Lions making playoff push; St. Paul’s leaps to No. 5


by Derek Toney

With the postseason in full swing, Howard High debuts in this week’s VSN’s Girls Lacrosse Top 20.

The Lions are in the Class 4A North Region Section I finals after eliminating then-No. 17 Catonsville in the section semifinals Friday. The Howard County squad will play Dulaney in a 4A Sweet 16 contest Monday afternoon at Perry Hall.

McDonogh School is No. 1 after reclaiming the IAAM A Conference title with a thrilling 5-4 double overtime victory over St. Paul’s School. The Gators, who took to the Eagles two double overtime classics this season, jumps seven places to No. 5 this week.

Glenelg is No. 2 followed by Severna Park and Marriotts Ridge. Glenelg and Marriotts Ridge play Monday in the 2A South Region Section I final.

Pictured above: Howard, with Kelly Schluederberg, is in the hunt for a Class 4A state semifinal spot. The Lions are No. 18 in the latest VSN Girls Lacrosse Top 20. 

Here is the entire 2019 VSN Girls Lacrosse Top 20 for week 8:

VSN GIRLS LACROSSE TOP 20 POLL – WEEK 8

1. MCDONOGH SCHOOL (21-0)

Previous rank: #1

Last week: The Eagles won the IAAM A Conference championship, defeating then-No. 12 St. Paul’s School, 5-4, in the final after victories over No. 9  Archbishop Spalding (10-7; semifinal) and then-No. 14 Bryn Mawr School (18-6; quarterfinal).

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE CHAMPIONS

2. GLENELG (12-3)

Previous rank: #3

Last week: The Gladiators defeated Wilde Lake, 23-2, in the Class 2A South Region Section I semifinals.

This week: at No. 4 Marriotts Ridge, Class 2A South Region Section I final, May 13

3. SEVERNA PARK (15-1)

Previous rank: #2

Last week: The Falcons defeated Glen Burnie, 20-1, in the Class 4A East Region Section I semifinals after a 9-6 loss to then-No. 7 South River in the Anne Arundel County final.

This week: vs. Arundel, Class 4A East Region Section I final, May 13

4. MARRIOTTS RIDGE (13-2)

Previous rank: #6

Last week: The Mustangs defeated River Hill, 17-2, in the Class 2A South Region Section I semifinals.

This week: vs. No. 2 Glenelg, Class 2A South Region Section I final, May 13

5. ST. PAUL’S SCHOOL (12-10)

Previous rank: #12

Last week: The Gators lost to No. 1 McDonogh School, 5-4, in the IAAM A Conference final after victories over then-No. 4 Glenelg Country School (9-8; semifinal) and then-No. 5 Notre Dame Prep (9-8; quarterfinal).

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE FINALIST

6. SOUTH RIVER (13-3)

Previous rank: #7

Last week: The Seahawks defeated Anapolis, 16-7, in the Class 4A East Region Section II semifinals after a 9-6 victory over then-No. 2 Severna Park in the Anne Arundel County final.

This week: vs. No. 11 Broadneck, Class 4A East Region Section II final, May 13

 

7.  ARCHBISHOP SPALDING  (15-4)

Previous rank: #8

Last week: The Cavaliers lost to No. 1 McDonogh School, 10-7, in the IAAM A Conference semifinals, after a 10-6 victory over No. 9 Roland Park Country School in the quarterfinals.

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE SEMIFINALIST

 

8. GLENELG COUNTRY SCHOOL (15-5)

Previous rank: #4

Last week: The Dragons lost to then-No. 12 St. Paul’s School, 9-8, in the IAAM A Conference semifinals after a 16-8 quarterfinal victory over then-No. 19 John Carroll School.

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE SEMIFINALIST

9. NOTRE DAME PREP (15-6)

Previous rank: #5

Last week: The Blazers lost to then-No. 12 St. Paul’s School, 9-8, in the IAAM A Conference quarterfinals.

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE QUARTERFINALIST

10.  HEREFORD (14-0)

Previous rank: #9

Last week: The Bulls did not play.

This week: vs. Owings Mills, Class 2A North Region Section I final, May 13

 

11. ROLAND PARK COUNTRY SCHOOL (12-7)

Previous rank: #10

Last week: The Reds lost to then-No. 8 Archbishop Spalding, 10-6, in the IAAM A Conference quarterfinals.

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE QUARTERFINALIST

12. BROADNECK (11-4)

Previous rank: #13

Last week: The Bruins defeated Leonardtown, 17-6, in the Class 4A East Region Section II semifinals.

This week: at No. 6 South River, Class 4A East Region Section II final, May 13

13. SOUTH CARROLL (12-1)

Previous rank: #18

Last week: The Cavaliers defeated then-No. 11 Century, 14-10, in the Class 2A West Region Section I semifinals.

This week: vs. Winters Mill, Class 2A West Region Section I final at Western Regional Park, May 13

14. CENTURY (12-3)

Previous rank: #11

Last week: The Knights lost to then-No. 18 South Carroll, 14-10, in the Class 2A West Region Section I semifinals.

SEASON COMPLETE – CARROLL COUNTY ATHLETIC LEAGUE CHAMPION & CLASS 2A WEST REGION QUARTERFINALIST

 

15. C. MILTON WRIGHT (10-3)

Previous rank: #16

Last week: The Mustangs defeated Bel Air, 15-7, in the Class 3A North Region Section II semifinals.

This week: vs. Kenwood, Class 3A North Region Section II final, May 13

16. BRYN MAWR SCHOOL (9-9)

Previous rank: #14

Last week: The Mawrtians lost to No. 1 McDonogh School, 18-6, in the IAAM A Conference quarterfinals.

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE QUARTERFINALIST

17. WESTMINSTER (10-6)

Previous rank: #20

Last week: The Owls defeated Blake, 21-3, in the Class 3A West Region Section I semifinals after a 19-0 victory over Watkins Mill in the quarterfinals.

This week: vs. Manchester Valley, Class 3A West Region Section I final at Glenelg, May 13

18. HOWARD (9-5)

Previous rank: Not ranked

Last week: The Lions defeated then-No. 17 Catonsville, 14-13, in the Class 4A North Region Section I semifinals.

Next game: vs. Dulaney, Class 4A North Region Section I final at Perry Hall, May 13

 

 

19. CATONSVILLE (10-4-1)

Previous rank: #17

Last week: The Comets lost to Howard, 14-13, in the Class 4A North Region Section I semifinals.

SEASON COMPLETE – BALTIMORE COUNTY FINALIST & CLASS 4A NORTH REGION QUARTERFINALIST

 

 

20. JOHN CARROLL SCHOOL (9-10)

Previous rank: #19

Last week: The Patriots lost to then-No. 4 Glenelg Country School, 16-8, in the IAAM A Conference quarterfinals.

SEASON COMPLETE – IAAM A CONFERENCE QUARTERFINALIST