They have been nominated by their schools, announced in the media, and celebrated though a special night with the Baltimore Ravens, but Monday night is the real thing, as the 77th McCormick Unsung Heroes Awards take place in Cockeysville.

RavensThe class of 2017 McCormick Unsung Heroes includes 112 honorees representing 69 schools, public and private, from the Baltimore area.

This is a history making year for the McCormick Unsung Heroes Awards, as it has been opened up to all sports. Begun as a football only award in 1940, the event began honoring girls basketball players in 1987 and it has remained that way ever since. In 2017, however, there are Unsung Hero honorees from boys basketball, cross country, field hockey, golf, soccer, softball, swimming, tennis, track & field and volleyball, in addition to football and girls basketball.

In addition, four more scholarships have been added, bringing the total amount of scholarship money to be awarded in 2017 to $105,000.

Two Grand Prize winners, one male and one female, will receive the Charles Perry McCormick Scholarship worth $40,000 over four years. Two second-place prizes, also one male and one female, worth $7,500 each will also be awarded, and two third-place winners, again one male and one female, will receive scholarships worth $5,000 each.

All 112 Unsung Heroes will be recognized and honored in front of their family, coaches and peers during the dinner, in addition to receiving media attention, prizes from McCormick and Under Armour, and hear an inspiring keynote address from Baltimore Ravens legend Ray Lewis.

Here is the complete list of 2017 McComrick Unsung Hero honorees:

2017 Male Unsung Hero Honorees

School Honoree Sport
Archbishop Curley High School Matthew Scheffel Cross Country/Track
Archbishop Spalding High School Andrew Ladd Football
Baltimore City College Melvin Scott Football/Lacrosse/Track
Baltimore Polytechnic Institute Marquise O’Neal II Football
Benjamin Franklin High School Dameone Suggs Football
Bluford Drew Jemison Jeremy Seaton Football
Boys’ Latin School of Maryland, The Dajuan Felder Football
Calvert Hall College High School Cairo Haynes Football
Carver Center for the Arts Tyler Strohman Soccer
Carver Vo-Tech High School Daron Alston Football
Catonsville High School Devin Dunlap Football
Chesapeake High School Koron Nelson Football
Digital Harbor High School Carlos Davis Track & Field
Dulaney High School Sean Herrin Soccer
Dundalk High School Chrys Lane Football
Eastern Technical High School Matthew Sodeman Eastern Tech
Edmondson-Westside High School Davon Brown Football
Franklin High School Chase Maul Football
Friends School of Baltimore William Mortimer Soccer
Friendship Academy of Eng. & Technology Qaidetreus Walker Football
Gilman School Zachary Jones Football
Hereford High School Joseph Kelbaugh Football
John Carroll School, The Nick Rosaschi Football
Kenwood High School Daquan Wheeler Football
Knowledge and Success Academy Brandon Matthews Football
Lake Clifton High School Jermaine Branch Football
Lansdowne High School Andrew Tayman Football
Loch Raven High School Johan Kouanga Football/Track
Loyola Blakefield Kevin Chesebrough Football
McDonogh School Oliver Abramson Soccer
Mergenthaler Vo-Tech High School Jamil Coleman Basketball
Milford Mill Academy Onyinyechi Ebere Football
Mount Saint Joseph High School Christopher Hailey Football
National Academy Foundation Steven Anderson III Baseball
New Era Academy Albert Johnson Football/Basketball
New Town High School Cameron Hill Football
Northwestern High School David Melvin, Jr. Football
Our Lady of Mount Carmel High School Christian Evans Basketball
Overlea High School Delmonte Ward Football
Owings Mills High School Antonio Prater Baseball
Parkville High School Kyran Brandon Football
Patapsco High School & Center for the Arts Andrew Thompson Football
Patterson High School Leonard Fields Football/Basketball/Track
Paul Laurence Dunbar High School Logan Cary Football/Swimming
Perry Hall High School Zach Hart Football
Pikesville High School Marcus Burgess Football
Randallstown High School Marcus Newton Football
Reginald F. Lewis School of Business and Law Dariun Miller Football
Severn School Andrew Medile Football
Southwestern Donyea Baldwin Basketball
Sparrows Point High School Ethan Hoenig Wrestling
St. Mary’s High School Mason Burtnick Football
St. Paul’s School Robert Barroll Lacrosse
Towson High School Jack Morgan Cross Country
Western School of Technology & Env. Science Joshua Smith Football
Woodlawn High School Garen Palmer Soccer

 

2017 Female Unsung Hero Honorees

School Honoree Sport
Archbishop Spalding High School Caroline Wagner Tennis
Baltimore City College Janay Fenner Basketball
The Bryn Mawr School Rebekah Robinson Volleyball
Catonsville High School Amber Lally Basketball
Carver Center for the Arts Tobi Jackson Basketball
The Catholic High School of Baltimore Teresa Walz Basketball/Softball
Chesapeake High School Armoni Baker Basketball
Concordia Preparatory School Tae Forte Basketball
Digital Harbor High School Saquoia Wall Swimming
Dulaney High School Leah Mexis Basketball
Dundalk High School Shkuar Porter Volleyball/Basketball
Eastern Technical High School Jodie Bronushas Softball
Edmondson-Westside High School Dominique Tate Basketball
Franklin High School Amaya Booze Basketball
Friends School of Baltimore Erin Farrugia Field Hockey
Friendship Academy of Eng. & Technology Talia Shields Basketball
Hereford High School Mumtaz Faridi Hereford
Institute of Notre Dame Tyle DuBose Volleyball
The John Carroll School Emily Stancliff Field Hockey
Kenwood High School Prynsess Brazzle Basketball
Lansdowne High School Jaqueline Ocompo-Flores Basketball
Loch Raven High School Madison Williams Athlete
Maryvale Preparatory School Lucy Yezulinas Softball
McDonogh School Morgan Jacobs Basketball
Mergenthaler Vo-Tech High School Destiny Lacy Basketball
Milford Mill Academy Caitlin King Basketball
Mount de Sales Academy Kelly Szalankiewicz Cross Country/Indoor Track
New Era Academy Nakiya Forney-Brice Basketball
New Town High School Rebecca Olusola Tennis/Golf
Northwestern High School Krishauna Davenport Basketball
Notre Dame Preparatory School Kate Behlen Basketball
Oldfields School Lily Farquharson Field Hockey
Our Lady of Mount Carmel Camille Wills Soccer
Overlea High School Lauren Dewberry Athlete
Owings Mills High School Amara Foster Soccer
Parkville High School Erin Lane Soccer/Lacrosse
Patapsco High School & Center for the Arts Hayle Kyte Soccer
Patterson High School Justist Rice Basketball
Paul Laurence Dunbar High School Shavona Bryant Volleyball
Perry Hall High School Madison Townsley Basketball
Pikesville High School Emily Glossinger Lacrosse
Randallstown High School Jessica Roney Track
Reginald F. Lewis School of Business and Law Allana Snead Basketball
Roland Park Country School Elizabeth Schlerf Basketball
Seton Keough High School Erin Solloway Swimming
Severn School Tess Bradshaw Basketball
Southwestern High School Sonia Smith Basketball
Sparrows Point High School Hannah Auvil Soccer
St. Mary’s High School Mia Suplee Field Hockey
St. Paul’s School for Girls Nira Headen Basketball
St. Timothy’s School Jessica Berman Basketball
Towson High School Kathryn Krimm Basketball
Western High School Jadia Jackson Basketball
Western School of Technology & Env. Science Kikiola Akanbi Basketball
Woodlawn High School Laura Martinez Ramos Soccer