Category: Anne Arundel County Football News

Area preseason football schedule kicks into gear Friday


by Derek Toney

With at least a week of practice under their belts, area high school football teams will take to the field for preseason scrimmages this weekend.

Friday morning at Patterson Park's Utz Field, St. Frances Academy will take on Montgomery County private powerhouse Good Counsel, pitting two of the nation's best teams. The Panthers, the area's consensus No. 1 team last season, are ranked 7th and 9th nationally in MaxPreps' and USA Today's preseason poll, respectively. Good Counsel from the Washington Catholic Athletic Conference, is No. 23 in USA Today's preseason Super 25.

It could be the Panthers' biggest challenge as the east Baltimore school will play a hastened national schedule after MIAA A Conference schools refused to play them this season.

The league recently declared St. Frances the 2018 MIAA A champion after a tumultuous several months. The St. Frances/Good Counsel match is one of several interesting warmups this weekend.

Franklin and McDonogh School, two perennial area powers  separated by a few miles in the Reisterstown Road corridor in Baltimore County, meet Friday evening at McWilliams Stadium in Reisterstown.

Reigning Class 1A state champ Dunbar makes its 2018 debut Saturday morning as a part of a three-team scrimmage at Calvert Hall College. New Town will take part.

The largest multi-team scrimmage will be at Patapsco with City College, Edgewood, Harford Tech, Kenwood, Lansdowne, Patterson Mill and the host Patriots.

Friday Aug. 17

Good Counsel vs. St. Frances Academy at Patterson Park, 11 a.m.

Bohemia Manor at North Caroline, 5 p.m.

River Hill at Gaithersburg, 5 p.m.

McDonogh School at Franklin, 6 p.m.

Perry Hall at Hereford, 6 p.m.

Sparrows Point at North Harford, 7 p.m.

Saturday Aug. 18

Digital Harbor at Glen Burnie, 9 a.m.

Mount St. Joseph at John Carroll School, 9 a.m.

St. Mary’s Ryken at Archbishop Spalding, 9:30 a.m.

Aberdeen at North East, 10 a.m.

Arundel, Howard, Liberty, Walkersville at Wilde Lake, 10 a.m.

Broadneck at Huntingtown, 10 a.m

Catoctin, Long Reach at South Carroll, 10 a.m.

City College, Edgewood, Harford Tech, Kenwood, Lansdowne, Patterson Mill at Patapsco, 10 a.m.

Centennial, Magruder, Maryland School for the Deaf at Frederick, 10 a.m.

Clear Spring at St. John’s Catholic Prep. 10 a.m.

Dundalk, Oakland Mills, Southern at Severna Park, 10 a.m.

Edmondson at Boys’ Latin School, 10 a.m.

Francis Scott Key at Poolesvile, 10 a.m.

Concordia Prep, Hammond, North County at St. Paul’s School, 10 a.m.

Havre de Grace at Rising Sun, 10 a.m.

Joppatowne at Loch Raven, 10 a.m.

Laurel at Chesapeake-Anne Arundel, 10 a.m.

Manchester Valley at Fallston, 10 a.m.

Marriotts Ridge at Bel Air, 10 a.m.

Meade, Overlea, Reservoir at Parkville, 10 a.m.

Milford Mill Academy at South River, 10 a.m.

Mount Hebron at Century, 10 a.m.

Northwest, Old Mill, Sherwood at Henry A. Wise, 10 a.m.

Oakdale, Patuxent at Atholton 10 a.m.

Oxford Area (PA) at Elkton, 10 a.m.

Pikesville at Surrattsville, 10 a.m.

Randallstown at Patterson, 10 a.m.

Severn School at Easton, 10 a.m.

Towson at Fallston, 10 a.m.

Walkersville at Wilde Lake, 10 a.m.

Western Tech at Owings Mills, 10 a.m.

St. Vincent Pallotti at Bishop McNamara, 10:30 a.m.

Cambridge-South Dorchester, Perryville at Kent Island, 11 a.m.

Concordia Prep, Dunbar, New Town at Calvert Hall College, 11 a.m.

Forest Park at Chesapeake-Baltimore County, 12 p.m.

Northeast at Kent Island, 1 p.m.

Westminster at Fort Hill, 3 p.m.

Tuesday Aug. 21

C. Milton Wright at Annapolis, 10 a.m.

Francis Scott Key at Catoctin, 5 p.m.

 

Wednesday Aug. 22

Loyola Blakefield at Dunbar, 6 p.m.

 

Thursday Aug. 23

Central, Western Tech at Catonsville, 4 p.m.

Atholton at Meade, 6 p.m.

Gwynn Park at Bel Air, 6 p.m.

Middletown vs. St. Frances Academy at Sugar Cain Field, 6 p.m.

Kent Island at Old Mill, 6:30 p.m.

 

Friday Aug. 24

Severn at Landon School

Liberty at Mount Hebron, 3 p.m.

River Hill at St. Paul’s, 3 p.m.

Digital Harbor at Patapsco, 5 p.m.

Boys’ Latin at Wilde Lake, 6 p.m.

Carver Vo Tech at Loch Raven, 6 p.m.

Dulaney at South Carroll, 6 p.m.

Fallston at Winters Mill, 6 p.m.

Glenelg at Walkersville, 6 p.m.

Great Mills at Joppatowne, 6 p.m.

Hereford at Manchester Valley, 6 p.m.

North East at Queen Anne’s, 6 p.m.

Overlea at Aberdeen, 6 p.m.

Parkville at Century, 6 p.m.

Patterson at Hammond, 6 p.m.

Perry Hall at Hereford, 6 p.m.

Pikesville at Randallstown, 6 p.m.

Reservoir at Marriotts Ridge, 6 p.m.

Rising Sun at Kent County, 6 p.m.

Spalding at Franklin, 6 p.m.

Annapolis Area Christian at Northeast, 6:30 p.m.

Arundel at Urbana, 6:30 p.m.

Glen Burnie vs. Eastern Tech at CCBC Dundalk, 6:30 p.m.

Gilman School at Gonzaga College (D.C.), 6:30 p.m.

Thomas Stone at Southern, 6:30 p.m.

Dunbar at Long Reach, 7 p.m.

Edgewood vs. Bohemia Manor at Calvert Regional Park, 7 p.m.

Hartford Tech at Havre de Grace, 7 p.m.

Howard at Dundalk, 7 p.m.

Kenwood at North Harford, 7 p.m.

Saturday, Aug. 25

Wheaton at Centennial, 8 a.m.

Mercersburg Academy (PA), St. Stephen’s & St. Agnes School vs. St. John’s Catholic at McCurdy Field, 10 a.m.

Milford Mill at Henry A. Wise, 10 a.m.

Parkdale at North County, 10 a.m.

Owings Mills at Lansdowne, 11 a.m.

Patterson Mill at C. Milton Wright, 11 a.m.

St. Vincent Pallotti at Elkton, 11:30 a.m.

New Town at Douglass, 12 p.m.

Chesapeake-Anne Arundel at Chesapeake-Baltimore County, 12 p.m.

Forest Park at Towson, 5 p.m.