Seahawks make inaugural debut; Franklin and Dundalk move into Top 10


Pictured above: Joe Foy had a huge game for South River in its upset of second-ranked Broadneck Friday evening. The Seahawks are No. 20 in this week’s VSN Football Top 20. 

by Derek Toney

After pulling off the biggest upset on the opening week of the state public playoffs, South River High is the newest entrant VSN’s Football Top 20.

The Anne Arundel County squad ended then-No. 2 Broadneck’s perfect run with a 28-21 victory in the Class 4A East Region semifinals. The co-No. 20 Seahawks will try to keep their postseason mojo going when they face defending region champ southern Maryland’s North Point Friday evening,

Chesapeake-Anne Arundel is back in the poll after defeating rival and then-No. 20 Northeast in the 3A East semifinals. After becoming the first back-to-back B champ since St. Paul’s School (2013 and 2012), St. Mary’s (No. 19) also returns to the poll.

St. Frances Academy remains No. 1, followed by Calvert Hall College and Archbishop Spalding. The Cavaliers and Cardinals meet Saturday in the Maryland Christian Schools Invitational Tournament final at Whittles Field.  Mount St. Joseph and Dunbar round out the Top 5.

Here is the entire 2018 VSN Football Top 20 for week 11:

VSN FOOTBALL TOP 20 POLL – WEEK 11

1. ST. FRANCES ACADEMY (8-0)

Previous rank: #1

Last week: The Panthers defeated COF Academy by forfeit, 2-0

This week: vs. West Toronto (Canada) at Patterson Park, Nov. 16

2. CALVERT HALL COLLEGE (10-1)

Previous rank: #3

Last week: The Cardinals defeated Avalon School, 17-16, Maryland Christian Schools Invitational Tournament semifinal. 

This week: vs. No. 3 Archbishop Spalding, Maryland Christian Schools Invitational final at Spalding, Nov. 17

3. ARCHBISHOP SPALDING (7-2)

Previous rank: #4

Last week: The Cavaliers defeated Riverdale Baptist School, 32-12, Maryland Christian Schools Invitational Tournament semifinal. 

This week: vs. No. 2 Calvert Hall College, Maryland Christian Schools Invitational Tournament final at Spalding, Nov. 17

4. MOUNT ST. JOSEPH (9-2)

Previous rank: #5

Last week: The Gaels defeated National Christian Academy, 55-14.

This week: vs. Capital Christian Academy, Maryland Christian Schools Invitational at Archbishop Spalding, Nov. 17

5. DUNBAR (10-0)

Previous rank: #6

Last week: The Poets defeated Douglass, 36-0, Class 1A North Region semifinal.

This week: vs. Reginald Lewis, Class 1A North final, Nov. 16

6. GLENELG (11-0)

Previous rank: #7

Last week: The Gladiators defeated Oakland Mills, 42-0, Class 2A South Region semifinal.

This week: vs. River Hill, Class 2A South Region final, Nov. 16

7. FRANKLIN (9-2)

Previous rank: #11

Last week: The Indians defeated then-No. 9 Milford Mill Academy, 15-12, Class 3A North Region semifinal.

This week: at No. 8 Dundalk, 3A North Region final, Nov. 16

8. DUNDALK (10-1)

Previous rank: #12

Last week: The Owls defeated then-No. 15 Edgewood, 26-20, Class 3A North Region semifinal.

This week: vs. No. 7 Franklin, 3A North final, Nov. 16

9. MERVO (9-1)

Previous rank: #14

Last week: The Mustangs defeated then-No. 8 Howard, 48-21, Class 4A North Region semifinal.

This week: at Paint Branch, 4A North final, Nov. 16

10. BROADNECK (10-1)

Previous rank: #2

Last week: The Bruins lost to South River, 28-21.

SEASON COMPLETE – ANNE ARUNDEL COUNTY CHAMPION & CLASS 4A EAST REGION SEMIFINALIST

11. MILFORD MILL ACADEMY (9-2)

Previous rank: #9

Last game: The Millers lost to then-No. 11 Franklin, 15-12, Class 3A North Region semifinal.

SEASON COMPLETE – BALTIMORE COUNTY DIVISION I TRI-CHAMPIONS

12. HOWARD (9-2)

Previous rank: #8

Last week: The Lions lost to then-No. 14 Mervo, 48-21, Class 4A North semifinal.

SEASON COMPLETE – CLASS 4A NORTH REGION SEMIFINALIST

13. LIBERTY (10-1)

Previous rank: #10

Last week: The Lions lost to Oakdale, 38-14, Class 2A West Region semifinal.

SEASON COMPLETE – CARROLL COUNTY ATHLETIC LEAGUE CHAMPIONS

14. MCDONOGH SCHOOL (3-6)

Previous rank: #13

SEASON COMPLETE

15. WESTMINSTER (8-3)

Previous rank: #17

Last week: The Owls defeated South Hagerstown, 24-21, Class 3A West Region semifinal.

This week: at Linganore, 3A West final, Nov. 16

16. EASTERN TECH (10-1)

Previous rank: #18

Last week: The Mavericks defeated Crossland, 38-22, Class 2A North semifinal.

This week: vs. New Town, 2A North Region final at CCBC-Essex, Nov. 16

17. EDGEWOOD (9-2)

Previous rank: #15

Last week: The Rams lost to then-No. 12 Dundalk, 26-20, Class 3A North Region semifinal.

SEASON COMPLETE – UCBAC CHESAPEAKE DIVISION & CLASS 3A NORTH REGION SEMIFINALIST

18. ARUNDEL (9-2)

Previous rank: #16

Last week: The Wildcats lost to North Point, 43-13, Class 4A East Region semifinal.

SEASON COMPLETE – CLASS 4A EAST REGION SEMIFINALIST

19. ST. MARY’S (7-4)

Previous rank: Not ranked

Last week: The Saints defeated then-No. 19 St. Vincent Pallotti, 21-7, MIAA B Conference final.

SEASON COMPLETE – MIAA B CONFERENCE CHAMPIONS

20. CHESAPEAKE-ANNE ARUNDEL (9-2)

Previous rank: Not ranked 

Last week: The Cougars defeated then-No. 20 Northeast, 38-13, Class 3A East Region semifinal.

This week: at James M. Bennett, 3A East Region final at Wicomico Country Stadium, Nov. 17

20. SOUTH RIVER (7-4)

Previous rank: Not ranked 

Last week: The Seahawks defeated then-No. 2 South River, 28-21, Class 4A East Region semifinal.

This week: at North Point, 4A East final, Nov. 16