UPDATE – RAIN PUSHES STATE SEMIFINALS TO WEDNESDAY – C. Milton Wright and Westminster takes two for 3A final four showdown; Severna Park earns first state semifinal berth since 2003


MPSSAA SOFTBALL TOURNAMENT

Monday’s region results

CLASS 1A

East Region

Section I final – No. 1 Bohemia Manor 3, No. 3 Perryville 1

Region final – Bohemia Manor 2, Cambridge-South Dorchester 0

North Region

Section II final at Sparrows Point – No. 2 Dunbar 33, No. 1 Benjamin Franklin 18

Region final at Sparrows Point –  No. 1 Sparrows Point 20, Dunbar 1

 

CLASS 2A

East Region

Region final – Rising Sun 4, Queen Anne’s 0

North Region

Region final – Eastern Tech 18, Gwynn Park 0

South Region

Section I final at LaPlata – No. 1  Marriotts Ridge 7, No. 2 Glenelg 6

Region final at LaPlata – LaPlata 5, Marriotts Ridge 0

West Region

Section I final at Ballenger Creek Park – No. 3 Oakdale 7, No. 1 Century 5

 

CLASS 3A

East Region

Section I final at Northeast – No. 1 Reservoir 12, No. 2 Centennial 2

Section II final – No. 2 Northeast 8, No. 1 Chesapeake-Anne Arundel 2

Region final at Chesapeake-Anne Arundel – Reservoir 7, Northeast 4

North Region

Section II final – No. 3 C. Milton Wright 4, No. 1 Aberdeen 0

Region final at Aberdeen – C. Milton Wright 1, Towson 0

South Region

Section I – No. 2 Poly 10, No. 1 Oxon Hill 5

Region final – Huntingtown 15, Poly 0

West Region

Section I – No. 1 Westminster 5, No. 3 Manchester Valley 0

Region final – Westminster 2, Linganore 0

 

CLASS 4A

East Region

Section I – No. 1 Severna Park 5, No. 2 Glen Burnie 0

Section II at Severna Park – No. 1 South River 8, No. 2 North Point 1

Region final at Severna Park – Severna Park 3, South River 1

North Region

Howard 2, Montgomery Blair 0

 

Tuesday’s state semifinals schedule

at Bachman Park

CLASS 1A

Catoctin vs. Sparrows Point, 4 p.m.

Bohemia Manor vs. Lackey, 4 p.m.

 

CLASS 2A

Oakdale/Walkersville winner vs. Eastern Tech, 4 p.m.

Rising Sun vs. LaPlata, 4 p.m.

 

CLASS 3A

Westminster vs. C. Milton Wright, 7 p.m.

Reservoir vs. Huntingtown, 7 p.m.

 

CLASS 4A

Severna Park vs. Eleanor Roosevelt, 7 p.m.

Northwest vs. Howard, 7 p.m.