Baltimore City champs Poly holds steady at No. 4 with state final four bids on line this week


by Derek Toney
 
There’s no change in this week’s VSN Girls Basketball Top 20 poll as the state public tournament kicks into gear.
 
The private school season ended last weekend as St. Frances Academy’s reign at the Bishop Walsh Invitational ended with a semifinal loss to eventual champ New Hope Academy from Prince George’s County. McDonogh placed 5th at the Western Maryland event. 
 
St. Frances is again No. 1 followed by Roland Park Country School, McDonogh School, Poly and Howard. Western, St. Vincent Pallotti, Pikesville, Old Mill and South River completes the Top 10.
 
Pictured above: Baltimore City champ Poly seeks another Class 3A state final four berth this week. The Engineers are No. 4 again in the latest’s VSN Girls Basketball Top 20.
 
Here is the entire VSN Girls’ Basketball Top 20 for week 13:
 
 

VSN GIRLS BASKETBALL TOP 20 POLL – WEEK 13

1.  ST. FRANCES ACADEMY (24-4)

Previous rank: #1

Last week: The Panthers placed third at the Bishop Walsh Invitational in Cumberland, defeating Riverdale Baptist, 75-66, in the consolation final after a 42-37 loss to New Hope Academy in the semifinals and 53-44 victory over Elizabeth Seton in the quarterfinals.

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE CHAMPIONS

2. ROLAND PARK COUNTRY SCHOOL (26-2)

Previous rank: #2

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE FINALIST

 

3. MCDONOGH SCHOOL (23-7)

Previous rank: #3

Last week: The Eagles finished 5th at the Bishop Walsh Invitational, defeating Elizabeth Seton, 55-34, in the consolation final after a 63-28 victory over St. James School in the consolation round and 68-48 quarterfinal loss to Riverdale Baptist School.

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE SEMIFINALIST

 

 

4. POLY (18-4)

Previous rank: #4

Last week: The Engineers did not play.

This week: vs. City College, Class 3A South Region Section I semifinal, March 5

 

5. HOWARD (18-3)

Previous rank: #5

Last week: The Lions did not play.

This week: vs. Catonsville, Class 4A North Region Section I semifinal, March 5

6. WESTERN (19-4)

Previous rank: #6

Last week: The Doves did not play..

This week: vs. Dulaney, Class 4A North Region Section I semifinal, March 5

 

7. ST. VINCENT PALLOTTI (15-10)

Previous rank: #7

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE SEMIFINALIST

 

8. PIKESVILLE (18-4)

Previous rank: #8

Last week: The Panthers won the Baltimore County title with a 53-30 victory over Western Tech at Towson University. 

This week: vs. Randallstown, Class 1A North Region Section I semifinal, March 5

 

 

9. OLD MILL (18-4)

Previous rank: #14

Last week: The Patriots did not play.

This week: vs. Arundel, Class 4A East Region Section I semifinals, March 5

 

10. SOUTH RIVER (19-3)

Previous rank: #10

Last week: The Seahawks did not play.

This week: vs. Annapolis or Broadneck, Class 4A East Region Section II semifinal, March 5

11. ST. PAUL’S SCHOOL (18-3)

Previous rank: #11

SEASON COMPLETE – IAAM B CONFERENCE CHAMPION

 

12. MOUNT DE SALES ACADEMY (23-4)

Previous rank: #11

SEASON COMPLETE – IAAM B CONFERENCE FINALIST

 

13. MOUNT CARMEL (19-8)

Previous rank: #12

SEASON COMPLETE – IAAM B CONFERENCE SEMIFINALIST 

14. LONG REACH (14-5)

Previous rank: #14

Last week: The Lightning did not play.

This week: vs. Centennial, Class 3A East Region Section I semifinal, March 5

15. OAKLAND MILLS (17-4)

Previous rank: #13

Last week: The Scorpions did not play.

This week: vs. Marriotts Ridge, Class 2A South Region Section I semifinal, March 5

16. FOREST PARK (16-3)

Previous rank: #16

Last week: The Foresters did not play.

This week: vs. Douglass, Class 1A North Region Section II semifinal, March 5

17. RESERVOIR (16-6)

Previous rank: #16

Last week: The Gators did not play.

This week: vs. Mount Hebron, Class 3A East Region Section I semifinal, March 5

18. SEVERNA PARK (16-6)

Previous rank: #18

Last week: The Falcons did not play.

This week: vs. Meade, Class 4A East Region Section I semifinal, March 5

19. HEREFORD (20-1)

Previous rank: #19

Last week: The Bulls did not play.

This week: vs. Eastern Tech, Class 2A North Region Section I semifinal, March 5

20.  ABERDEEN (19-1)

Previous rank: Not ranked

Last week: The Eagles defeated Elkton, 77-31, and Edgewood, 68-26.

This week: Off; next game – vs. Patapsco or Kenwood, Class 3A North Region Section II semifinal, March 5