VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 12

1. ST. FRANCES ACADEMY (12-0)

Previous rank: #1
 Last week: defeated No. 7 Gilman School, 44-7, MIAA A Conference final
Next game: Geico State Champions Bowl at Grand Canyon University (Arizona), Dec. 23

2. HOWARD (12-0)

Previous rank: #3

Last week: defeated Paint Branch, 33-20, Class 4A North Region final

Next game: at Henry A. Wise, 4A state semifinal, Nov. 24

3. BROADNECK (11-1)

Previous rank: #2

Last week: lost to North Point, 28-16, Class 4A East Region final

SEASON COMPLETE – CLASS 4A EAST REGION FINALIST & ANNE ARUNDEL COUNTY CHAMPION

4. MCDONOGH SCHOOL (6-5)

Previous rank: #4

SEASON COMPLETE – MIAA A CONFERENCE SEMIFINALIST

5. MOUNT SAINT JOSEPH (6-4)

Previous rank: #5

SEASON COMPLETE

6. ARCHBISHOP SPALDING (5-4)

Previous rank: #7

SEASON COMPLETE 

7. GILMAN SCHOOL (5-7)

Previous rank: #7

Last week: lost to No. 1 St. Frances Academy, 44-7, MIAA A Conference final

SEASON COMPLETE – MIAA A CONFERENCE FINALIST

8. MILFORD MILL ACADEMY (11-1)

Last week’s ranking: No. 9

Last week: defeated No. 16 Edgewood, 33-14, Class 3A North Region final

Next game: vs. Long Reach, 3A state semifinal, Nov. 25

9. DUNBAR (10-1)

Previous rank: #8

Last week: defeated Reginald Lewis, Class 1A North Region final

Next game: vs. No. 19 Havre de Grace, 1A state semifinal, Nov. 25

10. CALVERT HALL COLLEGE (6-5)

Previous rank: No. 10

Last week: Did not play

Next game: vs. Loyola Blakefield, Turkey Bowl at Towson University, Nov. 23

11. WESTMINSTER (10-2)

Previous rank: #11

Last week: lost to Linganore, 16-14, Class 3A West Region final

SEASON COMPLETE – CLASS 3A WEST REGION FINALIST & CARROLL COUNTY CHAMPION

12. GLENELG  (8-3)

Previous rank: #14

Last week: defeated Thomas Stone, 27-18, Class 2A South Region final

Next game: at Damascus, 2A state semifinal, Nov. 24

13. HARFORD TECH (12-0)

Previous rank: #17

Last week: defeated Kent Island, 22-21, 2A East Region final

Next game: vs. Gwynn Park, 2A state semifinal, Nov. 25

14. RIVER HILL (9-1)

Previous rank: #15

SEASON COMPLETE – CLASS 2A SOUTH REGION SEMIFINALIST

15. MEADE (8-3)

Previous rank: #12

SEASON COMPLETE – CLASS 4A EAST REGION SEMIFINALIST

16. ARUNDEL (8-3)

Previous rank: #13

SEASON COMPLETE – CLASS 4A EAST REGION SEMIFINALIST

17. EDGEWOOD (8-4)

Previous rank: #16

Last week: lost to then-No. 9 Milford Mill Academy, 33-14, Class 3A North Region final

SEASON COMPLETE – CLASS 3A NORTH REGION FINALIST

18. ST. MARY’S (7-4)

Previous rank: #20

SEASON COMPLETE – MIAA B CONFERENCE CHAMMPIONS

19. HAVRE DE GRACE (11-1)

Previous rank: #19

Last week: defeated Bohemia Manor, 48-14, Class 1A East Region final

Next game: at No. 9 Dunbar, 1A state semifinal, Nov. 25

20. LONG REACH (8-3)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated Atholton, 37-0, Class 3A East Region final

Next game: at No. 8 Milford Mill Academy, 3A state semifinal, Nov. 25

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 11

1. ST. FRANCES ACADEMY (11-0)

Previous rank: #1
 Last week: defeated No. 4 McDonogh School, 49-7, MIAA A Conference semifinal
Next game: vs. No. 10 Gilman School, MIAA A Conference final at Johns Hopkins University, Nov. 19

2. BROADNECK (11-0)

Previous rank: #2

Last week: defeated then-No. 12 Meade, 35-6, Class 4A East Region semifinal

Next game: vs. North Point, 4A East final, Nov. 17

3. HOWARD (11-0)

Previous rank: #3

Last week: defeated Sherwood, 20-18, Class 4A North Region semifinal

This week: at Paint Branch, 4A North final, Nov. 17

4. MCDONOGH SCHOOL (6-5)

Previous rank: #4

Last week: lost to No. 1 St. Frances Academy, 49-7, MIAA A Conference semifinal

SEASON COMPLETE

5. MOUNT SAINT JOSEPH (6-4)

Previous rank: #5

SEASON COMPLETE

6. ARCHBISHOP SPALDING (5-4)

Previous rank: #7

SEASON COMPLETE 

7. GILMAN SCHOOL (5-6)

Previous rank: #10

Last week: defeated then-No. 11 Calvert Hall College, 42-24, MIAA A Conference semifinal

This week: vs. No. 1 St. Frances Academy, MIAA A final at Johns Hopkins University, Nov. 19

8. DUNBAR (9-1)

Previous rank: #8

Last week: defeated Chesapeake-Baltimore County, 48-0, Class 1A North Region semifinal

Next game: vs. Reginald Lewis at Mervo, 1A North final, Nov. 17

9. MILFORD MILL ACADEMY (10-1)

Previous rank: #9

Last week: defeated C. Milton Wright, 46-14, Class 3A North Region semifinal

Next game: vs. No. xx Edgewood, 3A North final, Nov. 18

10. CALVERT HALL COLLEGE (6-5)

Previous rank: No. 11

Last week: lost to then-No. 10 Gilman School, 42-24, MIAA A Conference semifinal

Next game: vs. Loyola Blakefield, Turkey Bowl at Towson University, Nov. 23

11. WESTMINSTER (10-1)

Previous rank: #14

Last week: defeated Winters Mill, 58-18, Class 3A West Region semifinal

Next game: vs. Linganore, 3A West final, Nov. 17

12. MEADE (8-3)

Previous rank: #12

Last week: lost to No. 2 Broadneck, 35-6, Class 4A East Region semifinal

SEASON COMPLETE

13. ARUNDEL (8-3)

Previous rank: #13

Last week: lost to North Point, 20-19, Class 4A East re

Next game: at North Point, Class 4A East Region semifinal, Nov. 10

14. GLENELG (7-3)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated then-No. 6 River Hill, 14-6, Class 2A South Region semifinal

Next game: at Thomas Stone, 2A South final, Nov. 17

15. RIVER HILL (9-1)

Previous rank: #6

Last week: lost to Glenelg, 14-6, Class 2A South Region semifinal

SEASON COMPLETE

16. EDGEWOOD (8-3)

Previous rank: #18

Last week: defeated Franklin, 20-8, Class 3A North Region semifinal

Next game: at No. 9 Milford Mill Academy, 3A North final, Nov. 18

17. HARFORD TECH (11-0)

Previous rank: #18

Last week: defeated Elkton, 35-0, Class 2A East Region semifinal

This week: vs. Kent Island, 2A East Region

18. ST. MARY’S (7-4)

Previous rank: 20

Last week: defeated Severn School, 28-14, MIAA B Conference final

SEASON COMPLETE

19. HAVRE DE GRACE (10-1)

Previous rank: #20

Last week: defeated Colonel Richardson, 56-6, Class 1A North Region semifinal

Next game: vs. Bohemia Manor, 1A East final, Nov. 17

20. PERRY HALL (8-3)

Previous rank: #16

Last week: lost to Paint Branch, 44-21, Class 4A North Region semifinal

SEASON COMPLETE

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 10

1. ST. FRANCES ACADEMY (9-0)

Previous rank: #1
 Last week: Did not play
Next game: vs. No. Xx McDonogh School, MIAA A Conference semifinals at CCBC-Essex, Nov. 12

2. BROADNECK (10-0)

Previous rank: #2

Last week: defeated Annapolis, 40-18

Next game: vs. No. 12 Meade, Class 4A East Region semifinal, Nov. 10

3. HOWARD (10-0)

Previous rank: #3

Last week: defeated Oakland Mills, 44-8

This week: vs. Sherwood, Class 4A North Region semifinal, Nov. 10

4. MCDONOGH SCHOOL (6-4)

Previous rank: #4

Last week: lost to Gilman School, 24-21

Next game: vs. No. 1 St. Frances Academy, MIAA A Conference semifinal at CCBC-Essex, Nov. 12

5. MOUNT SAINT JOSEPH (6-4)

Previous rank: #7

Last week: defeated then-No. 5 Archbishop Spalding, 22-7

SEASON COMPLETE

6. RIVER HILL (9-0)

Previous rank: #6

Last week: defeated Marriotts Ridge, 17-10

Next game: vs. Glenelg, Class 3A South Region semifinal, Nov. 10

7. ARCHBISHOP SPALDING (5-4)

Previous rank: #5

Last week: lost to then-No. 7 Mount St. Joseph, 22-7

SEASON COMPLETE

8. DUNBAR (8-1)

Previous rank: #8

Last week: defeated Patterson, 58-18

Next game: vs. Chesapeake-Baltimore County, Class 1A North Region semifinal, Nov. 10

9. MILFORD MILL ACADEMY (9-1)

Previous rank: #9

Last week: defeated Dulaney, 58-22

Next game: vs. C. Milton Wright, Class 3A North Region semifinal, Nov. 11

10. GILMAN SCHOOL (4-6)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated No. 4 McDonogh School, 24-21

Next game: vs. No. 11 Calvert Hall College, MIAA A Conference semifinals at CCBC-Essex, Nov. 12

11. CALVERT HALL COLLEGE (5-4)

Previous rank: #10

Last week: Did not play

Next game: vs. No. 10 Gilman School, MIAA A Conference semifinal at CCBC-Essex, Nov. 12

12. MEADE (8-2)

Previous rank: #11

Last week: defeated Glen Burnie, 39-20

Next game: at No. 2 Broadneck, Class 4A East Region semifinal, Nov. 10

13. ARUNDEL (8-2)

Previous rank: #12

Last week: defeated Severna Park, 41-20

Next game: at North Point, Class 4A East Region semifinal, Nov. 10

14. WESTMINSTER (9-1)

Previous rank: #15

Last week: defeated South Carroll, 48-16

Next game: vs. Watkins Mill, Class 3A West Region semifinal, Nov. 10

15. OLD MILL (7-3)

Previous rank: #14

Last week: defeated South River, 42-28

SEASON COMPLETE

16. PERRY HALL (8-2)

Previous rank: #16

Last week: defeated Catonsville, 56-7

Next game: at Paint Branch, Class 4A North Region semifinal, Nov. 10

17. MERVO (8-2)

Previous rank: #15

Last week: defeated Edmondson, 12-8

SEASON COMPLETE

18. HARFORD TECH (10-0)

Previous rank: #17

Last week: defeated Joppatowne, 57-14

Next game: vs. Elkton, Class 2A East Region semifinal, Nov. 10

19. EDGEWOOD (7-3)

Previous rank: #19

Last week: defeated Fallston, 48-14

Next game: at Franklin, Class 3A North Region semifinal, Nov. 10

20. HAVRE DE GRACE (9-1)

Previous rank: #20

Last week: defeated North Harford, 41-14

Next game: vs. Colonel Richardson, Class 1A East Region semifinal, Nov. 10

20. SAINT MARY’S (6-4)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated then-No. 18 Severn School, 35-7

Next game: vs. Severn School, MIAA B Conference final at Archbishop Spalding, Nov. 11

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 9

1. ST. FRANCES ACADEMY (9-0)

Previous rank: #1
 Last week: defeated then-No. 8 Mount St. Joseph, 37-22
Next game: IAAM A Conference semifinals at Patterson Park

2. BROADNECK (9-0)

Previous rank: #3

Last week: defeated Glen Burnie, 48-19

Next game: vs. Annapolis, Nov. 3

3. HOWARD (9-0)

Previous rank: #5

Last week: defeated then-No. 14 Atholton, 40-0

This week: at Oakland Mills, Nov. 3

4. MCDONOGH SCHOOL (6-3)

Previous rank: #2

Last week: lost to then-No. xx Calvert Hall College, 35-21

Next game: vs. Gilman School, Nov. 4

5. ARCHIBISHOP SPALDING (8-0)

Previous rank: #4

Last week: defeated Gilman School, 76-58

This week: at No. 7 Mount St. Joseph, Nov. 4

6. RIVER HILL (8-0)

Previous rank: #6

Last week: defeated Glenelg, 20-0

Next game: at Marriotts Ridge, Nov. 3

7. MOUNT ST. JOSEPH (5-4)

Previous rank: #8

Last week: lost to No. 1 St. Frances Academy, 37-22

Next game: vs. No. 5 Archbishop Spalding, Nov. 4

8. DUNBAR (7-1)

Previous rank: #7

Last week: defeated then-No. 17 Edmondson, 42-18

Next game: vs. Patterson, Nov. 3

9. MILFORD MILL ACADEMY (8-1)

Previous rank: #9

Last week: defeated Dundalk, 28-14

Next game: at Dulaney, Nov. 4

10. CALVERT HALL COLLEGE (5-4)

Previous rank: #12

Last week: defeated then-No. 2 McDonogh School, 35-21

Next game: MIAA A Conference semifinals at CCBC-Essex, Nov. 12 or vs. Loyola Blakefield, Turkey Bowl at M&T Bank Stadium, Nov. 23

11. MEADE (7-2)

Previous rank: #10

Last week: defeated Northeast, 39-17

Next game: at Glen Burnie, Nov 3

12. ARUNDEL (7-2)

Previous rank: #19

Last week: defeated then-No. 11 Old Mill, 12-7

Next game: vs. Severna Park, Nov. 3

13. OLD MILL (6-3)

Previous rank: #11

Last week: lost to then-No. 19 Arundel, 12-7

Next game: at South River, Nov. 3

14. MERVO (7-2)

Previous rank: #13

Last week: defeated Digital Harbor, 35-6

Next game: at Edmondson, Nov. 3

15. WESTMINSTER (8-1)

Previous rank: #16

Last week: defeated Salesianum (DE), 30-20

Next game: at South Carroll, Nov. 3

16. PERRY HALL (7-2)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated Parkville, 48-0

Next game: vs. Catonsville, Nov. 3

17. HARFORD TECH (9-0)

Previous rank: #20

Last week: defeated Rising Sun, 47-7

Next game: at Joppatowne, Nov. 3

18. SEVERN SCHOOL (8-1)

Previous rank: #17

Last week: lost to Saint Vincent Pallotti, 37-31

Next game: vs. St. Mary’s, Nov. 4

19. EDGEWOOD (6-3)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated then-No. 15 Havre de Grace, 36-7

Next game: at Fallston, Nov. 3

20. HAVRE DE GRACE (8-1)

Previous rank: #15

Last week: lost to Edgewood, 36-7

Next game: vs. North Harford, Nov. 3

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 8

1. ST. FRANCES ACADEMY (8-0)

Previous rank: #1
 Last week: defeated No. 4 Archbishop Spalding, 42-7
Next game: vs. No. 8 Mount St. Joseph at Patterson Park, Oct. 27

2. MCDONOGH SCHOOL (6-2)

Previous rank: #2

Last week: defeated then-No. 7 Mount St. Joseph, 37-7

Next game: vs. No. 12 Calvert Hall College, Oct. 27

3. BROADNECK (8-0)

Previous rank: #3

Last week: defeated then-No. 12 Meade, 27-21

This week: vs. Glen Burnie, Oct. 27

4. ARCHBISHOP SPALDING (4-3)

Previous rank: #4

Last week: lost to No. 1 St. Frances Academy, 42-7

Next game: at Gilman School, Oct. 28

5. HOWARD (8-0)

Previous rank: #5

Last week: defeated Hammond,

Next game: vs. No. 14 Atholton, Oct. 27

6. RIVER HILL (7-0)

Previous rank: #6

Last week: defeated Reservoir, 17-0

Next game: vs. Glenelg, Oct. 27

7. DUNBAR (6-1)

Previous rank: #8

Last week: defeated Digital Harbor, 38-0

Next game: at No. xx Edmondson, Oct. 27

8. MOUNT ST. JOSEPH (5-3)

Previous rank: #7

Last week: lost to No. 2 McDonogh School, 37-7

Next game: vs. No. 1 St. Frances Academy at Patterson Park, Oct. 27

9. MILFORD MILL ACADEMY (7-1)

Previous rank: #9

Last week: defeated Catonsville, 65-7

Next game: at Dundalk, Oct. 27

10. MEADE (6-2)

Previous rank: #12

Last week: lost to No. 3 Broadneck, 28-21

Next game: vs. Northeast, Oct. 27

11. OLD MILL (6-2)

Previous rank: #11

Last week: defeated Glen Burnie, 24-22

Next game: at Arundel, Oct. 27

12. CALVERT HALL COLLEGE (4-4)

Previous rank: #13

Last week: Did not play

Next game: at No. 2 McDonogh School, Oct. 27

13. MERVO (6-2)

Previous rank: #14

Last week: defeated Douglass, 7-6

Next game: vs. Digital Harbor, Oct. 27

14. ATHOLTON (6-1)

Previous rank: #15

Last week: Did not play

Next game: at No. 5 Howard, Oct. 27

15. HAVRE DE GRACE (8-0)

Previous rank: #16

Last week: defeated C. Milton Wright, 28-21

Next game: at Edgewood, Oct. 27

16. WESTMINSTER (7-1)

Previous rank: #17

Last week: defeated Winters Mill, 52-7

Next game: vs. Salesianum (DE), Oct. 27

17. SEVERN SCHOOL (8-0)

Previous rank: #18

Last week: defeated John Carroll School, 27-14

Next game: vs. St. Vincent Pallotti at Fairland Regional Park, Oct. 27

18. EDMONDSON (7-1)

Previous rank: #20

Last week: defeated Poly, 32-22

Next game: vs. No. 7 Dunbar, Oct. 27

19. ARUNDEL (6-2)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated Chesapeake-Anne Arundel, 49-22

Next game: vs. No. 11 Old Mill, Oct. 27

20. HARFORD TECH (8-0)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated Perryville, 49-12

Next game: vs. Rising Sun, Oct. 27

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 7

1. ST. FRANCES ACADEMY (7-0)

Previous rank: #1
 Last week: defeated then-No. 19 Gilman School, 50-0
Next game: at No. 4 Archbishop Spalding, Oct. 20

2. MCDONOGH SCHOOL (5-2)

Previous rank: #2

Last week: defeated Loyola Blakefield, 35-6

Next game: at No. 6 Mount St. Joseph, Oct. 21

3. BROADNECK (7-0)

Previous rank: #3

Last week: defeated South River, 42-7

This week: at No. xx Meade, Oct. 20

4. ARCHBISHOP SPALDING (4-2)

Previous rank: #4

Last week: defeated then-No. 10 Calvert Hall College, 34-17

Next game: vs. No. 1 St. Frances Academy, Oct. 20

5. HOWARD (7-0)

Previous rank: #6

Last week: defeated Caravel Academy (DE), 41-0

Next game: vs. Hammond, Oct. 20

6. RIVER HILL (6-0)

Previous rank: #6

Last week: defeated Hammond, 49-7

Next game: at Reservoir, Oct. 20

7. MOUNT ST. JOSEPH (5-2)

Previous rank: #8

Last week: Did not play

Next game: vs. No. 2 McDonogh School, Oct. 21

8. DUNBAR (5-1)

Previous rank: #9

Last week: defeated Douglass, 42-14

Next game: vs. Digital Harbor at Banner Field, Oct. 19

9. MILFORD MILL ACADEMY (6-1)

Previous rank: #13

Last week: defeated then-No. 5 Franklin, 26-21

Next game: vs. Catonsville, Oct. 21

10. FRANKLIN (5-2)

Previous rank: #5

Last week: lost to then-No. 13 Milford Mill Academy, 26-21

Next game: vs. Perry Hall, Oct. 20

11. OLD MILL (5-2)

Previous rank: #11

Last week: defeated Chesapeake-Anne Arundel, 34-14

Next game: vs. Glen Burnie, Oct. 20

12. MEADE (6-1)

Previous rank: #12

Last week: defeated Severna Park, 26-16

Next game: vs. No. 3 Broadneck, Oct. 20

13. CALVERT HALL COLLEGE (4-4)

Previous rank: #10

Last week: lost to No. 4 Archbishop Spalding, 34-17

Next game: at No. 2 McDonogh School, Oct. 27

14. MERVO (5-2)

Previous rank: #14

Last week: defeated City College, 19-6

Next game: at Douglass, Oct. 19

15. ATHOLTON (6-1)

Previous rank: #15

Last week: defeated Mount Hebron, 14-0

Next game: at No. 5 Howard, Oct. 27

16. HAVRE DE GRACE (7-0)

Previous rank: #16

Last week: defeated Fallston, 42-0

Next game: vs. C. Milton Wright, Oct. 19

17. WESTMINSTER (6-1)

Previous rank: #17

Last week: defeated Liberty, 43-7

Next game: vs. Winters Mill, Oct. 20

18. SEVERN SCHOOL (7-0)

Previous rank: #20

Last week: defeated then-No. 18 Boys’ Latin School, 27-21

Next game: vs. John Carroll School, Oct. 21

19. BOYS’ LATIN SCHOOL (4-3)

Previous rank: #18

Last week: lost to then-No. 20 Severn School, 27-21

Next game: at Century, Oct. 20

20. EDMONDSON (6-1)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated Patterson, 14-0

Next game: vs. Poly, Oct. 19

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 6

1. ST. FRANCES ACADEMY (6-0)

Previous rank: #1
 Last week: defeated No. 2 McDonogh School, 28-0
Next game: vs. Gilman School at Patterson Park, Oct. 13

2. MCDONOGH SCHOOL (4-2)

Previous rank: #2

Last week: lost to No. 1 St. Frances Academy, 28-0

Next game: vs. Loyola Blakefield, Oct. 13

3. BROADNECK (6-0)

Previous rank: #3

Last week: defeated then-No. 8 Old Mill, 55-28

This week: vs. South River, Oct. 13

4. ARCHBISHOP SPALDING (3-2)

Previous rank: #4

Last week: defeated Friendship Collegiate Academy (DC), 24-20

Next game: at No. 10 Calvert Hall College, Oct. 14

5. FRANKLIN (5-1)

Previous rank: #5

Last week: defeated Catonsville, 52-7

Next game: at No. 13 Milford Mill Academy, Oct. 14

6. HOWARD (6-0)

Previous rank: #6

Last week: defeated then-No. 12 Long Reach, 20-6

Next game: vs. Caravel Academy (DE), Oct. 13

7. RIVER HILL (5-0)

Previous rank: #10

Last week: defeated Mount Hebron, 49-7

Next game: at Hammond, Oct. 14

8. MOUNT ST. JOSEPH (5-2)

Previous rank: #8

Last week: defeated Loyola Blakefield, 35-7

Next game: vs. No. 2 McDonogh School, Oct. 21

9. DUNBAR (4-1)

Previous rank: #11

Last week: defeated Poly, 32-14

Next game: vs. Douglass, Oct. 13

10. CALVERT HALL COLLEGE (4-3)

Previous rank: #7

Last week: lost to Gilman School, 35-28

Next game: vs. No. 4 Archbishop Spalding, Oct. 14

11. OLD MILL (4-2)

Previous rank: #8

Last week: lost to No. 3 Broadneck, 55-28

Next game: at Chesapeake-Anne Arundel, Oct. 13

12. MEADE (5-1)

Previous rank: #13

Last week: defeated Southern, 37-14

Next game: vs. Severna Park, Oct. 13

13. MILFORD MILL ACADEMY (4-1)

Previous rank: #13

Last week: defeated Kenwood, 47-0

Next game: vs. No. 5 Franklin, Oct. 14

14. MERVO (4-2)

Previous rank: #15

Last week: defeated Patterson, 41-6

Next game: vs. City College, Oct. 13

15. ATHOLTON (5-1)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated then-No. 16 Glenelg, 14-0

Next game: at Mount Hebron, Oct. 14

16. HAVRE DE GRACE (6-0)

Previous rank: #18

Last week: defeated then-No. 19 Elkton, 39-14

Next game: at Fallston, Oct. 13

17. WESTMINSTER (5-1)

Previous rank: #17

Last week: defeated Century, 33-6

Next game: at Liberty, Oct. 13

18. BOYS’ LATIN SCHOOL (4-2)

Previous rank: #20

Last week: defeated St. Vincent Pallotti, 20-12

Next game: vs. No. 20 Severn School, Oct. 14

19. GILMAN SCHOOL (2-4)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated then-No. 8 Calvert Hall College, 35-28

Next game: vs. No. 1 St. Frances Academy at Patterson Park, Oct. 13

20. SEVERN SCHOOL (6-0)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated Maret School (DC), 41-24

Next game: at No. 18 Boys’ Latin School, Oct. 14

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 5

1. ST. FRANCES ACADEMY (5-0)

Previous rank: #1
Last week: defeated Loyola Blakefield, 65-0

 

Next game: vs. No. 2 McDonogh School at Patterson Park, Oct. 6

2. MCDONOGH SCHOOL (4-1)

Previous rank: #2

Last week: defeated No. 4 Archbishop Spalding, 17-6

Next game: vs. No. 1 St. Frances Academy at Patterson Park, Oct. 6

3. BROADNECK (5-0)

Previous rank: #5

Last week: defeated Northeast, 42-21

This week: at No. 8 Old Mill, Oct. 6

4. ARCHBISHOP SPALDING (2-2)

Previous rank: #4

Last week: lost to No. 2 McDonogh School, 17-6

Next game: vs. Friendship Collegiate Academy (DC), Oct. 6

5. FRANKLIN (4-1)

Previous rank: #6

Last week: defeated Dundalk, 40-2

Next game: vs. Catonsville, Oct. 6

6. HOWARD (5-0)

Previous rank: #7

Last week: defeated Wilde Lake, 34-13

Next game: at No. 12 Long Reach, Oct. 7

7. CALVERT HALL COLLEGE (4-2)

Previous rank: #8

Last week: defeated then-No. 3 Mount St. Joseph, 35-0

Next game: at Gilman School, Oct. 6

8. MOUNT ST. JOSEPH (4-2)

Previous rank: #3

Last week: lost to then-No. 8 Calvert Hall College, 35-0

Next game: vs. Loyola Blakefield, Oct. 7

9. OLD MILL (4-1)

Previous rank: #9

Last week: defeated North County, 49-26

Next game: vs. No. 3 Broadneck, Oct. 6

10. RIVER HILL (4-0)

Previous rank: #11

Last week: defeated then-No. 10 Long Reach, 42-6

Next game: vs. Mount Hebron, Oct. 6

11. DUNBAR (3-0)

Previous rank: #12

Last week: Did not play

Next game: at Poly, Oct. 6

12. LONG REACH (3-1)

Previous rank: #10

Last week: lost to then-No. 11 River Hill, 42-6

Next game: vs. No. 6 Howard, Oct. 7

13. MEADE (4-1)

Previous rank: #13

Last week: defeated Annapolis, 42-8

Next game: at Southern, Oct. 6

14. MILFORD MILL ACADEMY (4-1)

Previous rank: #16

Last week: defeated Parkville, 25-20

Next game: vs. Kenwood, Oct. 6

15. MERVO (3-1)

Previous rank: #15

Last week: lost to Taft (OH), 16-13

Next game: at Patterson, Oct. 7

16. GLENELG (4-1)

Previous rank: #17

Last week: defeated Reservoir, 35-18

Next game: at Atholton, Oct. 7

17. WESTMINSTER (4-1)

Previous rank: #18

Last week: defeated Francis Scott Key, 38-14

Next game: vs. Century, Oct. 6

18. HAVRE DE GRACE (5-0)

Previous rank: #19

Last week: defeated Bel Air, 34-6

Next game: at No. 19 Elkton, Oct. 6

19. ELKTON (5-0)

Previous rank: #20

Last week: defeated Edgewood, 21-20

Next game: vs. No. 18 Havre de Grace, Oct. 6

20. BOYS’ LATIN SCHOOL (4-2)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated then-No. 14 John Carroll School, 24-14

Next game: vs. Saint Vincent Pallotti at Fairland Regional Park, Oct. 6

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 4

1. ST. FRANCES ACADEMY (4-0)

Previous rank: #1
Last week: defeated No. 8 Calvert Hall College, 28-7

Next game: at Loyola Blakefield, Sept. 29

2. MCDONOGH SCHOOL (3-1)

Previous rank: #2

Last week: defeated Malvern (PA) Prep, 27-9

Next game: at No. 4 Archbishop Spalding, Sept. 29

3. MOUNT ST. JOSEPH (4-1)

Previous rank: #3

Last week: defeated Gilman School, 28-25

Next game: at No. 8 Calvert Hall College, Sept. 29

4. ARCHBISHOP SPALDING (2-1)

Previous rank: #4

Last week: defeated Loyola Blakefield, 49-7

Next game: vs. No. 2 McDonogh School, Sept. 29

5. BROADNECK (4-0)

Previous rank: #6

Last week: defeated then-No. xx Arundel, 45-9

Next game: vs. Northeast, Sept. 29

6. FRANKLIN (3-1)

Previous rank: #5

Last week: defeated Kenwood, 40-0

Next game: at Dundalk, Sept. 28

7. HOWARD (4-0)

Previous rank: #7

Last week: defeated Reservoir, 28-6

Next game: vs. Wilde Lake, Sept. 28

8. CALVERT HALL COLLEGE (3-2)

Previous rank: #8

Last week: lost to No. 1 St. Frances Academy, 28-7

Next game: vs. No. 3 Mount St. Joseph, Sept. 29

9. OLD MILL (3-1)

Previous rank: #9

Last week: defeated Severna Park, 23-6

Next game: vs. North County, Sept. 29

10. LONG REACH (4-0)

Previous rank: #10

Last week: Did not play

Next game: at No. 11 River Hill, Sept. 28

11. RIVER HILL (3-0)

Previous rank: #12

Last week: defeated Wilde Lake, 42-0

Next game: vs. No. 10 Long Reach, Sept. 28

12. DUNBAR (3-1)

Previous rank: #16

Last week: defeated then-No. 11 Mervo, 38-13

Next game: at Poly, Oct. 6

13. MEADE (3-1)

Previous rank: #13

Last week: defeated North County, 21-14

Next game: at Annapolis, Sept. 28

14. JOHN CARROLL SCHOOL (4-0)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated Edmondson, 29-28

Next game: at Boys’ Latin School, Sept. 29

15. MERVO (3-1)

Previous rank: #11

Last week: lost to then-No. 16 Dunbar, 38-13

Next game: at Taft (OH), Sept. 30

16. MILFORD MILL ACADEMY (3-1)

Previous rank: #14

Last week: defeated Perry Hall, 49-42

Next game: vs. Parkville, Sept. 28

17. GLENELG (3-1)

Previous rank: #17

Last week: defeated Hammond, 23-6

Next game: vs. Reservoir, Sept. 28

18. WESTMINSTER (3-1)

Previous rank: #18

Last week: defeated Manchester Valley, 50-7

Next game: at Francis Scott Key, Sept. 29

19. HAVRE DE GRACE (4-0)

Previous rank: #19

Last week: defeated Aberdeen, 33-7

Next game: vs. Bel Air, Sept. 29

20. ELKTON (4-0)

Previous rank: #20

Last week: defeated Bel Air, 25-8

Next game: at Edgewood, Sept. 29

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 3

1. ST. FRANCES ACADEMY (3-0)

Previous rank: #1
Last week: defeated Don Bosco Prep (NJ), 27-0

 

Next game: at No. 8 Calvert Hall College, Sept. 22

 

2. MCDONOGH SCHOOL (3-1)

Previous rank: #3

Last week: lost to DeMatha Catholic, 17-14

Next game: vs. Malvern (PA) Prep, Sept. 22

3. MOUNT ST. JOSEPH (3-1)

Previous rank: #6

Last week: defeated St. Joseph’s (Canada), 51-23

Next game: at Gilman School, Sept. 23

4. ARCHBISHOP SPALDING (1-1)

Previous rank: #2

Last week: lost to Good Counsel, 37-21

Next game: vs. Loyola Blakefield, Sept. 22

5. FRANKLIN (2-1)

Previous rank: #4

Last week: defeated Smyrna (DE), 38-28

Next game: vs. Kenwood, Sept. 22

6. BROADNECK (3-0)

Previous rank: #5

Last week: defeated Severna Park, 49-7

Next game: at No. 15 Arundel, Sept. 22

7. HOWARD (3-0)

Previous rank: #7

Last week: defeated Mount Hebron, 42-0

Next game: vs. Reservoir, Sept. 22

8. CALVERT HALL COLLEGE (3-1)

Previous rank: #8

Last week: defeated Riverdale Baptist School, 35-3

Next game: vs. No. 1 St. Frances Academy, Sept. 22

9. OLD MILL (2-1)

Previous rank: #9

Last week: defeated No. 13 Meade, 20-13

Next game: vs. Severna Park, Sept. 22

10. LONG REACH (3-0)

Previous rank: #10

Last week: defeated Wilde Lake, 21-0

Next game: at No. 12 River Hill, Sept. 28

11. MERVO (3-0)

Previous rank: #11

Last week: defeated Poly, 46-20

Next game: at No. 16 Dunbar, Sept. 22

12. RIVER HILL (2-0)

Previous rank: #12

Last week: Did not play

Next game: at Wilde Lake, Sept. 22

13. MEADE (2-1)

Previous rank: #13

Last week: lost to No. 9 Old Mill, 20-13

Next game: vs. North County, Sept. 22

14. MILFORD MILL ACADEMY (2-1)

Previous rank: #14

Last week: defeated Randallstown, 55-6

Next game: at Perry Hall, Sept. 22

15. ARUNDEL (2-1)

Previous rank: #15

Last week: defeated South River, 27-26

Next game: vs. No. 6 Broadneck, Sept. 22

16. DUNBAR (2-1)

Previous rank: #16

Last week: defeated City College, 40-0

Next game: vs. No. 11 Mervo, Sept. 22

17. GLENELG (2-1)

Previous rank: #17

Last week: defeated Marriotts Ridge, 21-17

Next game: at Hammond, Sept. 22

18. WESTMINSTER (2-1)

Previous rank: #18

Last week: lost to Linganore, 50-28

Next game: vs. Manchester Valley, Sept. 22

19. HAVRE DE GRACE (3-0)

Previous rank: #19

Last week: defeated Perryville, 52-6

Next game: vs. Aberdeen, Sept. 22

20. ELKTON (3-0)

Previous rank: #20

Last week: defeated Rising Sun, 47-20

Next game: vs. Bel Air, Sept. 22

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 2 

1. ST. FRANCES ACADEMY (2-0)

Previous rank: #1
Last week: Did not play; game at IMG Academy (FL) postponed due to Hurricane Irma

Next game: at Don Bosco Prep (NJ). Sept. 15

2. ARCHBISHOP SPALDING (1-0)

Previous rank: #2

Last week: Did not play; game vs. Bishop Moore (FL) cancelled

Next game: vs. Good Counsel, Sept. 15

3. MCDONOGH SCHOOL (1-0)

Previous rank: #3

Last week: defeated Bishop McNamara, 42-7

Next game: vs. DeMatha Catholic at Prince George’s Sports Complex, Sept. 15

4. FRANKLIN (1-1)

Previous rank: #4

Last week: lost to DeMatha Catholic, 36-0

Next game:  at Smyrna (DE), Sept. 15

5. BROADNECK (2-0)

Previous rank: #5

Last week: defeated North County, 38-14

Next game: vs. Severna Park, Sept. 15

6. MOUNT SAINT JOSEPH (2-1)

Previous rank: #6

Last week: defeated Good Counsel, 26-14

Next game: vs. St. Joseph (Canada), Sept. 16

7. HOWARD (2-0)

Previous rank: #7

Last week: defeated Marriotts Ridge, 29-10

Next game: at Mount Hebron, Sept. 15

8. CALVERT HALL COLLEGE (2-1)

Previous rank: #8

Last week: lost to Henry A. Wise, 15-13

Next game: vs. Riverdale Baptist School, Sept. 15

9. OLD MILL (1-1)

Previous rank: #9

Last week: defeated then-No. 10 Annapolis, 35-8

Next game: vs. Meade, Sept. 15

10. LONG REACH (2-0)

Previous rank: #13

Last week: defeated Hammond, 23-0

Next game: vs. Wilde Lake, Sept. 15

11. MERVO (2-0)

Previous rank: #15

Last week: defeated William Penn (DE), 36-26

Next game: vs. Poly, Sept. 15

12. RIVER HILL (2-0)

Previous rank: #12

Last week: defeated Oakland Mills, 38-34

Next game: at Wilde Lake, Sept. 22

13. MEADE (2-0)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated then-No. 11 Arundel, 47-26

Next game: at No. 9 Old Mill, Sept. 15

14. MILFORD MILL ACADEMY (1-1)

Previous rank: #14

Last week: defeated Woodlawn, 46-14

Next game: vs. Randallstown, Sept. 15

15. ARUNDEL (1-1)

Previous rank: #11

Last week: lost to Meade, 47-26

Next game: vs. South River, Sept. 15

16. DUNBAR (1-1)

Previous rank: #17

Last week: defeated Potomac, 16-13

Next game: at City College, Sept. 15

17. GLENELG (1-1)

Previous rank: #18

Last week: defeated Mount Hebron, 24-0

Next game: vs. Marriotts Ridge, Sept. 15

18. WESTMINSTER (2-0)

Previous rank: #19

Last week: defeated South Hagerstown, 43-14

Next game: at Linganore, Sept. 15

19. HAVRE DE GRACE (2-0)

Previous rank: #20

Last week: defeated Joppatowne, 40-0

Next game: at Perryville, Sept. 15

20. ELKTON (2-0)

Previous rank: Not ranked

Last week: defeated Northeast, 32-14

Next game: at Rising Sun, Sept. 15

VSN FOOTBALL TOP 20 – WEEK 1 

(Scroll down for previous weeks)

1. ST. FRANCES ACADEMY (2-0)

Previous rank: #1

Last week: defeated Bishop Sullivan (VA), 29-8

Next game: at IMG Academy (FL), Sept. 8

2. ARCHBISHOP SPALDING (1-0)

Previous rank: #2

Last week: defeated then-No. 8 Annapolis, 56-14

Next game: vs. Bishop Moore (FL), Sept. 8

3. MCDONOGH SCHOOL (1-0)

Previous rank: #3

Last week: defeated LaSalle College (PA), 21-9

Next game: at Bishop McNamara, Sept. 9

4. FRANKLIN (1-0)

Previous rank: #4

Last week: defeated Woodlawn, 52-0

Next game:  vs. DeMatha Catholic at Prince George’s Sports Complex, Sept. 8

5. BROADNECK (1-0)

Previous rank: #5

Last week: defeated Bowie, 56-6

Next game: at North County, Sept. 8

6. MOUNT SAINT JOSEPH (1-1)

Previous rank: #6

Last week: defeated Cardinal O’Hara (NY), 40-8

Next game: at Good Counsel, Sept. 8

7. HOWARD (1-0)

Previous rank: #8

Last week: defeated then-No. 16 Glenelg, 34-0

Next game: at Marriotts Ridge, Sept. 8

8. CALVERT HALL COLLEGE (2-0)

Previous rank: #10

Last week: defeated Dundalk, 42-7

Next game: at Henry A. Wise, Sept. 8

9. OLD MILL (0-1)

Previous rank: #7

Last week: lost to North Point, 42-0

Next game: at No. 10 Annapolis, Sept. 8

10. ANNAPOLIS (0-1)

Previous rank: #8

Last week: lost to No. 2 Archbishop Spalding, 56-14

Next game: vs. No. 9 Old Mill, Sept. 8

11. ARUNDEL (1-0)


Previous rank:
#14

Last week: defeated Perry Hall, 53-34

Next game: at Meade, Sept. 8

12. SAINT VINCENT PALLOTTI (0-1)

Previous rank: #12

Last week: lost to St. Mary’s Ryken, 27-6

Next game: vs. Eleanor Roosevelt at Fairland Regional Park, Sept. 8

13. LONG REACH LIGHTNING

Previous rank: #13
Last week: defeated Oakland Mills, 29-28

Next game: at Hammond, Sept. 8

14. MILFORD MILL ACADEMY (0-1)

Previous rank: #11

Last week: lost to Tuscarora, 38-14

Next game: at Woodlawn, Sept. 8

15. MERVO (1-0)

Previous rank: #15

Last week: defeated Dulaney, 26-12

Next game: vs. William Penn (DE), Sept. 9

16. RIVER HILL (1-0)

Previous rank: #18

Last week: defeated Atholton, 16-0

Next game: at Oakland Mills, Sept. 8

17. DUNBAR (0-1)

Previous rank: #17

Last week: lost to Allegany, 49-42

Next game: at Potomac, Sept. 9

18. GLENELG (0-1)

Previous rank: #16

Last week: lost to then-No. 8 Howard, 34-0

Next game: vs. Mount Hebron, Sept. 8

19.WESTMINSTER OWLS (1-0)

Previous rank: #19

Last week: defeated Urbana, 14-7

Next game: vs. South Hagerstown, Sept. 8

20. HAVRE DE GRACE (1-0)

Previous rank: #20

Last week: defeated National Academy Foundation, 37-0

Next game: vs. Joppatowne, Sept. 8

VSN FOOTBALL PRESEASON TOP 20

1. ST. FRANCES ACADEMY PANTHERS

Final 2016 rank: #1
2016 record: 10-2

Players to watch: Eyabi Anoma, Sr., defensive line; Jaelyn Duncan, Sr., offensive line; Randy Fields, Sr., wide receiver; Logan Holgorsen, Jr., quarterback; Osman Savage, So., running back

Quick slant: After surprising run to MIAA A crown last fall, the Panthers have loaded roster for a repeat attempt, led by Anoma, one of the nation’s best.

Key games: at IMG Academy (FL), Sept. 8; at Don Bosco Prep (NJ), Sept. 15; vs. McDonogh School at Patterson Park; at Archbishop Spalding, Oct. 20

 

2. ARCHBISHOP SPALDING CAVALIVERS

Final 2016 rank: #2
2016 record: 9-2

Players to watch: Julius Chestnut, Sr., wide receiver/defensive back; Sean Spencer, Jr., defensive back; Jayden Umbarger, Jr., quarterback; DaeSean Winston, Sr., running back/linebacker

Quick slant: Despite key injury, Cavaliers have depth and talent to challenge for MIAA A crown.

Key games: at Annapolis, Sept. 1; vs. Good Counsel, Sept. 15; vs. Mcdonough School, Sept. 29; vs. St. Frances Academy, Oct. 20

3. MCDONOGH SCHOOL EAGLES

Final 2016 rank: #3
2016 record: 8-3

Players to watch: DeJuan Ellis, Sr., quarterback/defensive back; BJ Farrare, Sr., wide receiver/defensive back; Andrew Hurdle, Sr., running back/linebacker; Jabriel Johnson, Sr., running back/linebacker; PJ Mustipher, Sr., offensive/defensive line

Quick slant: With two of area’s best in Ellis (committed to Virginia Tech) and Mustipher (Penn State) leading way, Eagles will be in hunt for MIAA A Conference crown.

Key games: vs. DeMatha Catholic at Prince George’s Complex, Sept. 15; at Archbishop Spalding, Sept. 29; vs. St. Frances Academy at Patterson Park, Oct. 6; vs. Gilman School, Nov. 4

4. FRANKLIN INDIANS

Final 2016 rank: #4
2016 record: 11-2

Players to watch: Sam Botchway, Sr., running back/linebacker; Robert Garrett, Jr., defensive line; Shawan Lewis, So., offensive/defensive line; Jay Thompson, Jr., defensive back

Quick slant: The Indians look to extend their reign in Baltimore County and make another Class 3A state championship run.

Key games: vs. DeMatha Catholic at Prince George’s Sports Complex, Sept. 8; at Smyrna (DE), Sept. 15; at Milford Mill Academy, Oct. 14

5. BROADNECK BRUINS

Final 2016 rank: #8

2016 record: 8-4

Key players: Jason Carcamo, Jr., running back; Shane Davis, Sr., quarterback; Noah Genovese, Sr., defensive line; Ethon Williams, Jr., wide receiver/defensive back

Quick slant: The Bruins are ready to end Old Mill’s reign in Anne Arundel County.

Key games: at Arundel, Sept. 22; at Old Mill, Oct. 6; vs. Annapolis, Nov. 3

6. MOUNT SAINT JOSEPH GAELS

Final 2016 rank: #10

2016 record: 7-4

Key players: Michael Corbi, Sr., offensive/defensive line; Keyshawn Hailey, Sr., wide receiver/defensive back; Sam James, Jr., running back

Quick slant: The Gaels look for a strong close in MIAA A play.

Key games: at Good Counsel, Sept. 8; vs. McDonogh School, Oct. 21; vs. St. Frances Academy at Patterson Park; vs. Archbishop Spalding, Nov. 4

7. OLD MILL PATRIOTS


Final 2016 rank:
#9
2016 record: 10-1

Key players: Nasir Bakare, Sr., offensive/defensive line; Isaiah Batts, Sr., running back; Aaron Dawson, Sr., linebacker/tight end; Rodrick Smith, Sr., offensive/defensive line

Quick slant: The Patriots hope for a return to 4A state semifinals after falling short in tough East Region.

Key games: at North Point, Sept. 1; at Annapolis, Sept. 8; vs. Broadneck, Oct. 6; at Arundel, Oct. 27

8. HOWARD LIONS

Final 2016 rank: #6
2016 record: 11-2

Key players: Devin Dawkins, Sr., running back; Ryan Kearney, Sr., linebacker; Robby Porter, Sr., quarterback; Anthony Reid, Sr. wide receiver/defensive back;

Quick slant: With new coach, Lions aim for a three-peat in Howard County.

Key games: vs. Glenelg, Sept. 2; at Long Reach, Oct. 7

 

9. ANNAPOLIS PANTHERS

Final 2016 rank: #5

2016 record: 11-2

Key players: Ahmon Middleton, Jr., quarterback; Dayshawn Womack, Sr., linebacker; Omar’od White, Sr., running back/wide receiver

Quick slant: The Panthers look to follow up last fall’s run to Class 4A state semifinals and challenge for Anne Arundel County crown.

Key games: vs. Archbishop Spalding, Sept. 1; vs. Old Mill, Sept. 8; at Arundel, Oct. 13; at Broadneck, Nov. 3

10. CALVERT HALL COLLEGE CARDINALS

Final 2016 rank: #12
2016 record: 7-5

Players to watch: Chance Campbell, Sr., linebacker; Reginald Sutton, Sr., offensive/defensive line

Quick slant: The Cardinals look to return to upper half of MIAA A Conference.

Key games: at Henry A. Wise, Sept. 8; vs. St. Frances Academy, Sept. 22; vs. Archbishop Spalding, Oct. 14; at McDonogh School, Oct. 29; vs. Loyola Blakefield (Turkey Bowl) at M&T Bank Stadium, Nov. 23

11. MILFORD MILL ACADEMY MILLERS

Final 2016 rank: #7
2016 record: 10-2

Players to watch: Ugo Obasi, Sr., wide receiver; Jawan Rabb, Jr., wide receiver/defensive back; Troy Scott, Sr., running back/linebacker

Quick slant: The Millers try again to dethrone Franklin in Baltimore County 4A/3A.

Key games: vs. Franklin, Oct. 14; at Dundalk, Oct. 27

12. SAINT VINCENT PALLOTTI PANTHERS

Final 2016 rank: #11
2016 record: 10-2

Key players: Blake Corum, So., running back; Jelani Foster, Sr., wide receiver/defensive back; Brandon Stewart, Sr., quarterback

Quick slant: The Panthers have designs on another MIAA B championship.

Key games: vs. Eleanor Roosevelt at Fairland Regional Park, Sept. 8; vs. Boys’ Latin School at Fairland, Oct. 6; at Riverdale Baptist School, Nov. 3

 

13. LONG REACH LIGHTNING

Final 2016 rank: #18
2016 record: 8-3

Key players: KaDarrian Booker, Sr., running back; Derrick Noble, Sr., wide receiver; Spencer Willis, Sr., offensive line; Michael Zeleznik, Sr., defensive line

Quick slant: After ending a long playoff drought in 2016, the Lightning are arguably the most talented team in Howard County.

Key games: at River Hill, Sept. 28; vs. Howard, Oct. 7

 

14. ARUNDEL WILDCATS

Final 2016 rank: Not ranked
2016 record: 7-3

Players to watch: Darius Hunter, Sr., running back; Ephraim Moore, Sr., defensive back; Kevin Sedgwick, Sr., quarterback

Quick slant: The Wildcats are the dark horse in Anne Arundel County.

Key games: vs. Broadneck, Sept. 22; vs. Annapolis, Oct. 13; vs. Old Mill, Oct. 27

 

15. MERVO MUSTANGS

Final 2016 rank: #14
2016 record: 9-3

Players to watch: Carlos Davis, Sr., quarterback; Terry Jones, Jr., wide receiver/defensive back; Rykim Lemon, Sr., running back/defensive back; Corey Peterkin, Jr., wide receiver/defensive back

Quick slant: The Mustangs seek a fourth straight Baltimore City crown.

Key games: at Dunbar, Sept. 22; at Taft (OH), Sept. 30; at Edmondson, Nov. 3

16. GLENELG GLADIATORS

Final 2016 rank: #13

2016 record: 10-3

Players to watch: Sam Alsheimer, Sr., running back/linebacker; Phil Johnson, Sr., offensive/defensive lin; Wande Owens, Sr., running back/defensive back

Quick slant: With reigning Howard County Offensive Player of the Year back in Owens, Gladiators will be again a tough out in HoCo.

Key games: at Howard, Sept. 2; at River Hill, Oct. 27

17. DUNBAR POETS

Final 2016 rank: #15

2016 record: 9-4

Players to watch: Andre Brandon, Jr., running back/defensive back; Jared Lewis, Sr., quarterback; Dominic Smith, Jr., offensive/defensive line; Sean Tolbert, Sr., running back/linebacker; Ryan Wood, Sr., wide receiver/defensive back

Quick slant: The Poets seek to reclaim Baltimore City Division I crown and make another deep postseason run.

Key games: at Allegany, Sept. 1; at Potomac, Sept. 9; vs. Mervo, Sept. 22; at Edmondson (Ben Eaton Memorial Game), Oct. 27

18. RIVER HILL HAWKS


Final 2016 rank:
 #17
2016 record: 7-5

Key players: Beau Brade, So., defensive back; Luke Champion, Sr., quarterback; Cooper McGeehan, Sr., linebacker/kicker/punter; Brendan McKenna, Sr., wide receiver/running back

Outlook: A promising finish (Class 3A East finalist) and 14 returning starters give River Hill reason for optimism in 2017.

Key games: vs. Long Reach, Sept. 28; vs. Glenelg, Oct. 27

19.WESTMINSTER OWLS

Final 2016 rank: Not ranked
2016 record: 6-4

Players to watch: Ryan Clatterbuck, Zane Lewis, Sr., wide receiver; Logan Nave, Sr., tight end

Outlook: After a two-year hiatus, the Owls will play a full Carroll County league schedule and could be the team to beat.

Key dates: at Urbana, Sept. 1; at Linganore, Sept. 15; at Liberty, Oct. 13; at South Carroll, Nov. 3

20. HAVRE DE GRACE WARRIORS


Final 2016 rank:
#20
2016 record: 10-3

Key players: Jordan Day, Sr., wide receiver/defensive back; Sean Greeley, Sr., linebacker; Clay Harris, Sr., kicker; Reggie Marks, Sr., offensive/defensive line

Quick slant: The Warriors may be the team to beat the UCBAC Chesapeake.

Key games: vs. Aberdeen, Sept. 22; vs. Bel Air, Sept. 29; at Elkton, Oct. 6