – No. 1 River Hill 4, No. 3 Oakland Mills 0

Section II – No. 4 Southern 3, No. 2 LaPlata 2 (2 OT)

 

CLASS 3A

East Region

Section I – No. 3 Centennial 1, No. 4 Atholton 0

North Region

Section II – No. 1 C. Milton Wright 5, No. 2 Bel Air 1

West Region

Section I – No. 2 Magruder 4, No. 1 Manchester Valley 1

 

CLASS 4A

East Region

Section I – No. 3 Arundel 3, No. 1 Meade 2 (OT)

Section II – No. 2 Broadneck 2, No. 1 Leonardtown 1

North Region

Section I – No. 2 Howard 1, No. 4 Catonsville 0

 

Monday’s region final schedule

CLASS 2A

North Region

Patterson at Hereford

CLASS 4A

East Region

Arundel vs. Broadneck at Anne Arundel CC

 

Tuesday’s region final schedule

CLASS 1A

East Region

Crisfield at Patterson Mill

North Region

Loch Raven at Benjamin Franklin

 

CLASS 2A

East Region

Fallston at Kent Island

South Region

Southern at River Hill

 

CLASS 3A

East Region

Centennial at James M. Bennett

North Region

C. Milton Wright at Towson

South Region

Huntingtown at City College

 

CLASS 4A

North Region

Howard at Urbana