Two teams to be crowned in Frederick; 12 local squads set to compete


The 2017 Ravens 7-on-7 Passing Tournament moves to Tuscarora High in Frederick Sunday. Sixty-four teams will be action with two teams (one winner each from two 32-team brackets) receiving championship medals.

Last weekend at St. Paul’s School, Long Reach and Delaware’s Smyrna won its respective bracket.

Below is a complete list of teams and schedule. Round-robin play will begin at 9:30 a.m. with the finals slated for 3:30 p.m.

2017 RAVENS 7-ON-7 PASSING TOURNAMENT

When: Sunday June 11

Where: Tuscarora High, Frederick

Participating teams: Annapolis, Briar Woods (VA), Digital Harbor, Fort Hill, Frederick, Glen Burnie, Gonzaga College (DC), Greene Street Academy, Liberty, Linganore, Manchester Valley, Montgomery Blair, Mount St. Joseph, Maryland School for the Deaf, North Hagerstown, Northwest, Oakdale, Old Mill, Poolesville, Quince Orchard, Rockville, Silver Oak Academy, Spring Mills (WV), Urbana, Walkersville, Waynesboro (PA), Westminster, Wheaton, Wilde Lake, Williamsport

Schedule

BLACK BRACKET

First round (9:30 a.m.)

Game 1 – Greene Street Academy vs. Gonzaga

Game 2 – Linganore vs. Williamsport

Game 3 – Quince Orchard vs. Liberty

Game 4 – Walkersville vs. Poolesville

Game 5 – Wheaton vs. Oakdale

Game 6 – Old Mill vs. Maryland School for the Deaf

Game 7 – Mount St. Joseph vs. Frederick

Game 8 – Spring Mills vs. Silver Oak

Quarterfinals (11:30 a.m.)

Game 17 – Greene Street/Gonzaga winner vs. Linganore/Williamsport winner

Game 18 –  Quince Orchard/Liberty winner vs. Walkersville/Poolesville winner

Game 19 – Wheaton/Oakdale winner vs. Old Mill/Maryland School for the Deaf winner

Game 20 – Mount St. Joseph/Frederick winner vs. Spring Mills/Silver Oak winner

Consolation quarterfinals (11:30 a.m.)

Game 21 – Greene Street/Gonzaga loser vs. Linganore/Williamsport loser

Game 22 –  Quince Orchard/Liberty loser vs. Walkersville/Poolesville loser

Game 23 – Wheaton/Oakdale loser vs. Old Mill/Maryland School for the Deaf loser

Game 24 – Mount St. Joseph/Frederick loser vs. Spring Mills/Silver Oak loser

Semifinals (1:30 p.m.)

Game 33 – Greene Street or Gonzaga/Linganore or Williamsport winner vs. Quince Orchard or Liberty/Walkersville or Poolesville winner

Game 34 – Wheaton or Oakdale/Old Mill or Maryland School for the Deaf winner vs. Mount St. Joseph or Frederick/Spring Mills or Silver Oak winner

Consolation semifinals (1:30 p.m.)

Game 37 – Winner of Game 21 vs. Winner of Game 22

Game 38 – Winner of Game 23 vs. Winner of Game 24

Other consolation semifinals (1:30 p.m.)

Game 35 – Loser of Game 17 vs. Loser of Game 18

Game 36 – Loser of Game 19 vs. Loser of Game 20

Game 39 – Loser of Game 21 vs. Loser of Game 22

Game 40 – Loser of Game 23 vs. Loser of Game 24

Consolation finals (3:30 p.m.)

7th place – Loser of Game 39 vs. Loser of Game 40

5th place – Winner of Game 39 vs. Winner of Game 40

3rd place – Loser of Game 37 vs. Loser of Game 38

1st place – Winner of Game 37 vs. Winner of Game 38

Championship finals (3:30 p.m.) 

7th place – Loser of Game 35 vs. Loser of Game 36

5th place – Winner of Game 35 vs. Winner of 36

3rd place – Loser of Game 33 vs. Loser of Game 34

1st place – Winner of Game 33 vs. Winner of Game 34

action

PURPLE BRACKET

First round (10:30 a.m.)

Game 9 – Digital Harbor vs. Northwest

Game 10 – Briar Woods (VA) vs. Annapolis

Game 11 – Tuscarora vs. Rockville

Game 12 – Waynesboro vs. Gonzaga No. 2

Game 13 – Fort Hill vs. Glen Burnie

Game 14 – Wilde Lake vs. Urbana

Game 15 – Blair vs. Manchester Valley

Game 16 – Westminster vs. North Hagerstown

Quarterfinals (12:30 p.m.)

Game 25 – Digital Harbor/Northwest winner vs. Briar Woods/Annapolis winner

Game 26 – Tuscarora/Rockville winner vs. Waynesboro/Gonzaga No. 2 winner

Game 27 – Fort Hill/Glen Burnie winner vs. Wilde Lake/Urbana winner

Game 28 – Blair/Manchester Valley winner vs. Westminster/North Hagerstown winner

Consolation quarterfinals (12:30 p.m.)

Game 29 – Digital Harbor/Northwest loser vs. Briar Woods/Annapolis loser

Game 30 – Tuscarora/Rockville loser vs. Waynesboro/Gonzaga No. 2 loser

Game 31 – Fort Hill/Glen Burnie loser vs. Wilde Lake/Urbana loser

Game 32 – Blair/Manchester Valley loser vs. Westminster/North Hagerstown loser

Semifinals (2:30 p.m.)

Game 41 – Digital Harbor or Northwest/Briar Woods or Annapolis winner vs. Tuscarora or Rockville/Waynesboro or Gonzaga No. 2 winner

Game 42 – Fort Hill or Glen Burnie/Wilde Lake or Urbana winner vs. Blair or Manchester Valley/Westminster or North Hagerstown winner

Consolation semifinals (2:30 p.m.)

Game 45 – Winner of Game 29 vs. Winner of Game 30

Game 46 – Winner of Game 31 vs. Winner of Game 32

Other consolation semifinals (2:30 p.m.)

Game 43 – Loser of Game 25 vs. Loser of Game 26

Game 44 – Loser of Game 27 vs. Loser of Game 28

Game 47 – Loser of Game 29 vs. Loser of Game 30

Game 48 – Loser of Game 31 vs. Loser of Game 32

Consolation finals (4:30 p.m.)

7th place – Loser of Game 47 vs. Loser of Game 48

5th place – Winner of Game 47 vs. Winner of Game 48

3rd place – Loser of Game 45 vs. Loser of Game 46

1st place – Winner of Game 45 vs. Winner of Game 46

Championship finals (4:30 p.m.)

7th place – Loser of Game 43 vs. Loser of Game 44

5th place – Winner of Game 43 vs. Winner of Game 44

3rd place – Loser of Game 41 vs. Loser of Game 42

1st place – Winner of Game 41 vs. Winner of Game 42