In the spirit of the holidays, two teams were presented with a spot in the latest VSN Boys’ Basketball Top 20 poll.

Unbeaten Old Mill and Randallstown debuts at 18th and 19th, respectively. Mount St. Joseph remains No. 1 with Perry Hall, Lake Clifton, Poly and Dunbar rounding out the Top 5.

Here is the VSN Boys’ Basketball Top 20 for week 3.

1. Mount St. Joseph (Record: 11-0; Last week’s ranking: No. 1)

Last week: The Gaels defeated No. 15 Boys’ Latin School, 71-58, and Catonsville, 86-48.

This week: vs. Coral Gables (FL), Junior Orange Bowl Classic at Palmetto (FL), Dec. 28; vs. St. Rita of Cascia (IL) or Palmetto (FL) in Junior Orange Bowl consolation or semifinal, Dec. 29; Junior Orange Bowl consolation final or championship, Dec. 30

 

2. Perry Hall (6-0; No. 3)

Last week: The Gators defeated then-No. 2 Poly, 83-60, and Kenwood, 75-46

This week: vs. No. 14 Patterson, Dundalk Tournament (Green Division), Dec. 26; vs. Dundalk or DuVal, Dundalk Tournament (Green Division consolation or championship), Dec. 27

 

3. Lake Clifton (7-0; No. 4)

Last week: The Lakers defeated Southwestern, 65-55, and No. 20 Edmondson, 58-50.

This week: vs. Owings Mills, Dundalk Tournament (Gold Division), Dec. 26; vs. Parkville or Catonsville, Dundalk Tournament (Gold Division consolation or championship), Dec. 27

 

4. Poly (4-3; No. 2)

Last week: The Engineers lost to Imhotep Charter (PA), 75-61, at the All-City Classic in Philadelphia after a 83-60 loss to then-No. 3 Perry Hall and 70-31 victory over Benjamin Franklin.

This week: vs. Bishop Loughlin (NY), Slam Dunk to the Beach Tournament at Cape Henlopen (DE). Dec. 27; vs. Sagemont (FL), Slam to the Beach, Dec. 29

 

5. Dunbar (5-0; No. 5)

This week: The Poets defeated Mervo, 56-37.

This week: vs. Dover (DE), Governor’s Challenge (Bracket II) at Wicomico, Dec. 29; vs. Urbana or Walt Whitman, Governor’s Challenge (Bracket II consolation or championship) at Wicomico Civic Ceneter, Dec. 30

 

6. McDonogh School (9-3; No. 7)

Last week: The Eagles defeated Archbishop Spalding (80-55) and No. 17 Annapolis Area Christian School (67-41).

This week: vs. Walshingham Academy (VA), Benedictine Christmas Classic at Benedictine College Prep (VA), Dec. 27; vs. Germantown Academy (PA) or Millwood School (VA), Benedictine Classic consolation or semifinal, Dec. 28; Benedictine Classic consolation final or championship, Dec. 29

 

7. John Carroll School (8-4; No. 8)

Last week: The Patriots lost to Wheeler (GA), 64-53, in the American Division final at the Chick-fil-A Classic in South Carolina after victories over Louisiana’s Lafayette (60-44) and North Carolina’s Providence Country Day School (76-65).

This week: vs. Sidwell Friends School (D.C.), Governor’s Challenge (Showcase Series) at Wicomico Civic Center, Dec. 29

 

8. Woodlawn (3-0; No. 9)

Last week: The Warriors defeated Milford Mill Academy, 62-59

This week: vs. Clarksburg, Woodlawn Tournament, Dec. 27; vs. Hammond or Suitland, Woodlawn Tournament consolation or championship, Dec. 28

 

9. Mount Carmel (9-2; No. 6)

Last week: The Cougars lost to St. Vincent Pallotti, 69-52, after a 75-43 victory over Eastern Tech.

This week: vs. Canisius (NY), Josh Palmer Fund/Elmira Holiday Inn Classic (National Division) at Elmira (NY), Dec. 28; vs. Horseheads (NY) or Mars (PA), Josh Palmer Fund/Elmira Holiday Inn Classic (National Division consolation or championship), Dec. 29

 

10. Calvert Hall College (5-5; No. 10)

Last week: The Cardinals defeated then-No. 12 St. Frances Academy, 72-60, and New Town, 53-46.

This week: vs. Foothills Christian (CA), Torrey Pines (CA) Classic (National Division), Dec. 27; vs. Cathedral Catholic (CA) or Orange Lutheran (CA), Torrey Pines Classic consolation or quarterfinal, Dec. 28; Torrey Pines Classic consolation or semifinal, Dec. 29; Torrey Pines Classic consolation final or final, Dec. 30

 

11. Glenelg Country School (6-4; No. 11)

Last week: The Dragons defeated Loyola Blakefield (64-45) and Gerstell Academy (68-45). 

This week: vs. Stonewall Jackson (VA), George Long Holiday Hoops Tournament at Wakefield (VA), Dec. 27; vs. Chantilly (VA) or Theodore Roosevelt (DC), George Long Tournament consolation or semifinal, Dec. 28; George Long Tournament consolation final or championship, Dec. 29

 

12. Glen Burnie (6-0; No. 13)

Last week: The Gophers defeated Hammond (66-63) and Chopticon (67-55).

This week: vs. Patuxent, Bogle Tournament at Glen Burnie, Dec. 26; vs. Broadneck or North County, Bogle Tournament consolation or championship, Dec. 27

 

13. St. Frances Academy (3-5; No. 12)

Last week: The Panthers lost to No. 10 Calvert Hall College, 72-60.

This week: vs. St. Edward (OH), Torrey Pines (CA) Classic, Dec. 27; vs. Fairfax (CA) or Torrey Pines, Torrey Pines Classic consolation or quarterfinal, Dec. 28; Torrey Pines Classic consolation or semifinal, Dec. 29; Torrey Pines Classic consolation final or championship, Dec. 30

 

14. Patterson (5-1; No. 15)

Last week: The Clippers defeated Douglass, 65-56.

This week: vs. No. 2 Perry Hall, Dundalk Tournament (Green Division), Dec. 26; vs. DuVal or Dundalk, Dundalk Tournament (Green Division consolation or championship), Dec. 27

 

15. Boys’ Latin School (7-4; No. 15)

Last week: The Lakers lost to No. 1 Mount St. Joseph, 71-58, after a 72-69 victory over Gilman School.

This week: vs. Rock Creek Christian, Crossover Hoops Showcase at Takoma Park Academy, Dec. 26; vs. Mervo, Oakland Mills Tournament, Dec. 27; vs. Dulaney or Oakland Mills, Oakland Mills Tournament consolation or championship, Dec. 28; vs. Middleburg Academy (VA), Crossover Hoops Showcase at Hill School (PA), Dec. 30

 

16. Friends School (6-3; No. 16)

Last week: The Quakers lost to Bartram (PA), 51-47, at Rondae Jefferson Classic in Pennsylvania.

This week: vs. Thurgood Marshall (DC), Governor’s Challenge (Bracket III) at James M. Bennett, Dec. 29; vs. No. 20 Edmondson or Kent County, Governor’s Challenge (Bracket III consolation or championship), Dec. 30

 

17. Joppatowne (6-0; No. 18)

Last week: The Mariners defeated C. Milton Wright, 56-53.

This week: vs. Concordia Prep, Overlea Tournament, Dec. 27; vs. Loch Raven or Overlea, Overlea Tournament consolation or championship, Dec. 28

 

18. Old Mill (5-0; not ranked)

Last week: The Patriots defeated Howard, 77-61.

This week: vs. Ballou (D.C.), Spartans Tournament (Royal Division) at Laurel, Dec. 26; vs. Chapelgate Christian or Tall Oaks Academy, Spartans Tournament (Royal Division consolation or championship), Dec. 27

 

19. Randallstown (4-0; not ranked)

Last week: The Rams defeated Chesapeake-Baltimore County, 72-37.

This week: Off; next game – at Owings Mills, Jan. 4

 

20. Edmondson (4-1; No. 20)

Last week: The Red Storm lost to then-No. 4 Lake Clifton, 58-50.

This week: vs. Kent County, Governor’s Challenge (Bracket III) at James M. Bennett, Dec. 29; vs. No. 16 Friends School or Thurgood Marshall (DC), Governor’s Challenge (Bracket III consolation or championship), Dec. 30