Streaking Long Reach returns at No. 14; South River moves back into Top 10


by Derek Toney
 
After making its first state final (Class 3A) last season, Long Reach High appears ready for another postseason charge. The Howard County school is back in the latest VSN Girls Basketball Top 20.
 
Thanks to a 3-0 showing last week including a victory over then-No. 12 Reservoir, Long Reach (14th) has won six straight and nine of 10. The Columbia school is tied for first with Oakland Mills (Long Reach defeated Oakland Mills, 62-49, Jan. 31) in the HoCo standings.
 
Roland Park Country School is again No. 1 as the Reds will try to claim their first IAAM A Conference title. St. Frances Academy, McDonogh School, Poly and Mount de Sales Academy completes the Top 5.
 
 
Pictured above: Lyric Swann (right), who will play for UMBC next season, has helped Long Reach surge into a first-place tie in the Howard County standings. The Lightning have a second tour this season in VSN’s Girls Basketball Top 20.
 
Here is the entire VSN Girls’ Basketball Top 20 for week 10:
 
 

VSN GIRLS BASKETBALL TOP 20 POLL – WEEK 10

1. ROLAND PARK COUNTRY SCHOOL (24-1)

Previous rank: #1

Last week: The Reds extended their winning streak to 14, defeating Institute of Notre Dame, 60-26, and St. John’s Catholic Prep, 64-48.

This week: vs. Archbishop Spalding, IAAM A Conference Tournament quarterfinal, Feb. 13

 

2.  ST. FRANCES ACADEMY (19-3)

Previous rank: #2

Last week: The Panthers went 4-0, defeating Archbishop Spalding (58-36), No. 3 McDonogh School (50-44), John Carroll School (69-27) and No. 8 Western (75-60; Public vs. Private Challenge at Pikesville).

This week: vs. John Carroll School, IAAM A Conference Tournament quarterfinal, Feb. 13

3. MCDONOGH SCHOOL (19-5)

Previous rank: #3

Last week: The Eagles lost to No. 2 St. Frances Academy, 50-44, and defeated then-No. 6 St. Vincent Pallotti, 77-47, and John Carroll School, 52-39.

This week: vs. St. John’s Catholic Prep, IAAM A Conference Tournament quarterfinal, Feb. 13

 

 

4. POLY (15-4)

Previous rank: #4

Last week: The Engineers defeated then-No. 13 Forest Park (63-50), Reginald Lewis (68-6) and then-No. 17 City College (69-36).

This week: at Douglass, Feb. 12

 

5. MOUNT DE SALES ACADEMY (21-3)

Previous rank: #5

Last week: The Sailors extended their winning streak to 11, defeating Gerstell Academ, 56-14, and Severn School, 55-27.

This week: vs. St. Timothy’s School, IAAM B Conference Tournament quarterfinal, Feb. 13

 

6. SOUTH RIVER (17-2)

Previous rank: #10

Last week: The Seahawks went 3-0, defeating Arundel (60-47), Glen Burnie (67-19) and then-No. 19 Severna Park (38-29).

This week: vs. No. 20 Aberdeen, Feb. 12; at Southern, Feb. 15

7. ST. VINCENT PALLOTTI (14-9)

Previous rank: #6

Last week: The Panthers defeated Archbishop Spalding, 60-56; lost to No. 3 McDonogh School, 77-47, and defeated St. John’s Catholic Prep, 55-53.

This week: vs. Institute of Notre Dame, IAAM A Conference Tournament quarterfinal, Feb. 13

 

8. WESTERN (16-3)

Previous rank: #8

Last week: The Doves won by forfeit over Benjamin Franklin; defeated Patterson, 58-8, and lost to No. 2 St. Frances Academy, 75-60, at Public vs. Private Challenge at Pikesville.

This week: at Carver Vo-Tech, Feb. 11; vs. Reginald Lewis, Feb. 12; vs. Lake Clifton, Feb. 13

 

9. PIKESVILLE (14-4)

Previous rank: #9

Last week: The Panthers defeated Loch Raven (65-23) and Dulaney (79-50), and lost to National Christian Academy, 67-56, at Public vs. Private Challenge at Pikesville.

This week: vs. Overlea, Feb. 13; at Towson, Feb. 15

 

 

10. HOWARD (14-3)

Previous rank: #7

Last week: The Lions lost to Mount Hebron, 55-52, and defeated then-No. 12 Reservoir, 64-50, and Atholton, 47-38.

This week: vs. No. 14 Long Reach, Feb. 12; at Centennial, Feb. 14

11. OAKLAND MILLS (15-2)

Previous rank: #11

Last week: The Scorpions defeated Wilde Lake, 68-18, and Glenelg, 50-33.

This week: vs. Hammond, Feb. 11; vs. River Hill, Feb. 12; at Marriotts Ridge, Feb. 14

12. MOUNT CARMEL (18-7)

Previous rank: #15

Last week: The Cougars defeated Indian Creek School, 53-41, and Mercy, 73-34. 

This week: vs. Maryvale Prep, IAAM B Conference Tournament quarterfinal, Feb. 12

13. OLD MILL (15-3)

Previous rank: #14

Last week: The Patriots defeated North County, 52-34, and Arundel, 60-34.

This week: vs. Northeast, Feb. 15

 

14. LONG REACH (11-4)

Previous rank: Not ranked

Last week: The Lightning went 3-0, defeating Centennial (49-40), Mount Hebron (61-43) and then-No. 12 Reservoir (58-54).

This week: at No. 10 Howard, Feb. 12; at Atholton, Feb. 14; at South Carroll, Feb. 15

15. RESERVOIR (13-5)

Previous rank: #12

Last week: The Gators defeated Atholton, 67-49, after losses to then-No. 7 Howard (64-50) and Long Reach (58-54).

This week: vs. Centennial, Feb. 12; at Mount Hebron, Feb. 14

16. FOREST PARK (15-3)

Previous rank: #13

Last week: The Foresters lost to No. 4 Poly, 63-50; won by forfeit over Benjamin Franklin, and defeated Carver Vo-Tech, 61-2.

This week: vs. Dunbar, Feb. 12

17. ST. PAUL’S SCHOOL (15-3)

Previous rank: #16

Last week: The Gators defeated St. Maria Goretti, 70-67, and Notre Dame Prep, 57-25.

This week: vs. St. Mary’s, IAAM B Conference Tournament quarterfinal, Feb. 13

 

18. CITY COLLEGE (13-5)

Previous rank: #17

Last week: The Knights defeated Southwestern and Douglass (70-15), and lost to No. 4 Poly, 69-36.

This week: at Digital Harbor, Feb. 12

19. COPPIN ACADEMY (15-6)

Previous rank: #18

Last week: The Eagles defeated New Town, 52-41, and lost to Capital Christian Academy, 51-44.

This week: at Harford Tech, Feb. 11; at Dunbar, Feb. 15

20. ABERDEEN (15-1)

Previous rank: #20

Last week: The Eagles defeated Bel Air (35-33), Joppatowne (61-53) and Fallston (54-40).

This week: at Eastern Tech, Feb. 11; at No. 6 South River, Feb. 12; at C. Milton Wright, Feb. 14

20. HEREFORD (17-1)

Previous rank: #20

Last week: The Bulls went 3-0, defeating Carver A&T (46-7), Milford Mill Academy (60-28) and Loch Raven (51-48).

This week: vs. Western Tech, Feb. 13; at Randallstown, Feb. 15