Northeast makes inaugural appearance in lieu of historic playoff showdown; Calvert Hall advances to No. 3 


Pictured above: Josh Krcik is a big reason Northeast High is in the state playoffs for the first time since 1981. The Anne Arundel County school is No. 20 in the latest VSN Football Top 20. 

by Derek Toney

Headed to the state public playoffs for the first time since 1981, Northeast High has its first-ever ranking in VSN’s Football Top 20. 

The Eagles got in thanks to a 28-27 victory over Pasadena rival Chesapeake-Anne Arundel in the annual Dena Bowl, setting up a rematch Friday night at Chesapeake in a Class 3A East Region semifinal. Chesapeake, which spent a couple of weeks in VSN’s Top 20 during the regular season, is in the postseason for the second straight year after making its first trip in 2015.

It’s postseason time with the state public tournament kicking off this Friday, and the MIAA set to crown a champion in the B and C conferences. No. 19 St. Vincent Pallotti will take on defending champ St. Mary’s in the B finale while Concordia Prep and Annapolis Area Christian School will meet for a third time.

As of Monday evening, a site has not been determined for the two title games. There’s no A Conference playoffs this year, but Calvert Hall College, Archbishop Spalding and Mount St. Joseph are taking part in the Christian Schools Invitational Tournament.

The Cardinals play Avalon School at Good Counsel in Montgomery County Thursday while Spalding plays at Riverdale Baptist School Saturday. The winners meet next weekend at Spalding’s Whittles Field.

Mount St. Joseph takes on National Christian Academy at Prince George’s County’s Oxon Hill Saturday, and Capital Christian Academy the following weekend.

MIAA A champion St. Frances Academy is No. 1 in the final poll of the regular season, with Broadneck, Calvert Hall, Spalding and Mount St. Joseph making up the rest of the Top 5. 

 Here is the entire 2018 VSN Football Top 20 for week 10:

VSN FOOTBALL TOP 20 POLL – WEEK 10

1. ST. FRANCES ACADEMY (7-0)

Previous rank: #1

Last week: The Panthers defeated Silver Oak Academy, 69-0.

This week: vs. COF Academy (OH) at Fortress Obetz Stadium (OH), Nov. 9

2. BROADNECK (10-0)

Previous rank: #2

Last week: The Bruins defeated Annapolis, 48-6.

This week: vs. South River, Class 4A East Region semifinal, Nov. 9

3. CALVERT HALL COLLEGE (9-1)

Previous rank: #4

Last game: The Cardinals defeated Canada’s Royal Imperial, 58-0.

This week: vs. Avalon School, Christian Schools Invitational Tournament semifinal at Good Counsel, Nov. 8

4. ARCHBISHOP SPALDING (6-2)

Previous rank: #5

Last week: The Cavaliers defeated then-No. 3 Mount St. Joseph, 28-25.

This week: at Riverdale Baptist School, Christian Schools Invitational Tournament semifinal, Nov. 10

5. MOUNT ST. JOSEPH (8-2)

Previous rank: #3

Last week: The Gaels lost to then-No. 5 Archbishop Spalding, 28-25.

This week: vs. National Christian Academy at Oxon Hill, Christian Schools Invitational Tournament, Nov. 9 

6. DUNBAR (9-0)

Previous rank: #6

Last week: The Poets defeated Patterson, 35-6.

This week: vs. Douglass, Class 1A North Region semifinal, Nov. 9

7. GLENELG (10-0)

Previous rank: #7

Last week: The Gladiators defeated Wilde Lake, 33-7.

This week: vs. Oakland Mills, Class 2A South Region semifinal, Nov. 9

8. HOWARD (9-1)

Previous rank: #8

Last week: The Lions defeated Atholton, 38-7.

This week: vs. No. 14 Mervo, Class 4A North Region semifinal, Nov. 9

9. MILFORD MILL ACADEMY (9-1)

Previous rank: #9

Last game: The Millers defeated Dulaney, 45-6.

This week: vs. No. 11 Franklin, Class 3A North Region semifinal, Nov. 9

10. LIBERTY (10-0)

Previous rank: #10

Last week: The Lions defeated Century, 7-0.

This week: vs. Oakdale, Class 2A West Region semifinal, Nov. 9

11. FRANKLIN (8-2)

Previous rank: #11

Last week: The Indians defeated Parkville, 46-13.

This week: at No. 9 Milford Mill Academy, Class 3A North Region semifinal, Nov. 9

12. DUNDALK (9-1)

Previous rank: #12

Last week: The Owls defeated Kenwood, 42-7.

This week: vs. No. 15 Edgewood, Class 3A North Region semifinal, Nov. 9

13. MCDONOGH SCHOOL (3-6)

Previous rank: #13

Last week: The Eagles defeated Gilman School, 33-8.

SEASON COMPLETE

14. MERVO (8-1)

Previous rank: #14

Last week: The Mustangs defeated then-No. 20 Edmondson, 48-14.

This week: at No. 8 Howard, Class 4A North Region semifinal, Nov. 9

15. EDGEWOOD (9-1)

Previous rank: #15

Last week: The Rams defeated Fallston, 44-0.

This week: at No. 12 Dundalk, Class 3A North Region semifinal, Nov. 9

16. ARUNDEL (9-1)

Previous rank: #16

Last week: The Wildcats defeated Severna Park, 35-0.

This week: at North Point, Class 4A East Region semifinal, Nov. 9

17. WESTMINSTER (7-3)

Previous rank: #17

Last week: The Owls defeated South Carroll, 43-12.

This week: at South Hagerstown, Class 3A West Region semifinal, Nov. 9

18. EASTERN TECH (9-1)

Previous rank: #19

Last week: The Mavericks defeated Western Tech, 32-6.

This week: vs. Crossland, Class 2A North Region semifinal at CCBC-Essex, Nov. 9

19. ST. VINCENT PALLOTTI (6-4)

Previous rank: #18

Last week: The Panthers lost to Riverdale Baptist School, 21-0.

This week: vs. St. Mary’s, MIAA B Conference final at site to be announced, Nov. 10

20. NORTHEAST (7-3)

Previous rank: Not ranked 

Last week: The Eagles defeated Chesapeake-Anne Arundel, 28-27.

This week: at Chesapeake-Anne Arundel, Class 3A East Region semifinal, Nov. 9