Reservoir puts down River Hill for 3A East region final berth; weather forces two region semis to Thursday


MPSSAA BASEBALL TOURNAMENT

Wednesday’s region semifinal results

CLASS 1A

EAST 

Region I

No. 1 Colonel Richardson 11, No. 4 Bohemia Manor 1

No. 2 Patterson Mill 9, No. 3 Perryville 6

NORTH

Region I – No. 2 Western Tech 14, No. 3 Loch Raven 4

 

CLASS 2A

EAST

Region I – No. 2 North Harford 7, No. 3 Rising Sun 1

NORTH

Region I – No. 3 Eastern Tech 13, No. 2 Overlea 3

WEST

Region I

No. 1 Century 6, No. 4 South Carroll 5

No. 3 Glenelg 9, No. 2 Liberty 0

 

CLASS 3A

EAST

Region I

No. 1 Centennial 9, No. 4 Mount Hebron 4

No. 2 Marriotts Ridge 11, No. 3 Westminster 1

Region II

No. 4 Reservoir 9, No. 1 River Hill 6

No. 2 Atholton 4, No. 3 Long Reach 3

NORTH

Region I

No. 5 Hereford 7, No. 1 Poly 4

No. 2 Towson 7, No. 3 City College 5

Region II

No. 1 Kenwood 8, No. 5 Aberdeen 5

No. 3 C. Milton Wright 10, No. 2 Dundalk 0

SOUTH

Region II – No. 3 Easton 3, No. 2 Chesapeake-Anne Arundel 2

 

CLASS 4A

EAST

Region I

No. 4 Howard 5, No. 1 North County 3

No. 2 Arundel 2, No. 3 Old Mill 1

Region II

No. 1 Severna Park 4, No. 4 Broadneck 0

No. 3 South River 2, No. 2 Leonardtown 2 (game to be concluded Thursday)

NORTH

Region I

No. 1 Dulaney 5, No. 4 Catonsville 2

No. 3 Perry Hall 8, No. 2 Parkville 2

 

Thursday’s region semifinals schedule

CLASS 2A

EAST

Region I – No. 4 Harford Tech at No. 1 North East

 

CLASS 4A

EAST

Region II  – No. 3 Severna Park at No. 2 Leonardtown (game tied at 2 in 4th inning)

 

Region final schedule – Friday or Saturday

CLASS 1A

EAST 

Region I  – Patterson Mill at Colonel Richardson 

NORTH

Region I – Western Tech at No. 1 Pikesville

 

CLASS 2A

EAST

Region I – Harford Tech/North East winner vs. North Harford (at higher seed)

NORTH

Region I – Eastern Tech at No. 1 Randallstown

Region II – No. 2 Patterson at No. 1 Sparrows Point

SOUTH

Region I – No. 3 Southern at No. 1 LaPlata

WEST

Region I – Glenelg at Century

 

CLASS 3A

EAST

Region I – Marriotts Ridge at Centennial 

Region II – Reservoir at Atholton 

NORTH

Region I – Hereford at Towson 

Region II – C. Milton Wright at Kenwood

 

CLASS 4A

EAST

Region I – Howard at Old Mill

Region II – South River/Leonardtown winner at Severna Park

NORTH

Region I – Perry Hall at Dulaney