Dulaney tops Whitman for 4A state girls lax title shot; Boonsboro outlasts Loch Raven in 1A girls


MPSSAA LACROSSE TOURNAMENT

Saturday’s state semifinal results 

BOYS

CLASS 1A at HAVRE DE GRACE

Patterson Mill 17, McDonough 4

 

CLASS 2A at NORTHEAST

Marriotts Ridge 11, Kent Island 5

 

CLASS 3A at MOUNT HEBRON

Westminster 11, Towson 8

 

CLASS 4A at GAITHERSBURG

Churchill 14, Howard 4

 

GIRLS

CLASS 1A at HAVRE DE GRACE

Patterson Mill 17, McDonough 4

Boonsboro 10, Loch Raven 9

 

CLASS 2A at NORTHEAST

Glenelg 18, Kent Island 4

 

CLASS 3A at MOUNT HEBRON

Westminster 10, Bel Air 9

 

CLASS 4A at GAITHERSBURG

Dulaney 12, Whitman 6

 

Friday’s state semifinal results

BOYS

CLASS 1A at HAVRE DE GRACE

Smithsburg 13, Sparrows Point 8

 

CLASS 2A at NORTHEAST

Hereford 13, Damascus 3

 

CLASS 3A at MOUNT HEBRON

Northern-Calvert 12, Centennial 11

 

CLASS 4A at GAITHERBSURG

Severna Park 17, Eleanor Roosevelt 2

 

GIRLS

CLASS 2A at NORTHEAST

Hereford 15, Century 4

 

CLASS 3A at MOUNT HEBRON

Mount Hebron 12, Huntingtown 7

 

CLASS 4A at GAITHERSBURG

South River 20, Eleanor Roosevelt 0

 

 

STATE FINAL SCHEDULE

at Stevenson University

Tuesday May 22

CLASS 1A GIRLS – Boonsboro vs. Patterson Mill, 4 p.m.

CLASS 1A BOYS – Smithsburg vs. Patterson Mill, 6 p.m.

CLASS 4A GIRLS – South River vs. Dulaney, 8 p.m.

 

Wednesday May 23

CLASS 2A BOYS – Marriotts Ridge vs. Hereford, 4 p.m.

CLASS 2A GIRLS –  Glenelg vs. Hereford, 6 p.m.

CLASS 4A BOYS – Churchill vs. Severna Park, 8 p.m.

 

Thursday May 24

CLASS 3A GIRLS – Westminster vs. Mount Hebron, 6 p.m.

CLASS 3A BOYS – Westminster vs. Northern-Calvert, 8 p.m.

 

 

GIRLS

CLASS 1A – Patterson Mill/McDonough winner vs. Boonsboro/Loch Raven winner

CLASS 2AHereford vs. Kent Island/Glenelg winner

CLASS 3A – Mount Hebron vs. Westminster/Bel Air winner

CLASS 4ASouth River vs. Whitman/Dulaney winner

Thursday May 24

BOYS

CLASS 1A – Smithsburg vs. Patterson Mill/McDonough winner

CLASS 2A –  Hereford vs. Kent Island/Marriotts Ridge winner

CLASS 3A – Northern-Calvert vs. Westminster/Towson winner

CLASS 4A – Severna Park vs. Churchill/Howard winner

 

GIRLS

CLASS 1A – Patterson Mill/McDonough winner vs. Boonsboro/Loch Raven winner

CLASS 2AHereford vs. Kent Island/Glenelg winner

CLASS 3A – Mount Hebron vs. Westminster/Bel Air winner

CLASS 4ASouth River vs. Whitman/Dulaney winner