CHANNELS:

St. Paul's Summer League update 06/23/17


Email Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks Print 

C. Milton Wright, Gerstell, Poly and St. Paul's continue leading pack; playoffs/all-star games next week


action2St. Paul's Summer Basketball League

RESULTS

Thursday

 

Mount Carmel 15, River Hill 0 (forfeit)

Manchester Valley 45, Susquehannock 38

Dulaney 42, Glen Burnie 39

Poly 36, Woodlawn 33

Mount Carmel 54, Francis Scott Key 32

Manchester Valley 48, Patapsco 36

Glen Burnie 51, Susquehannock 43

Wednesday

Dundalk 47, Mervo 33

Patterson Mill 48, SP2 30

Gerstell 49, Gilman 42

St. Paul's 15, River Hill 0 (forfeit)

Westminster 42, Atholton 34

Dulaney 15, Liberty 0 (forfeit)

Patterson Mill 42, Hereford 36

C. Milton Wright 52, Westminster 43

Western Tech 62, Atholton 53

Tuesday

Poly 38, Calvert Hall 36

Mount Carmel 48, Edgewood 41

C. Milton Wright 46, Dulaney 40

Gerstell 76, Mount Carmel 42

St. Paul's No. 2 40, Patapsco 27

Monday

Western Tech 41, Beth Tfiloh 29

Glenelg Country 52, Dundalk 51

Gilman 49, Edgewood 37

C. Milton Wright 43, Patapsco 16

Dundalk 49, River Hill 33

Hempfield 50, Hereford 46

Gerstell 47, Glenelg Country 42

Westminster 46, Patterson Mill 38

Liberty 38, Hempfield 37

Hereford 43, St. Paul's No. 2 24


Standings

St. Paul's 7-0

C. Milton Wright 7-0

Poly 6-0

Gerstell Academy 5-0

Manchester Valley 6-2

Calvert Hall 5-2

Dulaney 5-2

Western Tech 5-2

Glen Burnie 4-2

Atholton 5-3

Glenelg Country School 5-3

Dundalk 4-3

Gilman 4-3

Mount Carmel 4-3

Liberty 3-3

South Carroll 3-3

Westminster 3-3

Hereford 3-4

Patterson Mill 3-4

Hempfield (PA) 2-4

Susquehannock (PA) 2-4

Woodlawn 2-4

St. Paul's No. 2 1-5

Beth Tfiloh 1-6

Francis Scott Key 1-6

Patapsco 1-6

Mervo 1-7

River Hill 1-7

Edgewood 0-7

 

Upcoming schedule

Monday June 26

Gilman vs. Poly, 5 p.m.

Patterson Mill vs. Woodlawn, 6 p.m.

St. Paul's No. 2 vs. Glen Burnie, 6 p.m.

Westminster vs. Hempfield, 7 p.m.

Hereford vs. Liberty, 7 p.m.

Glen Burnie vs. Western Tech, 8 p.m.

Gerstell vs. Dundalk, 8 p.m.

Westminster vs. Patapsco, 9 p.m.

Hempfield vs. Francis Scott Key, 9 p.m.

 

Tuesday June 27

St. Paul's vs. Calvert Hall, 6 p.m.

Poly vs. Gerstell, 6 p.m.

Woodlawn vs. Mount Carmel, 7 p.m.

South Carroll vs. Susquehannock, 7 p.m.

Edgewood vs. Gerstell, 8 p.m.

Dulaney vs. St. Paul's No. 2, 8 p.m.

Susquehannock vs. C. Milton Wright, 9 p.m.

South Carroll vs. Beth Tfiloh, 9 p.m.

 

Wednesday June 28

Playoffs - First round

No. 5 seed vs. No. 12 seed, 6 p.m.

No. 8 seed vs. No. 9 seed, 6 p.m.

No. 6 seed vs. No. 11 seed, 7 p.m.

No. 7 seed vs. No. 10 seed, 7 p.m.

Quarterfinals

No. 8/9 winner vs. No. 1 seed, 8 p.m.

No. 5/12 winner vs. No. 4 seed, 8 p.m.

No. 7/10 winner vs. No. 2 seed, 9 p.m.

No. 6/11 winner vs. No. 3 seed, 9 p.m.

 

Thursday June 29

Semifinals

No. 8 or 9/No. 1 winner vs. No. 5 or 12/No. 4 winner, 6 p.m.

No. 7 or 10/No. 2 winner vs. No. 6 or 11/No. 3 winner, 6 p.m.

Final

Semifinal winners, 8 p.m.

All-Star games

Underclassmen, 7 p.m.

Rising seniors, 9 p.m.

Last Updated (Friday, 23 June 2017 10:59)

 
Twitter

 

TERMS OF SERVICE   |   PRIVACY STATEMENT  | Copyright @ 2010 SportsCom Media LLC | .