Gators debut ahead of big week of holiday tournaments; St. John’s Catholic jumps into Top 5


 

Behind Tiffany Hooker (13), Reservoir won the Catonsville Holiday Tournament and defeated previously undefeated Meade last week. The Gators are 16th in this week’s VSN Girls Basketball Top 20 poll.

by Derek Toney
 
After a strong week, capped with the Catonsville Holiday Tournament title, Reservoir High is the newest team in VSN’s Girls Basketball Top 20 poll.
 
The Howard County school, ranked 16th, defeated the host Comets in the final Saturday after routing Concordia Prep in the opening round Friday. The Gators (6-1 overall) opened the week with a victory over previously undefeated and then-No. 16 Meade.
 
Seventeen of this week’s Top 20 teams will be on the court for holiday tournament action. No. 1 St. Frances Academy will be in North Carolina for the John Wall Invitational. No. 10 Pikesville and 13th-ranked St. Paul’s School will play at the All About the Girls Holiday Hoops Tournament at SEED School while unbeaten fifth-ranked Howard and undefeated No. 9 South River are on a collision course at the Howard Tournament.
 
St. Frances headlines the Top 5 with St. Vincent Pallotti, Poly, St. John’s Catholic Prep and Howard. Western, Roland Park Country School, McDonogh School, South River and Pikesville completes the Top 10.
 
Here is the VSN Girls’ Basketball Top 20 for week 3:

VSN GIRLS BASKETBALL TOP 20 POLL – WEEK 3

1.  ST. FRANCES ACADEMY (4-1)

Previous rank: #1

Last week: The Panthers defeated Institute of Notre Dame, 58-22

This week: vs. Farmville Central (N.C.), John Wall Holiday Invitational at Cary (N.C.) Academy, Dec. 26; vs. Millbrook (N.C.) or Glenn (N.C.), John Wall Invitational consolation or semifinal, Dec. 27; John Wall Invitational consolation final or championship, Dec. 28

2. ST. VINCENT PALLOTTI (8-2)

Previous rank: #2

Last week: The Panthers defeated Imhotep Charter School (PA), 79-61, in Cream of Crop Showcase in Philadelphia; and defeated Institute of Notre Dame, 56-32

This week: vs. Capital Christian Academy, Patsy Mink bracket, Title IX Classic at D.C. Armory, Dec. 27; vs. Riverdale Baptist School or Bishop Loughlin (N.Y.), Patsy Mink consolation or semifinal, Title IX Classic, Dec. 28; Patsy Mink consolation final or championship, Title IX Classic, Dec. 29

3. POLY (6-1)

Previous rank: #3

Last week: The Engineers defeated then-No. 5 Western, 74-65, and Lake Clifton, 64-7

This week: vs. Francis Scott Key, Bowie Tournament, Dec. 27; vs. Mount Hebron or Bowie, Bowie Tournament consolation or championship, Dec. 28

4. ST. JOHN’S CATHOLIC PREP (8-0)

Previous rank: #7

Last week: The Vikings did not play

This week: at Chartiers Valley (PA), Dec. 27

5. HOWARD (6-0)

Previous rank: #6

Last week: The Lions defeated then-No. 17 Severna Park, 39-31, and Glenelg Country School, 59-30

This week: vs. Catholic, Howard Tournament, Dec. 26; vs. No. 9 South River or Liberty, Howard Tournament consolation or championship, Dec. 27

6. WESTERN (5-2)

Previous rank: #5

Last week: The Doves lost to No. 3 Poly, 74-65, and defeated Dunbar, 67-31

This week: Off; next game – vs. Douglass, Jan. 3

7. ROLAND PARK COUNTRY SCHOOL (4-2)

Previous rank: #8

Last week: The Reds defeated then-No. 4 McDonogh School, 43-40

This week: vs. St. Basil Academy (PA), Delaware Orthopedic Cup, Diamond State Classic at St. Elizabeth’s  School (DE), Dec. 27; vs. Centerville (OH) or St. Elizabeth’s (DE), Delaware Orthopedic Cup consolation or semifinal, Dec. 29; Delaware Orthopedic Cup consolation final or championship, Diamond State Classic, Dec. 30

8. MCDONOGH SCHOOL (4-4)

Previous rank: #4

Last week: The Eagles lost to then-No. 8 Roland Park Country School, 43-40

This week: vs. Abington (PA), Putt Palmer bracket, Boardwalk Classic at Wildwood (N.J.) Convention Center, Dec. 28; vs. Council Rock North (PA) or Berks Catholic (PA), Putt Palmer consolation or championship, Dec. 29

9. SOUTH RIVER (5-0)

Previous rank: #9

Last week: The Seahawks defeated Broadneck (49-25), Centennial (60-48), and then-No. 18 Marriotts Ridge (47-37).

This week: vs. Liberty, Howard Tournament, Dec. 26; vs. No. 5 Howard or Catholic, Howard Tournament consolation or championship, Dec. 27

10. PIKESVILLE (4-0)

Previous rank: #10

Last week: The Panthers defeated Dundalk, 83-4

This week: vs. No. 13 St. Paul’s School, Chontelle Manns division, All About the Girls Holiday Hoops Tournament at SEED School, Dec. 27; vs. Paint Branch or St. Mary’s Ryken, Chontelle Manns consolation or championship, All About the Girls Holiday Tournament, Dec. 28

11. OLD MILL (5-0)

Previous rank: #15

Last week: The Patriots defeated then-No. 16 Meade, 67-63, and then-No. 11 River Hill, 52-42

This week: vs. Mount de Sales Academy, Antonio Johnson division, All About the Girls Holiday Hoops Tournament at SEED School, Dec. 27; vs. Fallston or Maryvale Prep, Antonio Johnson consolation or championship, All About the Girls Holiday Hoops Tournament, Dec. 28

12. RIVER HILL (5-1)

Previous rank: #11

Last week: The Hawks defeated Oakland Mills, 69-47, and loss to then-No. 15 Old Mill, 52-42

This week: vs. Oakdale, Winters Mill Holiday Tournament, Dec. 27; vs. Bryn Mawr School, Winters Mill Tournament, Dec. 28

13. ST. PAUL’S SCHOOL (6-2)

Previous rank: #12

Last week: The Gators did not play

This week: vs. No. 10 Pikesville, Chontell Manns division, All About the Girls Holiday Hoops Tournament at SEED School, Dec. 27; vs. Paint Branch or St. Mary’s Ryken, Chontell Manns consolation or championship, All About the Girls Holiday Hoops Tournament, Dec. 28

14. COPPIN ACADEMY (4-1)

Previous rank: #13

Last week: The Eagles defeated Patuxent, 68-38

This week: vs. Newark (DE), Patsy Mink bracket, Title IX Classic at D.C. Armory, Dec. 27; vs. National Christian Academy or Mary Louis Academy (N.Y.), Patsy Mink consolation or semifinal, Title IX Classic, Dec. 28; Patsy Mink consolation final or championship, Dec. 29

15. FOREST PARK (3-1)

Previous rank: #14

Last week: The Foresters defeated Digital Harbor, 75-15

This week: vs. Edgewood, Tracey Carrington division, All About the Girls Holiday Hoops Tournament at SEED School, Dec. 27; vs. Friends School or Chesapeake-Anne Arundel, Tracey Carrington consolation or championship, All About the Girls Holiday Hoops Tournament, Dec. 28

16. RESERVOIR (6-1)

Previous rank: Not ranked

Last week: The Gators won the Catonsville Tournament, defeating Catonsville (53-49; final) and Concordia Prep (72-41; first round), and defeated then-No. 16 Meade, 62-51

This week: Off; next game – vs. Oakland Mills, Jan. 3

17. ST. TIMOTHY’S SCHOOL (5-0)

Previous rank: #20

Last week: St. Timothy’s defeated Mount de Sales Academy, 50-36

This week: Off; next game – vs. Springdale Prep, Jan. 9

18.  SEVERNA PARK (4-2)

Previous rank: #17

Last week: The Falcons defeated Annapolis, 57-21; lost to then-No. 6 Howard, 39-31; and defeated St. Mary’s Ryken, 38-22

This week: vs. Centennial, Winters Mill Holiday Tournament, Dec. 27; vs. Glenelg, Winters Mill Holiday Tournament, Dec. 28

19. MARRIOTTS RIDGE (5-2)

Previous rank: #18

Last week: The Mustangs defeated Northeast, 60-32, and lost to No. 9 South River, 47-37

This week: vs. Manchester Valley, Manchester Valley Holiday Tournament, Dec. 26; vs. Notre Dame Prep or Thomas Johnson, Manchester Valley Holiday Tournament consolation or championship, Dec. 27

20. MEADE (4-2)

Previous rank: #16

Last week: The Mustangs lost to then-No. 15 Old Mill, 67-63, and Reservoir, 62-51

This week: vs. Aberdeen, Joe Rosedale division, All About the Girls Holiday Hoops Tournament at SEED School, Dec. 27; vs. Westlake or Henry A. Wise, Joe Rosedale consolation or championship, All About the Girls Holiday Tournament, Dec. 28