Cavaliers post six champs; second place Manchester Valley has four titlists


by Billy Loverocket

On Saturday at Westminster High School, South Carroll (No. 5 in the MSWA’s team rankings) pushed eight wrestlers into the championship finals. Six of them would make it to the top of the podium.

No. 6 Evan Owen got the party started for the Cavaliers, staking claim to the 106lb top spot with a 12-1 major-decision versus No. 10 Chris Gaeng (Winters Mill). No. 5 Ryan Athey (120) posted a major-decision of his own over Manchester Valley’s Lee Seipp (No. 15 at 126).

No. 3 Michael Pizzuto ended honorable mention Zach Kinloch’s day 29 seconds into the second period in his encounter with the Francis Scott Key grappler. No. 1 Gage Owen rolled to a 21-4 tech-fall of Century’s Jake Hurst.

No. 2 AJ Rodrigues pocketed the 160lb crown with a 57 second shellacking of Connor Ryan (Manchester Valley). Rylan Moose (No. 5 at 182) closed out the Cavaliers championship run with a first period fall against Francis Scott Key’s Liam Weeks, 1:33.

Settling for silver for South Carroll were, Anthony Bond (138) and Logan Brightful (285). Taking third at 145 was Manny Rodrigues (No. 6 at 152). Kaden Cyrus (152) and Janero Marchany (195) were fourth.

No. 25 Manchester Valley four champs all won matches they were favored in. The closest match was No. 6 Travis Green’s 5-2 victory over Liberty’s Ryan Ohler (No. 9 at 152). No. 8 Jake Boog pinned No. 20 Brady Forte (Winters Mill) 14 seconds into the second period, 2:14.

Cru Boog put up a major-decision with Francis Scott Key’s Gabe Dell to take the crown at 195. At 220, No. 17 Kobe Pennewell decked Westminster’s Randy Green with 28 seconds left in the match, 5:32.

The host school had three guys put their names on the final line of the wall chart. At 138, Ryder Eckenbarger (HM at 145) won a close one with South Carroll’s Bond, 8-5. No. 10 Connor Kolarek planted Winters Mill’s Craig Love (No. 23 at 170) in the first period, 1:23. No. 4 Kaden Bryan won the heavyweight chart pinning South Carroll’s Brightful.

The last titlist hails from Liberty. Freshman Dylan Ohler (No. 10) posted a second period fall, 3:52, of Ryan Hydorn (Manchester Valley) at 113lbs.

Team Scores:
1-South Carroll 191
2-Manchester Valley 176
3-Winters Mill 99.5
4-Westminster 93
5-Francis Scott Key 91.5
6-Liberty 80
7-Century 60

106
1st Place Match
Evan Owen (South Carroll) won by major decision over Chris Gaeng (Winters Mill) (Maj 12-1)
3rd Place Match
Lance Chapman (Manchester Valley) won by fall over Jackson Rilley (Francis Scott Key) (Fall 1:51)

113
1st Place Match
Dylan Ohler (Liberty) won by fall over Ryan Hydorn (Manchester Valley) (Fall 3:50)
3rd Place Match
Peyton Grogg (Century) won by decision over Patrick Mattingly (Francis Scott Key) (Dec 5-3)

120
1st Place Match
Ryan Athey (South Carroll) won by major decision over Lee Seipp (Manchester Valley) (Maj 11-1)
3rd Place Match
Nate Taylor (Francis Scott Key) won in sudden victory – 1 over Adam Slicher (Liberty) (SV-1 6-1)

126
1st Place Match
Michael Pizzuto (South Carroll) won by fall over Zach Kinloch (Francis Scott Key) (Fall 2:29)
3rd Place Match
Jamie Goodwin (Winters Mill) won by decision over Jared Piek (Liberty) (Dec 5-0)

132
1st Place Match
Gage Owen (South Carroll) won by tech fall over Jake Hurst (Century) (TF 21-4)
3rd Place Match
Reed Postlethwait (Winters Mill) won by decision over Camden Yowell (Manchester Valley) (Dec 6-0)

138
1st Place Match
Ryder Eckenbarger (Westminster) won by decision over Anthony Bond (South Carroll) (Dec 8-5)
3rd Place Match
Kevin Poole Jr. (Liberty) won by fall over Blake Ray (Manchester Valley) (Fall 1:54)

145
1st Place Match
Travis Green (Manchester Valley) won by decision over Ryan Ohler (Liberty) (Dec 5-2)
3rd Place Match
Manny Rodrigues (South Carroll) won by tech fall over Ty Streib (Westminster) (TF 16-1)

152
1st Place Match
Jake Boog (Manchester Valley) won by fall over Brady Forte (Winters Mill) (Fall 2:14)
3rd Place Match
Joey Orsogna (Century) won by decision over Kaden Cyrus (South Carroll) (Dec 3-1)

160
1st Place Match
Aj Rodrigues (South Carroll) won by fall over Connor Ryan (Manchester Valley) (Fall 0:57)
3rd Place Match
Bodey Griffin (Francis Scott Key) won by fall over Jackson Richmond (Winters Mill) (Fall 4:43)

170
1st Place Match
Rylan Moose (South Carroll) won by fall over Liam Weeks (Francis Scott Key) (Fall 1:33)
3rd Place Match
Erik Feck (Liberty) won by fall over Ryan Schuyler (Century) (Fall 1:39)

182
1st Place Match
Connor Kolarek (Westminster) won by fall over Craig Love (Winters Mill) (Fall 1:23)
3rd Place Match
Jonathan Bolt (Manchester Valley) won by decision over Dylan Rubin (Liberty) (Dec 4-3)

195
1st Place Match
Cru Boog (Manchester Valley) won by major decision over Gabe Dell (Francis Scott Key) (Maj 10-1)
3rd Place Match
Matthew Pawley (Winters Mill) won by decision over Janero Marchany (South Carroll) (Dec 6-0)

220
1st Place Match
Kobe Pennewell (Manchester Valley) won by fall over Randy Green (Westminster) (Fall 5:32)
3rd Place Match
Nick Ellis (Century) won by fall over Jacob Dell (Francis Scott Key) (Fall 2:10)

285
1st Place Match
Kaden Bryan (Westminster) won by fall over Logan Brightful (South Carroll) (Fall 0:00)
3rd Place Match
Gianni Serafin (Winters Mill) won by fall over Tyler Vonella (Manchester Valley) (Fall 2:41)