Centennial and Wilde Lake pull off road upsets in 3A East; Leonardtown ends Broadneck’s reign in 4A East


MPSSAA BOYS BASKETBALL TOURNAMENT

Tuesday’s region semifinal results

CLASS 1A

EAST 

Region I

No. 1 seed Havre de Grace 80, No. 5 Perryville 36

No. 2 Joppatowne 64, No. 3 Colonel Richardson 58

NORTH

Region I

No. 1 Edmondson 78, No. 4 Western Tech 60

No. 2 Coppin Academy 82, No. 3 Loch Raven 58

Region II

No. 1 Lake Clifton 74, No. 5 Douglass 39

No. 3 Benjamin Franklin 64, No. 2 New Era Academy 62

 

CLASS 2A

EAST

Region I

No. 1 Elkton 71, No. 4 North Harford 52

No. 2 Harford Tech 59, No. 3 Fallston 39

NORTH

Region I

No. 1 New Town 81, No. 4 Pikesville 48

No. 3 Milford Mill Academy 72, No. 2 Randallstown 56

Region II

No. 4 Dunbar 73, No. 1 Sparrows Point 52

No. 3 Patterson 61, No. 7 Forest Park 47

SOUTH

Region I – No. 3 Westlake 60, No. 2 Southern 58

WEST

Region I

No. 1 Century 59, No. 4 Francis Scott Key 27

No. 2 Liberty 59, No. 3 Glenelg 54

 

CLASS 3A

EAST

Region I

No. 4 Wilde Lake 66, No. 1 Westminster 46

No. 3 Centennial 79, No. 2 Marriotts Ridge 57

Region II

No. 1 Reservoir 36, No. 4 River Hill 35

No. 3 Atholton 79, No. 2 Oakland Mills 68

NORTH

Region I

No. 1 Poly 94, No. 4 Franklin 52

No. 2 City College 75, No. 3 Woodlawn 58

Region II

No. 1 C. Milton Wright 60, No. 4 Kenwood 51

No. 3 Edgewood 65, No. 2 Bel Air 49

SOUTH

Region II – No. 1 Northeast 58, No. 4 Easton 38

 

CLASS 4A

EAST

Region I

No. 5 Meade 73, No. 1 North County 70

No. 3 Arundel 79, No. 2 Howard 72

Region II

No. 1 Annapolis 72, No. 5 South River 52

No. 2 Leonardtown 67, No. 3 Broadneck 49

NORTH

Region I

No. 1 Parkville 69, No. 4 Perry Hall 49

No. 3 Mervo 78, No. 2 Dulaney 44

 

Thursday’s region final schedule

CLASS 1A

EAST 

Region I – Joppatowne at Havre de Grace

NORTH

Region I – Coppin Academy at Edmondson

Region II – Benjamin Franklin at Lake Clifton

 

CLASS 2A

EAST

Region I – Harford Tech at Elkton

NORTH

Region I – Milford Mill at New Town

Region II – Dunbar at Patterson

WEST

Region I – Liberty at Century

 

CLASS 3A

EAST

Region I – Wilde Lake at Centennial

Region II – Atholton at Reservoir

NORTH

Region I – City at Poly

Region II – Edgewood at C. Milton Wright

SOUTH

Region II – No. 2 Kent Island at Northeast

 

CLASS 4A

EAST

Region I – Meade at Arundel

Region II – Leonardtown at Annapolis

NORTH

Region I – Mervo at Parkville