VSN Girls’ Basketball Top 20 Poll – Week 13

1. St. Frances Academy (Record: 30-0; Last week’s ranking: No. 1)

Last week: defeated No. 2 McDonogh School (61-46; final), Elizabeth Seton (56-51; semifinal) and Bishop Walsh (103-29; quarterfinal) to win Bishop Walsh Invitational Tournament.

Season complete – IAAM A Conference champions

 

2. McDonogh School (26-4; No. 2)

Last week: lost to No. 1 St. Frances Academy (61-46; final), Riverdale Baptist School (84-64; semifinal) and Mount Carmel (76-31; quarterfinal), Bishop Walsh Invitational Tournament. 

Season complete – IAAM A Conference finalist


3. Roland Park Country School (18-7; No. 5)

Season complete – IAAM A Conference semifinalist

 

4. Catonsville (24-2; No. 12)

Last week: defeated then-No. 4 Howard (51-45; final), Bel Air (53-42) and Dulaney (74-48; quarterfinal) to win Class 4A North Region championship.

This week: vs. North Point, Class 4A state semifinal at Towson University, March 9

 

5. Howard (23-2; No. 4)

Last week: lost to then-No. 12 Catonsville (51-45; final) and defeated then-No. 6 Western (74-51; semifinal) and Mervo (77-49; quarterfinal), Class 4A North Region playoffs.

Season complete – Howard County champions & 4A North Region finalist

 

6. Manchester Valley (24-1; No. 3)

Last week: lost to Frederick (51-42; final) and defeated Poolesville (53-34; semifinal) and Oakdale (38-32; quarterfinal), Class 3A West Region playoffs.

Season complete – Carroll County champions & 3A West Region finalist

 

7. Western (20-4; No. 6)

Last week: lost to then-No. 4 Howard (74-51; semifinal) and defeated Paint Branch (53-48), Class 4A North Region playoffs.

Season complete – Baltimore City Division I champions & 4A North Region semifinalist

 

8. Seton Keough (15-13; No. 7)

Last week: lost to Good Counsel (61-51; consolation final), defeated Bishop Walsh (74-16; consolation semifinal) and lost to Elizabeth Seton (57-39; quarterfinal), Bishop Walsh Invitational Tournament

Season complete – IAAM A Conference semifinalist

 

9. St. John’s Catholic Prep (22-3; No. 9)

Season complete – IAAM B Conference champions

 

10. Patterson Mill (24-1; No. 10)

Last week: defeated McDonough (72-43; final), Perryville (70-30; semifinal) and Joppatowne (68-28; quarterfinal) to win Class 1A North Region playoffs.

This week: vs. Pocomoke, Class 1A state semifinal at Towson University, March 10

 

11. Atholton (20-5; No. 11)

Last week: defeated then-No. 13 Long Reach (53-44; final), Stephen Decatur (58-22; semifinal) and then-No. 15 Chesapeake-Anne Arundel (62-54; quaterfinal) to win Class 3A East Region playoffs.

This week: vs. No. 15 Milford Mill Academy, Class 3A state semifinal at Towson University, March 9

 

12. Old Mill (21-3; No. 8)

Last week: lost to then-No. 14 Severna Park (44-40; semifinal) and defeated Arundel (65-33), Class 4A East Region playoffs.

Season complete – Anne Arundel County champions & Class 4A East Region semifinalist

 

13. Severna Park (21-5; No. 14)

Last week: lost to North Point (71-50; final) and defeated then-No. 8 Old Mill (44-40; semifinal) and Meade (52-35; quarterfinal)

Season complete – Anne Arundel County finalist & Class 4A East Region finalist

 

14. New Town (20-5; No. 17)

Last week: defeated Western Tech, 54-26, Class 2A North Region Section I quarterfinal; defeated then-No. 9 Catonsville, 43-39, Baltimore County final.

This week: vs. Hereford, Class 2A North Region Section I semifinal, Feb. 27

 

15. Milford Mill Academy (23-3; not ranked)

Last week: defeated C. Milton Wright (76-35; final), Franklin (61-37; semifinal) and then-No. 16 Poly (68-55; quarterfinal) to win Class 3A North Region playoffs.

This week: vs. No. 11 Atholton, Class 3A state semifinal at Towson University, March 9

 

16. Long Reach (19-6; No. 13)

Last week: lost to No. 11 Atholton (53-44; final) and defeated Glenelg (58-36; semifinal) and Reservoir (68-55; quarterfinal), Class 3A East Region playoffs.

Season complete – Class 3A East Region finalist

 

17. Chesapeake-Anne Arundel (19-4; No. 15)

Last week: lost to No. 11 Atholton, 52-44, Class 3A East Region Section II semifinal.

Season complete – Class 3A East Region quarterfinalist

 

18. Poly (15-8; No. 16)

Last week: lost to Milford Mill Academy, 68-55, Class 3A North Region Section I semifinal.

Season complete – Baltimore City Division I finalist & Class 3A North Region quarterfinalist

 

19. Coppin Academy (29-8; No. 18)

Season complete

 

20. Mount de Sales Academy (20-6; No. 19)

Season complete – IAAM B Conference finalist


20. Northwestern (18-2; No. 20)

Last week: lost to then-No. 17 New Town, 44-41, and defeated Loch Raven, 52-47, Class 2A North Region playoffs.

Season complete – Baltimore City Division II champions & Class 2A North Region semifinalist