ACCE advances to first Elite Eight; Liberty storms past Century into 2A quarterfinals


MPSSAA BASEBALL TOURNAMENT

Monday’s region semifinal result

CLASS 1A

NORTH

Region II  – No. 3 ACCE 21, No. 2 Forest Park 3

 

Tuesday’s region final results

CLASS 1A

NORTH

Region I – No. 2 South Carroll 6, No. 1 Pikesville 4

Region II – No. 3 ACCE 20, No. 1 Douglass 16

SOUTH 

Region I – No. 4 Patterson Mill, No. 2 Bohemia Manor 0

CLASS 2A

EAST

Region I – No. 1 North East 11, No. 2 Fallston 1

NORTH

Region I – No. 1 Hereford 19, No. 3 Randallstown 1

Region II – No. 3 Sparrows Point 8, No. 5 Eastern Tech 4

WEST

Region I – No. 1 Liberty 15, No. 2 Century 2

Region II – No. 1 Glenelg 3, No. 3 Walkersville 0

 

CLASS 3A

EAST

Region I – No. 3 Centennial 3, No. 4 Mount Hebron 0

Region II – No. 2 Reservoir 4, No. 1 River Hill 3

NORTH

Region I – No. 2 Towson 13,  No. 1 Poly 1

Region II – No. 1 Bel Air 4, No. 2 C. Milton Wright 1

SOUTH

Region II  No. 2 Chesapaeke-Anne Arundel 13, No. 4 James M. Bennett 2

 

CLASS 4A

EAST

Region I – No. 2 North County 12, No. 4 Old Mill 0

Region II – No. 1 Severna Park 8, No. 3 Leonardtown 4

NORTH

Region I – No. 3 Dulaney 10, No. 1 Perry Hall 0

 

STATE QUARTERFINALS

Friday/Saturday

*The eight winning teams from regional play in each classification are reseeded based on their regular season winning percentage.

CLASS 1A

*Note: Two region final – St. Michaels at Colonel Richardson (East Region I) and Snow Hill at Mardela (East Region II) will be played Wednesday. Listed below are all quarterfinal matchup scenarios

If Snow Hill and St. Michaels win 

No. 8 ACCE at No. 1 Allegany

No. 7 Central at No. 2 Snow Hill

No. 6 Patterson Mill at No. 3 St. Michaels

No. 5 South Carroll at No. 4 Clear Spring

If Mardela and Colonel Richardson win

No. 8 ACCE at No. 1 Allegany

No. 7 Central at No. 2 Colonel Richardson

No. 6 Patterson Mill at No. 3 Clear Spring

No. 5 Mardela at No. 4 South Carroll

If Mardela and St. Michaels win

No. 8 ACCE at No. 1 Allegany

No. 7 Central at No. 2 St. Michaels

No. 6 Patterson Mill at No. 3 Clear Spring

No. 5 Mardela at No. 4 South Carroll

If Snow Hill and Colonel Richardson wins

No. 8 ACCE at No. 1 Allegany

No. 7 Central at No. 2 Colonel Richardson

No. 6 Patterson Mill at No. 3 Snow Hill

No. 5 South Carroll at No. 4 Clear Spring

CLASS 2A

*Note: Two region final – Potomac at Gwynn Park (South Region I) and Lackey at Patuxent (South Region II) will be played Wednesday. Listed below are all quarterfinal matchup scenarios

If Gwynn Park and Patuxent win

No. 8 Queen Anne’s at No. 1 Patuxent

No. 7 Sparrows Point at No. 2 North East

No. 6 Glenelg at No. 3 Hereford

No. 5 Liberty at No. 4 Gwynn Park

If Gwynn Park at Lackey win

No. 8 Queen Anne’s at No. 1 North East

No. 7 Sparrows Point at No. 2 Hereford

No. 6 Lackey at No. 3 Gwynn Park

No. 5 Glenelg at No. 4 Liberty

If Potomac and Lackey win

No. 8 Potomac at No. 1 North East

No. 7 Queen Anne’s at No. 2 Hereford

No. 6 Sparrows Point at No. 3 Liberty

No. 5 Lackey at No. 4 Glenelg

If Potomac and Patuxent win

No. 8 Potomac at No. 1 Patuxent

No. 7 Queen Anne’s at No. 2 North East

No. 6 Sparrows Point at No. 3 Hereford

No. 5 Glenelg at No. 4 Liberty

 

CLASS 3A

No. 8 Rockville at No. 1 Towson

No. 7 Centennial at No. 2 Chesapeake-Anne Arundel

No. 6 Bel Air at No. 3 Thomas Johnson

No. 5 Northern-Calvert at No. 4 Reservoir

 

CLASS 4A

No. 8 Dulaney at No. 1 Eleanor Roosevelt

No. 7 North County at No. 2 Sherwood

No. 6 Urbana at No. 3 Winston Churchill

No. 5 Laurel at No. 4 Severna Park