Calvert Hall, Dulaney and St. Paul’s setting pace after first full week of action


St. Paul’s Summer Basketball League

Results

Thursday

Woodlawn 66, Mervo 46

Calvert Hall 63, Francis Scott Key 28

Manchester Valley 43, Hereford 41

Glenelg Country School 64, River Hill 58

Wednesday

Woodlawn 52, Gilman 46

Atholton 37, Liberty 36

Susquehannock (PA) 47, Beth Tfiloh 30

Atholton 53, Susquehannock 36

Tuesday

St. Paul’s 44, Edgewood 26

C. Milton Wright 37, South Carroll 27

St. Paul’s 43, Mervo 34

Dulaney 45, Beth Tfiloh 31

South Carroll 47, Patapsco 38

Monday

Gilman 58, Hempfield (PA) 44

Calvert Hall 49, Woodlawn 43

Western Tech 51, Hempfield 45

St. Paul’s 42, Dundalk 30

Liberty 33, Patterson Mill 31

 

Standings

Calvert Hall 4-0

Dulaney 3-0

St. Paul’s 3-0

C. Milton Wright 2-0

Glen Burnie 2-0

Glenelg Country School 1-0

Mount Carmel 1-0

Poly 1-0

Atholton 3-1

Gilman 2-1

Liberty 2-1

Woodlawn 2-1

South Carroll 2-2

Dundalk 1-1

Hereford 1-1

Susquehannock (PA) 1-1

Western Tech 1-1

Manchester Valley 1-2

Westminster 0-1

Beth Tfiloh 0-2

Hempfield (PA) 0-2

Patapsco 0-2

Patterson Mill 0-2

River Hill 0-2

Edgewood 0-3

Francis Scott Key 0-3

Mervo 0-4

 

Upcoming schedule

Monday June 12

St. Paul’s vs. Gilman, 5 p.m.

Edgewood vs. Western Tech, 6 p.m.

Patapsco vs. Susquehannock, 6 p.m.

River Hill vs. Westminster, 7 p.m.

Hempfield vs. Glenelg Country, 7 p.m.

Gerstell vs. Liberty, 8 p.m.

Western Tech vs. Susquehannock, 8 p.m.

Dundalk vs. Poly, 9 p.m.

Patterson Mill vs. Hempfield, 9 p.m.

 

Tuesday June 13

St. Paul’s vs. Woodlawn, 6 p.m.

Mervo vs. Glenelg Country, 7 p.m.

St. Paul’s No. 2 vs. South Carroll, 7 p.m.

Poly vs. Mount Carmel, 8 p.m.

Calvert Hall vs. Edgewood, 8 p.m.

Glenelg Country vs. South Carroll, 9 p.m.

Beth Tfiloh vs. St. Paul’s No. 2, 9 p.m.

 

Wednesday June 14

Gerstell vs. Calvert Hall, 5 p.m.

Gilman vs. Mervo, 5 p.m.

Glenelg Country vs. Liberty, 6 p.m.

Western Tech vs. Westminster, 6 p.m.

Francis Scott Key vs. C. Milton Wright, 7 p.m.

Atholton vs. Patterson Mill, 7 p.m.

Patapsco vs. Beth Tfiloh, 8 p.m.

River Hill vs. Poly, 8 p.m.

Dulaney vs. Atholton, 9 p.m.

Francis Scott Key vs. Dundalk, 9 p.m.

 

Thursday June 15

St. Paul’s vs. Mount Carmel, 6 p.m.

Woodlawn vs. Glenelg Country, 6 p.m.

Beth Tfiloh vs. Hereford, 7 p.m.

Manchester Valley vs. Glen Burnie, 7 p.m.

Francis Scott Key vs. Mervo, 8 p.m.

C. Milton Wright vs. River Hill, 8 p.m.

Hereford vs. Glen Burnie, 9 p.m.

Beth Tfiloh vs. Manchester Valley, 9 p.m.