Friars capture 18th; Hereford moves to No. 8 


For the second time this season, Archbishop Curley has garnered a spot in the latest VSN’s Boys’ Lacrosse Top 20. The Friars are No. 18 after handing 17th-ranked Friends School its first loss in MIAA B Conference competition.

After an impressive showing en route to the Baltimore County crown, Hereford moves up a spot to No. 8. No. 10 Severna Park will look for a three-peat in Anne Arundel County, taking on No. 20 Broadneck at Old Mill Monday evening.

The MIAA A Conference playoffs starts Friday as No. 1 McDonogh School has secured the top seed and a bye. No. 2 Calvert Hall College and third-ranked Loyola Blakefield renew their rivalry in the regular season finale Tuesday with the winner securing a spot in the semifinals next week at Unitas Stadium.

Boys’ Latin School and Severn School completes the Top 5. The Lakers have a MIAA A quarterfinal berth locked up while Severn School will have to wait for Tuesday’s league results to see if its in.

Pictured above: AJ Dvorak helped Archbishop Curley grab a share of first in the MIAA B Conference last week. The Friars are 18th in the newest VSN’s Boys’ Lacrosse Top 20.

Here is the VSN Boys Lacrosse Top 20 for week 6:

VSN BOYS LACROSSE TOP 20 – WEEK 6

1. MCDONOGH SCHOOL (12-4)

Last week’s rank: #1

Last week: The Eagles ran their winning streak to eight, defeating then-No. 14 Mount St. Joseph, 12-4, and No. 2 Loyola Blakefield, 12-7.

This week: at No. 7 Gilman School, May 8

2. CALVERT HALL COLLEGE (13-3)

Last week’s rank: #3

Last week: The Cardinals defeated then-No. 8 St. Paul’s School, 14-6, and John Carroll School, 18-6.

This week: vs. No. 3 Loyola Blakefield, May 8

3. LOYOLA BLAKEFIELD (12-4)

Last week’s rank: #2

Last week: The Dons lost to No. 1 McDonogh School, 12-7.

This week: at No. 2 Calvert Hall College, May 8

4. BOYS’ LATIN SCHOOL (11-4)

Last week’s ranking: #4

Last week: The Lakers defeated No. 13 Archbishop Spalding, 15-5.

This week: vs. No. 9 St. Paul’s School, May 8; MIAA A Conference Tournament quarterfinals, May 11

5. SEVERN SCHOOL (9-6)

Last week’s rank: #6

Last week: The Admirals defeated then-No. 5 St. Mary’s, 15-9.

This week: To be decided

6. ST. MARY’S (10-5)

Last week’s rank: #5

Last week: The Saints lost to then-No. 6 Severn School, 15-9, and defeated then-No. 8 St. Paul’s School, 9-8.

This week: vs. No. 16 Mount St. Joseph, May 8; MIAA A Conference quarterfinal, May 11

7. GILMAN SCHOOL (9-6)

Last week’s rank: #7

Last week: The Greyhounds defeated John Carroll School, 9-8, and then-No. 14 Mount St. Joseph, 7-4.

This week: vs. No. 1 McDonogh School, May 8

8. HEREFORD (13-2)

Last week’s rank: #9

Last week: The Bulls defeated then-No. 18 Towson, 14-4, in the Baltimore County final after a 19-4 victory over Franklin.

This week: Class 2A North Region Section I semifinals, May 11

9. ST. PAUL’S SCHOOL (8-8)

Last week’s rank: #8

Last week: The Crusaders lost to then-No. 3 Calvert Hall College and then-No. 5 St. Mary’s, 9-8.

This week: at No. 4 Boys’ Latin School, May 8

10. SEVERNA PARK (11-2)

Last week’s rank: #10

Last week: The Falcons defeated Old Mill, 22-2, and No. 20 South River, 6-5.

This week: vs. No. 20 Broadneck, Anne Arundel County final at Old Mill, May 7; Class 4A East Region Section I semifinal, May 11

11. WESTMINSTER (13-1)

Last week’s rank: #11

Last week: The Owls defeated Fallston (16-8), Kent Island (16-12), and C. Milton Wright (13-5).

This week: Class 3A West Region Section I semifinals, May 11

12. GLENELG (13-1)

Last week’s rank: #12

Review: The Gladiators defeated River Hill (21-4), Centennial (10-7) and Liberty (20-6).

This week: Class 2A South Region Section I semifinals, May 11

13. HOWARD (13-1)

Last week’s rank: #15

Review: The Lions defeated Centennial, 11-4, and Reservoir, 13-1.

This week: Class 4A North Region Section I semifinals, May 11

14. MARRIOTTS RIDGE (12-2)

Last week’s rank: #16

Last week: The Mustangs defeated Mount Hebron, 14-9, and River Hill, 13-3.

This week: Class 2A South Region Section I semifinals, May 11

15. ARCHBISHOP SPALDING (7-9)

Last week’s rank: #13

Last week: The Cavaliers lost to No. 4 Boys’ Latin School, 15-5.

This week: vs. John Carroll School, May 8

16. MOUNT ST. JOSEPH (6-10)

Last week’s rank: #14

Last week: The Gaels lost to No. 1 McDonogh School, 12-4, and No. 7 Gilman School, 7-4.

This week: at No. 6 St. Mary’s, May 8

15. HOWARD (13-1)

Last week’s rank: #15

Review: The Lions defeated Centennial, 11-4, and Reservoir, 13-1.

This week: Class 4A North Region Section I semifinals, May 11

16. MARRIOTTS RIDGE (12-2)

Last week’s rank: #16

Last week: The Mustangs defeated Mount Hebron, 14-9, and River Hill, 13-3.

This week: Class 2A South Region Section I semifinals, May 11

17. FRIENDS SCHOOL (15-2)

Last week’s rank: #17

Last week’: The Quakers defeated Gerstell Academy (14-11) and Glenelg Country School (12-7) after an 11-10 loss to Archbishop Curley.

This week: at St. John’s Catholic Prep, May 8; at Park School, May 11

18. ARCHBISHOP CURLEY (10-6)

Last week’s rank: Not ranked

Last week’: The Friars defeated Glenelg Country School, 11-9, and No. 17 Friends School, 11-10.

This week: at Saints Peter & Paul, May 7; at St. John’s Catholic Prep, May 11

19. TOWSON (11-4)

Last week’s rank: #18

Last week: The Generals lost to then-No. 9 Hereford, 14-4, in the Baltimore County final after a 19-0 victory over Pikesville.

This week: Class 3A North Region Section I playoffs, TBA

20. BROADNECK (10-4)

Last week’s rank: #19

Last week: The Bruins defeated Northeast, 18-10, and Chesapeake-Anne Arundel, 18-6.

This week: vs. No. 10 Severna Park, Anne Arundel County final at Old Mill, May 7; Class 4A East Region Section I playoffs, TBA