St. Frances look to make impression out west; Franklin and McDonogh set for Top 10 collision


Curtis Jacobs (2) will lead No. 6 McDonogh as it hosts defending Class 3A state champ and fifth-ranked Franklin in a huge non-league contest in Owings Mills Friday evening.

by Derek Toney

The second full weekend of the area high school football season is upon us. The first matchup of VSN Top 10 teams and St. Frances Academy’s pursuit of the nation’s top-ranking highlights the slate.

Below is the top five games of the weekend, followed by the complete area schedule.

Concordia Prep (2-0) at No. 12 Dundalk (1-0)

When: Friday, 6 p.m.

What you need to know: After winning its MIAA B Conference debut (defeated St. Paul’s School) in impressive fashion last weekend, Concordia Prep takes on one of Baltimore County’s best. Dundalk, which reached the Class 3A North Region final after claiming a share of Baltimore County’s Division I crown, is 12-2 in its last 14 regular season decisions (since 2017).

 

No. 5 Franklin (1-0) at No. 6 McDonogh School (2-0)

When: Friday, 6 p.m.

What you need to know: The first Top 10 showdown of 2019 features northwest Baltimore County powers meeting for the first time since 2016. Former longtime McDonogh coach Dom Damico returns to the Owings Mills private school as Franklin’s defensive coordinator.

 

Mervo, with running back Izyaah Shird (with ball), looks to improve to 2-0 when the eighth-ranked Mustangs host Poly at Modell Field.

No. 4 Archbishop Spalding (2-0) at Bullis School (1-0)

When: Friday, 7 p.m.

What you need to know: After two blowout wins, Spalding faces its toughest challenge in a match of state Top 25 teams (Spalding is No. 5). Bullis (14th in state poll) is led by West Virginia commit David Okoli (wide receiver/defensive back) and running back/linebacker Myles Turner (committed to UMASS).

 

No. 20 Elkton (1-0) at Edgewood (1-0)

When: Friday, 7 p.m.

What you need to know: Edgewood begins defense of its UCBAC Chesapeake crown. Elkton, which reached the Class 2A state semifinals last season, will look to make its UCBAC Chesapeake title intentions known after losing, 35-14, last season.

 

No. 1 St. Frances Academy (3-0) vs. Mater Dei (3-0)

When: Saturday, 10:30 p.m.

Where: Don Bosco Prep (CA)

What you need to know: It’s East Coast vs. West Coast as the nation’s top two teams, according to MaxPreps, meet in the featured match of the California Trinity League vs. USA Showcase in Los Angeles. It will be the biggest match for the Panthers (No. 2 by MaxPreps; 4th by USA Today) since morphing into a national power.

 

FRIDAY

TOP 20

Concordia Prep (2-0) at No. 12 Dundalk (1-0)

Digital Harbor (0-1) at No. 9 Dunbar (0-1)

After a mistake-filled opener, Rishon Holmes and Milford Mill hope to play better against Hereford in Baltimore County action Friday evening.

Dulaney (1-0) at No. 13 Loyola Blakefield (2-0)

No. 4 Archbishop Spalding (2-0) at Bullis School (1-0)

No. 5 Franklin (1-0) at No. 6 McDonogh School (2-0)

No. 7 Milford Mill Academy (1-0) at Hereford (0-1)

No. 10 Broadneck (0-1) at Old Mill (0-1)

No. 17 River Hill (1-0) at Mount Hebron (0-1)

No. 18 Liberty (0-1) at Walkersville (1-0)

No. 19 New Town (0-1) at Owings Mills (1-0)

No. 20 Elkton (1-0) at Edgewood (1-0)

Poly (1-0) at No. 8 Mervo (1-0)

Riverdale Baptist School (1-2) at No. 3 Calvert Hall College (3-0)

Severna Park (0-1) at No. 15 Arundel (0-1)

Smyrna (0-1) at No. 14 Glenelg (1-0)

South Hagerstown (1-0) at No. 11 Howard (1-0)

NON-LEAGUE

Catonsville (1-0) at Hammond (1-0)

Centennial (0-1) at Francis Scott Key (0-1)

Century (0-1) at Poolesville (0-1)

Chesapeake-Anne Arundel (1-0) at Randallstown (0-1)

Green Street Academy (1-1) at Loch Raven (1-0)

North Hagerstown (0-1) at Manchester Valley (1-0)

St. John’s Catholic Prep (1-0) vs. Mount Carmel at Eastern Regional Park

With two solid victories under its belt, Concordia Prep will try for a signature victory when they travel to 12th-ranked Dundalk Friday evening.

South Carroll (0-1) at Bel Air (0-1)

Sussex Central (1-0) at Southern (0-1)

Westminster (0-1) at Linganore (1-0)

Winters Mill (0-1) at Pikesville (0-1)

ANNE ARUNDEL COUNTY

Glen Burnie (1-0) at Annapolis (0-1)

Meade (1-0) at South River (1-0)

Northeast (1-0) at North County (1-0)

BALTIMORE CITY

Carver Vo-Tech (0-1) at Forest Park (0-1)

New Era Academy (1-0) at Lake Clifton (1-0)

Reginald Lewis (1-0) vs. Benjamin Franklin (0-1) at Baybrook Park

Patterson (0-1) at Edmondson (1-0)

Southwestern (0-0) at City College (1-0)

BALTIMORE COUNTY

Sparrows Point (0-1) at Overlea (1-0)

Patapsco (1-0) at Lansdowne (1-0)

Western Tech (0-1) at Woodlawn (1-0)

HOWARD COUNTY

Long Reach (0-1) at Reservoir (0-1)

Oakland Mills (0-1) at Atholton (0-1)

Wilde Lake (0-1) at Marriotts Ridge (0-1)

MIAA

John Carroll School (1-1) at Boys’ Latin School (1-0)

St. Paul’s School (0-2) vs. St. Vincent Pallotti (2-1) at Fairland Regional Park

Severn School (0-2) at Archbishop Curley (2-0)

UCBAC

Aberdeen (0-1) at Harford Tech (1-0)

C. Milton Wright (0-0) at Havre de Grace (0-1)

Joppatowne (0-1) at Perryville (1-0)

North East (0-1) at Fallston (1-0)

Patterson Mill (1-0) at Bohemia Manor (0-1)

The backfield of quarterback John Griffith (left) and Blake Corum will try to take St. Frances to new heights Saturday. The area’s top-ranked team takes on California powerhouse Mater Dei in Los Angeles.

SATURDAY

TOP 20

Annapolis Area Christian School (0-1) vs. No. 16  St. Mary’s (0-2) at Pascal Field

No. 1 St. Frances Academy (3-0) vs. Mater Dei (3-0) at St. John’s Bosco (CA)

NON-LEAGUE

Blair Academy (0-0) at Gilman School (1-1)

BALTIMORE COUNTY

Eastern Tech (0-1) at Chesapeake-Baltimore County (0-1)

Towson (1-0) at Parkville (1-0)