VSN Girls’ Basketball Top 20 Poll – Week 4

1. St. Frances Academy (Record: 11-0; Last week’s ranking: No. 1)

Last week: defeated Eleanor Roosevelt, 63-61; Georgetown Visitation (D.C.), 56-47; and Salem (VA), 61-40, to win Title IX Classic (Patsy Mink Division) at D.C. Armory.

This week: at No. 4 Roland Park Country School, Jan. 4; vs. No. 2 McDonogh School, Jan. 6

 

2. McDonogh School (8-0; No. 2)

Last week: defeated Delaware’s Sanford, 92-46, and Walt Whitman, 66-53, to win Governor’s Challenge (Bracket I) in Salisbury.

This week: vs. Archbishop Spalding, Jan. 4; at No. 1 St. Frances Academy, Jan. 6; vs. No. 6 Old Mill, Public vs. Private Challenge, Jan. 7

 

3. Western (6-2; No. 3)

Last week: lost to Georgetown Visitation (D.C.), 54-24; lost to Eleanor Roosevelt, 55-46; defeated Heritage (FL), 51-39, for 5th place at Title IX Classic (Patsy Mink Division) at D.C. Armory.

This week: at KASA, Jan. 6; vs. No. 4 Roland Park Country School, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7

 

4. Roland Park Country School (8-2; No. 4)

Last week: lost to Ursuline Academy (DE), 47-40; defeated Ventura (CA), 47-25, and St. Elizabeth (DE), 58-44, at Diamond State Classic (St. Francis Healthcare Cup) in Delaware.

This week: vs. No. 1 St. Frances Academy, Jan. 4; vs. No. 3 Western, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7

 

5. Howard (6-0; No. 5)

Last week: defeated then-No. 20 City College, 65-45, and Liberty, 101-41, at Howard Tournament.

This week: at No. 15 Long Reach, Jan. 4; vs. No. 17 John Carroll School, Private vs. Public Challenge at McDonogh School, Jan. 7

 

6. Old Mill (5-1; No. 6)

Last week: defeated North Point, 58-54, and Thomas Dale (VA), 58-42, to win Waldorf Holiday Hoops Classic at North Point.

This week: vs. Southern, Jan. 4; vs. No. 7 Chesapeake-Anne Arundel, Jan. 6; vs. No. 2 McDonogh School, Public vs. Private Showcase at McDonogh, Jan. 7

 

7. Chesapeake-Anne Arundel (8-0; No. 8)

Last week: defeated Indian Creek School, 56-44, and Southwestern, 65-28, to win Chesapeake-AA Tournament.

This week: vs. Annapolis, Jan. 4; at No. 6 Old Mill, Jan. 6

 

8. Manchester Valley (8-0; No. 10)

Last week: defeated Westminster, 44-37, and then-No. 9 Marriotts Ridge, 56-23, to win Manchester Valley Holiday Hoops Tournament.

This week: at Liberty, Jan. 3; vs. Francis Scott Key, Jan. 6

 

9. Seton Keough (6-6; No. 11)

Last week: defeated Charles H. Flowers, 44-35, TPLS Christian Academy (VA), 57-51, and Mount Vernon (VA), 52-33, at Riverdale Baptist School Tournament.

This week: at No. 16 St. Vincent Pallotti, Jan. 6; vs. Eleanor Roosevelt, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7

 

10. Catonsville (7-1; No. 12)

Last week: defeated Anacostia (D.C.), 59-55; Bladensburg, 45-21; and Gwynn Park, 49-39, to win Title IX Classic (Bernice Sandler Division).

This week: vs. New Town, Jan. 4; vs. Lansdowne, Jan. 6; vs. Archbishop Spalding, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7

 

11. Patterson Mill (7-1; No. 7)

Last week: lost to Mount de Sales Academy, 55-42, and defeated Reservoir, 68-57, at Holly & Hoops Tournament at Notre Dame Prep.

This week: vs. Fallston, Jan. 3

 

12. Marriotts Ridge (8-1; No. 9)

Last week: defeated Middletown, 42-20, and lost to then-No. 10 Manchester Valley, 56-23, at Manchester Valley Holiday Hoops Tournament.

This week: vs. Hammond, Jan. 4; at Oakland Mills, Jan. 6

 

13. Glenelg (6-1; No. 14)

Last week: defeated Aberdeen, 57-45, and Gaithersburg, 66-55, at Winters Mill Tournament.

This week: vs. Wilde Lake, Jan. 4; at River Hill, Jan. 6

 

14. Poly (4-3; No. 13)

Last week: lost to Fleming (VA), 61-49, and Frederick, 45-41; defeated Bell (D.C.), 52-34, for 6th place at Title IX Classic (Edith Green Division) at D.C. Armory.

This week: vs. North Park, Jan. 6; vs. No. 20 St. John’s Catholic Prep, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7

 

15. Long Reach (7-1; No. 15)

Last week: lost to Crossland, 55-53; defeated Archbishop Carroll (D.C.), 40-27, and Ballou (D.C.), 75-27, for 3rd place at Title IX Classic (Donnis Thompson Division) at D.C. Armory.

This week: vs. No. 5 Howard, Jan. 4; vs. Atholton, Jan. 6

 

16. St. Vincent Pallotti (8-3; No. 16)

Last week: defeated Kent Island, 64-59, and Broadneck, 44-42, to win Buccaneers Tournament at Kent Island.

This week: at No. 17 John Carroll School, Jan. 4; vs. No. 9 Seton Keough, Jan. 6; vs. Southern-Garrett, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7


17. John Carroll School (8-3; No. 17)

Last week: defeated Dalton (N.Y.), 58-35; lost to St. Basil Academy (PA), 54-26; defeated Greer (SC), 58-53, for 3rd place at Carolina Invitational (Dolphin Division) in South Carolina.

This week: vs. Kings Christian Academy, Jan. 4; vs. No. 16 St. Vincent Pallotti, Jan. 4; vs. Archbishop Spalding, Jan. 6; vs. No. 5 Howard, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7

 

18. Mount de Sales Academy (8-3; not ranked)

Last week: defeated then-No. 7 Patterson Mill, 55-42, and New Town, 68-51, at Holly & Hoops Tournament at Notre Dame Prep.

This week: vs. Perry Hall, Jan. 3; vs. Annapolis Area Christian School, Jan. 4; at Maryvale Prep, Jan. 6; vs. Coppin Academy, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7

 

19. Milford Mill Academy (5-1; No. 20)

Last week: defeated Largo, 58-45, and Arundel, 54-36, to win Millers Tournament (Gold Division) at Milford Mill.

This week: at Western Tech, Jan. 4; vs. Loch Raven, Jan. 6; vs. Notre Dame Prep, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7

 

20. St. John’s Catholic Prep (7-2; No. 19)

Last week: lost to Holy Innocent’s Episcopal (GA), 69-34; defeated Northwood Academy (SC), 43-42; lost to Georgetown (TX), 52-32, at Carolina Invitational (Carolina Showcase) in South Carolina.

This week: vs. St. Mary’s, Jan. 2; vs. Mercy, Jan. 4; at Severn School, Jan. 6; vs. No. 14 Poly, Public vs. Private Challenge at McDonogh School, Jan. 7