Glen Burnie debuts at No. 17; New Town moves into Top 5


by Derek Toney
 
After handing Broadneck High its first loss in Anne Arundel County play, Glen Burnie has a spot in the latest VSN Boys Basketball Top 20. 
 
The Gophers (13-4 overall) enter at No. 17, joining fellow Anne Arundel rivals Broadneck (16th), Old Mill (No. 18) and Meade (19th). The top two teams in the standings will play for the league championship in a couple of weeks ago.
 
Glen Burnie is the lone newcomer in this week’s poll which has Boys’ Latin School again at No. 1 followed by Patterson, Poly, St. Frances Academy and New Town. Lake Clifton, Mount St. Joseph, Dulaney, Edmondson and Liberty makes up the rest of the Top 10.
 
Pictured above: Kennedy McKissic (1) is a big reason Glen Burnie is in contention for the Anne Arundel County title. The Gophers debut in this week’s VSN Boys Basketball Top 20 poll.
 
Here is the entire VSN Boys Basketball Top 20 for week 9:

VSN BOYS BASKETBALL TOP 20 POLL – WEEK 9

1. BOYS’ LATIN SCHOOL (24-3)

Previous rank: #1

Last week: The Lakers defeated then-No. 11 McDonogh School, 49-27, and John Carroll School, 80-52.

This week: at No. 4 St. Frances Academy, Feb. 4; vs. Archbishop Spalding, Feb. 6; vs. Gilman School, Feb. 8; at No. 14 Annapolis Area Christian School, Feb. 9

 

2. PATTERSON (13-3)

Previous rank: #2

Last week: The Clippers defeated ACCE, 70-30, and Mount Carmel, 60-47.

This week: at Benjamin Franklin, Feb. 4; vs. Wilde Lake, Feb. 6; at Carver Vo-Tech, Feb. 8

3. POLY (12-5)

Previous rank: #3

Last week: The Engineers did not play.

This week: vs. City College, Feb. 5; vs. Reginald Lewis, Feb. 6; at Forest Park, Feb. 8

 

4.  ST. FRANCES ACADEMY (24-4)

Previous rank: #4

Last week: The Panthers defeated Mount Carmel, 66-52, and Gilman School, 71-58.

This week: vs. No. 1 Boys’ Latin School, Feb. 4; at Calvert Hall College, Feb. 6; vs. No. 11 Loyola Blakefield, Feb. 8; vs. St. Vincent Pallotti, Feb. 10

5. NEW TOWN (14-1)

Previous rank: #6

Last week: The Titans did not play.

This week: vs. Owings Mills, Feb. 4; at Coppin Academy, Feb. 6; vs. Parkville, Feb. 8

6. LAKE CLIFTON (14-2)

Previous rank: #7

Last week: The Lakers defeated City College, 88-77

This week: at Dunbar, Feb. 5; at No. 9 Edmondson, Feb. 7; vs. Digital Harbor, Feb. 8

7. MOUNT SAINT JOSEPH (19-6)

Previous rank: #5

Last week: The Gaels lost to St. Maria Goretti, 74-52, and then-No. 12 Loyola Blakefield, 62-57; defeated St. Vincent Pallotti, 57-48.

This week: at No. 13 Glenelg Country School, Feb. 6; at St. Vincent Pallotti, Feb. 8; at Calvert Hall College, Feb. 10

8. DULANEY (13-3)

Previous rank: #8

Last week: The Lions defeated Owings Mills, 84-53.

This week: at Carver A&T, Feb. 5; vs. Pikesville, Feb. 6; vs. Patapsco, Feb. 8

9. EDMONDSON (15-2)

Previous rank: #9

Last week: The Red Storm did not play.

This week: at National Academy Foundation, Feb. 5; vs. No. 6 Lake Clifton, Feb. 7

10. LIBERTY (15-0)

Previous rank: #10

Last week: The Lions did not play.

This week: vs. Francis Scott Key, Feb. 5; at Century, Feb. 8

11. LOYOLA BLAKEFIELD (15-10)

Previous rank: #12

Last week: The Dons defeated then-No. 5 Mount St. Joseph, 62-57.

This week: at John Carroll School, Feb. 4; vs. Gilman School, Feb. 5; at No. 4 St. Frances Academy, Feb. 8

12. MCDONOGH SCHOOL (14-8)

Previous rank: #11

Last week: The Eagles lost to No. 1 Boys’ Latin School, 49-27.

This week: vs. West Nottingham Academy, Feb. 9

13. GLENELG COUNTRY SCHOOL (14-7)

Previous rank: #13

Last week: The Dragons did not play.

This week: vs. St. Vincent Pallotti, Feb. 4; vs. No. 7 Mount St. Joseph, Feb. 6

14. ANNAPOLIS AREA CHRISTIAN SCHOOL (13-4)

Previous rank: #14

Last week: The Eagles defeated Calvert Hall College, 68-47.

This week: vs. Mount Carmel, Feb. 5; vs. Bishop McNamara, Feb. 6; vs. John Carroll School, Feb. 8; vs. No. 1 Boys’ Latin School, Feb. 9

15. ATHOLTON (13-2)

Previous rank: #17

Last week: The Raiders defeated Centennial, 71-56, and Arundel, 84-58.

This week: vs. Marriotts Ridge, Feb. 5; at Howard, Feb. 6; vs. Reservoir, Feb. 8

16. BROADNECK (15-3)

Previous rank: #15

Last week: The Bruins lost to Glen Burnie, 54-50.

This week: vs. Annapolis, Feb. 4; at No. 19 Meade, Feb. 5; vs. Southern, Feb. 8

17. GLEN BURNIE (13-4)

Previous rank: Not ranked

Last week: The Gophers defeated then-No. 15 Broadneck, 54-50.

This week: vs. South River, Feb. 5; at No. 19 Meade, Feb. 8

18. OLD MILL (12-5)

Previous rank: #18

Last week: The Patriots defeated Severna Park, 58-21, and SEED School (DC), 86-50.

This week: vs. Arundel, Feb. 5; at North County, Feb. 8

19. MEADE (14-3)

Previous rank: #19

Last week: The Mustangs defeated South River, 69-58.

This week: vs. No. 16 Broadneck, Feb. 5; vs. No. 17 Glen Burnie, Feb. 8

20. GERSTELL ACADEMY (15-10)

Previous rank: #20

Last week: The Falcons defeated St. Mary’s, 76-58, and Chapelgate Christian Academy, 78-62.

This week: at Severn School, Feb. 4; vs. St. Paul’s School, Feb. 6; at Friends School, Feb. 8; vs. St. John’s Catholic, Feb. 9

20. HAVRE DE GRACE (14-0)

Previous rank: #20

Last week: The Warriors defeated Rising Sun, 59-20.

This week: at North Harford, Feb. 5; at Bohemia Manor, Feb. 6; vs. Bel Air, Feb. 8