Category: Damascus Feature

The 3A state final scoreboard reflects Damascus' 49-16 decision over Glenelg.

Area teams fall short at the state dual meet tournament; Damacus wins sixth straight state dual crown; full box scores here


by Billy Loverocket

Glenelg, Mt. Hebron, and Sparrows Point reach state finals

The Glenelg Gladiators are the No.5 team in the state in the latest Maryland rankings by BillyB’s Wrestling World. That status would usually translate into being the favorite to win a state dual meet crown, but Glenelg had the misfortune of being cast into the 2A division where they would have to face No. 3 Damascus in the finals.

The Swarmin’ Hornets have won the last five 4A/3A state dual meet titles. Under the new format the divisions are broken down into four classes instead of two. When the final whistle blew, Damascus had laid claim to its sixth consecutive championship, and first in the 2A, as they downed the Gladiators 49-16.

In the semifinals Glenelg defeated Eastern Shore powerhouse North Caroline (No. 21), 59-17, while Damascus handled No. 11 Owings Mills, 50-18.

No. 24 Mt. Hebron was fresh off an upset of No. 19 Stephen Decatur in Thursday’s 3A East Region final. The Vikings rode that momentum to a 42-30 win over No. 25 Bel Air. Unfortunately for them, No. 6 Huntingtown resides in their class.

Huntingtown, which is consistently one of the top teams from the south, outpaced Mt. Hebron, 46-18, to win the 3A state title. Huntingtown forfeited the last four matches of their semifinal matchup with Tuscarora after clinching the win to make for a closer than actual final score of 36-34.

The third local team to reach that state finals was No. 16 Sparrows Point. The Point crushed Lackey in the semifinals, 57-18. In the other semi, No. 14 Southern Garrett rolled to an easy win over Patterson Mill, 58-15. In the 1A final, the Rams grabbed the crown with a 47-30 victory over the Pointers.

No. 9 Urbana was named champions of the 4A division after engineering a mild upset of No. 8 Winston Churchill, 41-27. The Hawks had a surprisingly easy time with No. 15 Old Mill in the semis, running up a 57-9 score. The Bulldogs took out Prince George’s County’s Eleanor Roosevelt, 54-29, in the opposite side of the bracket.

Box Scores

1A Semifinals
Sparrows Point 57, Lackey 18

220 Brandon Ream (Henry E. Lackey) over Justin Kuhn (Sparrows Point) Fall 1:25 0 6.00
285 Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached) 0 0
106 Bryce Schmidt (Sparrows Point) over Earlie Harris (Henry E. Lackey) TF 16-1 5.00 0
113 Matt Fouts (Sparrows Point) over Parris Blake (Henry E. Lackey) Fall 0:41 6.00 0
120 Richard Davis (Sparrows Point) over Evan Bugert (Henry E. Lackey) Fall 0:51 6.00 0
126 Sebastian Kolczynski (Henry E. Lackey) over Danny Davis (Sparrows Point) Inj 2:51 0 6.00
132 Mike Fouts (Sparrows Point) over Hunter Burch (Henry E. Lackey) Fall 2:21 6.00 0
138 Luke Hoenig (Sparrows Point) over Ryan Smith (Henry E. Lackey) Fall 1:49 6.00 0
145 Skyler Minutelli (Sparrows Point) over Brandon Jordan (Henry E. Lackey) Fall 2:26 6.00 0
152 Jordan Bryant (Henry E. Lackey) over Jake Lure (Sparrows Point) Fall 4:43 0 6.00
160 Jake Rallo (Sparrows Point) over Jacob Ham (Henry E. Lackey) Maj 14-6 4.00 0
170 Lexx Carr (Sparrows Point) over Cameron Stuart (Henry E. Lackey) Fall 4:31 6.00 0
182 Drew Gorsuch (Sparrows Point) over Isaiah Rivera (Henry E. Lackey) Fall 0:53 6.00 0
195 Giovani Herring (Sparrows Point) over Monte Smoke (Henry E. Lackey) Fall 3:03 6.00 0
Dual Meet Score 57.0 18.0

Southern-Garrett 58, Patterson Mill 15

220 Sami Lameche (Patterson Mill) over Trenton Tasker (Southern-Garrett) SV-1 7-5 3.00 0
285 Cole Sweitzer (Southern-Garrett) over Mason Sprinkel (Patterson Mill) Fall 1:06 0 6.00
106 Colum McCann (Southern-Garrett) over Kyle Pulket (Patterson Mill) Fall 5:00 0 6.00
113 Brogan Kealy (Southern-Garrett) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
120 Joey McComas (Southern-Garrett) over Tony Athanasiou (Patterson Mill) Fall 1:51 0 6.00
126 Jake E. Sweitzer (Southern-Garrett) over Ethan Harvey (Patterson Mill) Dec 4-2 0 3.00
132 Nate Tasker (Southern-Garrett) over Jae-Hoon Choi (Patterson Mill) Dec 5-0 0 3.00
138 Jake W. Sweitzer (Southern-Garrett) over Blake Clark (Patterson Mill) Inj 3:39 0 6.00
145 Jace Guy (Southern-Garrett) over Jordon Myers (Patterson Mill) Fall 2:34 0 6.00
152 Declan McCann (Southern-Garrett) over Atidadeoluwa Awodele (Patterson Mill) Maj 9-0 0 4.00
160 Alec Horner (Southern-Garrett) over Connor Morton (Patterson Mill) Fall 0:24 0 6.00
170 Joe Embleton (Southern-Garrett) over Kevin Le (Patterson Mill) Fall 0:39 0 6.00
182 Griffin Almes (Patterson Mill) over Unknown (Unattached) Forf 6.00 0
195 Hunter Crowley (Patterson Mill) over Unknown (Unattached) Forf 6.00 0
Dual Meet Score 15.0 58.0

 

1A Final
Southern-Garrett 47, Sparrows Point 30

285 Cole Sweitzer (Southern-Garrett) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
106 Colum McCann (Southern-Garrett) over Bryce Schmidt (Sparrows Point) Fall 1:29 0 6.00
113 Matt Fouts (Sparrows Point) over Brogan Kealy (Southern-Garrett) Fall 4:35 6.00 0
120 Joey McComas (Southern-Garrett) over Richard Davis (Sparrows Point) Fall 4:44 0 6.00
126 Jake E. Sweitzer (Southern-Garrett) over Danny Davis (Sparrows Point) Fall 1:16 0 6.00
132 Mike Fouts (Sparrows Point) over Nate Tasker (Southern-Garrett) Fall 4:44 6.00 0
138 Jake W. Sweitzer (Southern-Garrett) over Luke Hoenig (Sparrows Point) Fall 3:04 0 6.00
145 Jace Guy (Southern-Garrett) over John Harris (Sparrows Point) Fall 1:28 0 6.00
152 Skyler Minutelli (Sparrows Point) over Declan McCann (Southern-Garrett) SV-1 10-8 3.00 0
160 Alec Horner (Southern-Garrett) over Jake Lure (Sparrows Point) Fall 0:38 0 6.00
170 Joe Embleton (Southern-Garrett) over Jake Rallo (Sparrows Point) Fall 2:23 0 6.00
182 Lexx Carr (Sparrows Point) over Kris Tusing (Southern-Garrett) Fall 3:18 6.00 0
195 Drew Gorsuch (Sparrows Point) over Nathan Sweitzer (Southern-Garrett) Fall 3:00 6.00 0
220 Giovani Herring (Sparrows Point) over Hunter Park (Southern-Garrett) SV-1 3-1 3.00 0
Unsportsmanlike Conduct (126) -1.000
Dual Meet Score 30.0 47.0

 

2A Semifinals
Damascus 50, Owings Mills 18

126 Phillip Smith (Owings Mills) over John McLaughlin (Damascus) Dec 12-5 0 3.00
132 Dyllan Ramirez (Damascus) over Dre`yon Eure (Owings Mills) Dec 6-2 3.00 0
138 Tyson McDuffy (Owings Mills) over Brodie Douglas (Damascus) Dec 2-0 0 3.00
145 Josh Creegan (Damascus) over Troy McDuffy (Owings Mills) Maj 15-5 4.00 0
152 Ryan Lawrence (Damascus) over Daniel Ademiluyi (Owings Mills) Fall 1:51 6.00 0
160 John Allan Furgeson, Jr. (Damascus) over Roell Ngounou (Owings Mills) Maj 20-10 4.00 0
170 Timothy Furgeson (Damascus) over Azez Onigbanjo (Owings Mills) Fall 0:45 6.00 0
182 Ben Lokos (Damascus) over Diondre Space (Owings Mills) Fall 1:20 6.00 0
195 Paul Evan Purkey (Damascus) over Brian Djoumejio (Owings Mills) Fall 0:13 6.00 0
220 Aiden Beall (Damascus) over Daniel Olorundare (Owings Mills) Fall 4:38 6.00 0
285 Elijah Baisden (Damascus) over Andrew Bikay (Owings Mills) Dec 4-0 3.00 0
106 Joe McKneely (Damascus) over Abdulaziz Burkhanov (Owings Mills) Fall 2:28 6.00 0
113 Alex DuFour (Owings Mills) over Shyler Clark (Damascus) Fall 0:48 0 6.00
120 Damen Tiller (Owings Mills) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
Dual Meet Score 50.0 18.0

Glenelg 59, North Caroline 17

126 Jared Thomas (Glenelg) over Ryan Bauer (North Caroline) Maj 9-1 4.00 0
132 Rhian Silsley (North Caroline) over Nicholas Kingsbury (Glenelg) Fall 4:50 0 6.00
138 Ian Gwin (Glenelg) over Seth Layton (North Caroline) Fall 1:58 6.00 0
145 Trenton Hillard (North Caroline) over Jake Durkin (Glenelg) TF 18-3 0 5.00
152 Drew Sotka (Glenelg) over Cody Holder (North Caroline) DQ 6.00 0
160 Jacob Jones (Glenelg) over Tyler Bauer (North Caroline) Fall 3:07 6.00 0
170 Max Sotka (Glenelg) over Tyler Riley (North Caroline) Maj 14-4 4.00 0
182 Jake Arnone (Glenelg) over Martin Rivera (North Caroline) Fall 1:19 6.00 0
195 Sam Alsheimer (Glenelg) over Alex Grable (North Caroline) Dec 7-3 3.00 0
220 Robbie Baxter (Glenelg) over Nasser Ross (North Caroline) Fall 0:13 6.00 0
285 Tyriek Francos (North Caroline) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
106 Andres Lopez Campos (Glenelg) over Brett Blue (North Caroline) Fall 1:27 6.00 0
113 Logan Gwin (Glenelg) over Unknown (Unattached) Forf 6.00 0
120 Kevin Hansberger (Glenelg) over Reilly McIntyre (North Caroline) Fall 5:52 6.00 0
Dual Meet Score 59.0 17.0

2A Final
Damascus 49, Glenelg 16

132 John McLaughlin (Damascus) over Nicholas Kingsbury (Glenelg) Fall 1:38 6.00 0
138 Dyllan Ramirez (Damascus) over Ian Gwin (Glenelg) Maj 14-6 4.00 0
145 Drew Sotka (Glenelg) over Josh Creegan (Damascus) Dec 7-1 0 3.00
152 Ryan Lawrence (Damascus) over Unknown (Unattached) Forf 6.00 0
160 John Allan Furgeson, Jr. (Damascus) over Max Sotka (Glenelg) Dec 5-1 3.00 0
170 Timothy Furgeson (Damascus) over Jacob Jones (Glenelg) Dec 5-2 3.00 0
182 Ben Lokos (Damascus) over Sam Alsheimer (Glenelg) SV-1 3-1 3.00 0
195 Aiden Beall (Damascus) over Jake Arnone (Glenelg) Fall 1:51 6.00 0
220 Paul Evan Purkey (Damascus) over Robbie Baxter (Glenelg) Fall 3:26 6.00 0
285 Elijah Baisden (Damascus) over Charlie Whitsett (Glenelg) Fall 0:53 6.00 0
106 Michael Emerick (Damascus) over Andres Lopez Campos (Glenelg) Fall 3:19 6.00 0
113 Logan Gwin (Glenelg) over Silas Patton (Damascus) Dec 5-3 0 3.00
120 Kevin Hansberger (Glenelg) over Shyler Clark (Damascus) Fall 3:01 0 6.00
126 Jared Thomas (Glenelg) over Guga Vashakidze (Damascus) Maj 18-8 0 4.00
Dual Meet Score 49.0 16.0

3A Semifinals
Huntingtown 36, Tuscarora 34

145 Josh Stokes (Huntingtown) over Connor Preston (Tuscarora) Fall 2:31 6.00 0
152 Dayton Newman (Tuscarora) over Tony Gray (Huntingtown) Fall 3:07 0 6.00
160 Jacob Cramer (Huntingtown) over Alex Westbrook (Tuscarora) Fall 3:53 6.00 0
170 Tristin Breen (Huntingtown) over Troy Thomas (Tuscarora) Fall 1:06 6.00 0
182 Andrew Chavvarria (Tuscarora) over Joseph Murray (Huntingtown) Maj 13-5 0 4.00
195 Dakota Cram (Huntingtown) over Hunter Suter (Tuscarora) Fall 2:38 6.00 0
220 Troy Hilliard (Tuscarora) over Jacob Munoz (Huntingtown) Dec 4-3 0 3.00
285 Brian Leizear (Tuscarora) over Joseph Bannister (Huntingtown) UTB 3-1 0 3.00
106 Jacob Antionelli (Huntingtown) over Benjamin Lockett (Tuscarora) Dec 12-5 3.00 0
113 Jackson Cramer (Huntingtown) over Cooper Clark (Tuscarora) Dec 6-3 3.00 0
120 Blake Jury (Huntingtown) over Damian Qualls (Tuscarora) Fall 0:59 6.00 0
126 Vinny Catania (Tuscarora) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
132 Tristan Fatt (Tuscarora) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
138 Connor Herron (Tuscarora) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
Dual Meet Score 36.0 34.0

Mount Hebron 42, Bel Air 30

145 Jamison Hulbert (Mt. Hebron) over Grant Cole (Bel Air) Fall 1:35 6.00 0
152 Ali Pender (Mt. Hebron) over Liam Bowers (Bel Air) Dec 3-1 3.00 0
160 Joe Gonzales (Mt. Hebron) over Dave Abboud (Bel Air) Fall 3:51 6.00 0
170 Marcus Suri (Mt. Hebron) over Noah Beyers (Bel Air) Fall 5:19 6.00 0
182 Zach Wilhelm (Mt. Hebron) over Jarritt Stincel (Bel Air) Fall 5:49 6.00 0
195 Jack Brink (Bel Air) over Jake Witlin (Mt. Hebron) Fall 1:50 0 6.00
220 Isa Pender (Mt. Hebron) over Joe Cirillo (Bel Air) UTB 3-2 3.00 0
285 Nick Nordhausen (Mt. Hebron) over Brandon DeJohn (Bel Air) Fall 1:03 6.00 0
106 Trevor Lorin (Bel Air) over Cassy Lopez (Mt. Hebron) Fall 0:36 0 6.00
113 Jack McGuire (Mt. Hebron) over Troy Dureza (Bel Air) Dec 9-4 3.00 0
120 Brent Lorin (Bel Air) over Shashank Puttagunta (Mt. Hebron) Fall 0:42 0 6.00
126 Sincere Montgomery (Bel Air) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
132 Adam Scherr (Mt. Hebron) over Jacob Reed (Bel Air) Dec 4-2 3.00 0
138 Shy-Ello Mosley (Bel Air) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
Dual Meet Score 42.0 30.0

3A Final
Huntingtown 46, Mount Hebron 18

152 Ali Pender (Mt. Hebron) over Tony Gray (Huntingtown) Fall 1:23 0 6.00
160 Jacob Cramer (Huntingtown) over Joe Gonzales (Mt. Hebron) Fall 1:47 6.00 0
170 Tristin Breen (Huntingtown) over Marcus Suri (Mt. Hebron) Fall 3:49 6.00 0
182 Joseph Murray (Huntingtown) over Zach Wilhelm (Mt. Hebron) Fall 1:26 6.00 0
195 Dakota Cram (Huntingtown) over Jake Witlin (Mt. Hebron) Dec 12-11 3.00 0
220 Isa Pender (Mt. Hebron) over Jacob Munoz (Huntingtown) Dec 8-4 0 3.00
285 Nick Nordhausen (Mt. Hebron) over Joseph Bannister (Huntingtown) Dec 2-0 0 3.00
106 Cassy Lopez (Mt. Hebron) over Jacob Antionelli (Huntingtown) Fall 0:34 0 6.00
113 Jackson Cramer (Huntingtown) over Jack McGuire (Mt. Hebron) Dec 12-7 3.00 0
120 Blake Jury (Huntingtown) over Shashank Puttagunta (Mt. Hebron) Fall 0:46 6.00 0
126 Alex Kephart (Huntingtown) over Yahir Lemus (Mt. Hebron) Dec 2-0 3.00 0
132 Gavin Stoddard (Huntingtown) over Adam Scherr (Mt. Hebron) Fall 1:21 6.00 0
138 Kaleb Dolina (Huntingtown) over Bryce Kampert (Mt. Hebron) Maj 13-5 4.00 0
145 Josh Stokes (Huntingtown) over Jamison Hulbert (Mt. Hebron) Dec 4-0 3.00 0
Dual Meet Score 46.0 18.0

 

4A Semifinals
Winston Churchill 54, Eleanor Roosevelt 29

126 Oliver Yang (Winston Churchill) over Unknown (Unattached) Forf 6.00 0
132 Carlos Villamar (Winston Churchill) over Fredrick Adeoye (Eleanor Roosevelt) Fall 1:27 6.00 0
138 Jack Connolly (Winston Churchill) over Andrew Thomas (Eleanor Roosevelt) Fall 2:19 6.00 0
145 Sean Mahan (Winston Churchill) over Alex Nartey (Eleanor Roosevelt) Fall 0:49 6.00 0
152 Elijah Zack (Winston Churchill) over Shawn Abraham (Eleanor Roosevelt) Fall 2:24 6.00 0
160 Destin Palavoussa (Eleanor Roosevelt) over Parker DeSalvio (Winston Churchill) Fall 1:21 0 6.00
170 Emmanuel Nchako (Eleanor Roosevelt) over Mac Ballman (Winston Churchill) TF 18-1 0 5.00
182 Fio Tranquill (Winston Churchill) over Taiwo Ogendengbe (Eleanor Roosevelt) Fall 1:09 6.00 0
195 Andrew Welch (Winston Churchill) over Unknown (Unattached) Forf 6.00 0
220 Ryan Kaplow (Winston Churchill) over D`Anthony Jamison (Eleanor Roosevelt) Fall 1:06 6.00 0
285 Christian Bryant (Eleanor Roosevelt) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
106 Caleb Helman (Eleanor Roosevelt) over Tejas Vij (Winston Churchill) Fall 5:50 0 6.00
113 Bret Murphy (Eleanor Roosevelt) over Unknown (Unattached) Forf 0 6.00
120 Chris Ervin (Winston Churchill) over Kamari Smith (Eleanor Roosevelt) Fall 1:16 6.00 0
Dual Meet Score 54.0 29.0

Urbana 57, Old Mill 9

126 Jon Song (Urbana) over Damion Mansapit (Old Mill) Dec 4-2 3.00 0
132 Cody Swigart (Urbana) over Caron Tull (Old Mill) Fall 1:46 6.00 0
138 Ryan Gilligan (Urbana) over Brent Newland (Old Mill) Fall 0:44 6.00 0
145 Jakob Arneson (Urbana) over Matt Morris (Old Mill) TF 16-1 5.00 0
152 Shane Acton (Urbana) over Robbie Fleming (Old Mill) Dec 9-6 3.00 0
160 Jake Nielson (Urbana) over Boris Beltran (Old Mill) Fall 2:51 6.00 0
170 Mason Newton (Urbana) over Levi Garren (Old Mill) Dec 5-0 3.00 0
182 Jason Smith (Old Mill) over Pat Gilligan (Urbana) Dec 8-4 0 3.00
195 Kevin Makosy (Urbana) over Josh Thomas (Old Mill) Maj 13-4 4.00 0
220 Anthony Schifano (Urbana) over Cortez Floyd (Old Mill) Dec 6-4 3.00 0
285 Nasir Bakare (Old Mill) over Justin Karira (Urbana) Fall 0:08 0 6.00
106 Anya Knappenburger (Urbana) over Unknown (Unattached) Forf 6.00 0
113 Collin Acton (Urbana) over Michael Kummer (Old Mill) Fall 0:28 6.00 0
120 Ben Steinhiemer (Urbana) over Malik Wright (Old Mill) Fall 5:39 6.00 0
Dual Meet Score 57.0 9.0

4A Final
Urbana 41, Winston Chuchill 27

132 Cody Swigart (Urbana) over Carlos Villamar (Winston Churchill) Fall 5:08 0 6.00
138 Jack Connolly (Winston Churchill) over Ryan Gilligan (Urbana) Fall 1:32 6.00 0
145 Jakob Arneson (Urbana) over Sean Mahan (Winston Churchill) Dec 5-1 0 3.00
152 Elijah Zack (Winston Churchill) over Shane Acton (Urbana) Fall 2:19 6.00 0
160 Jake Nielson (Urbana) over DJamil Sarr (Winston Churchill) Fall 1:45 0 6.00
170 Mason Newton (Urbana) over Mac Ballman (Winston Churchill) Dec 9-6 0 3.00
182 Fio Tranquill (Winston Churchill) over Pat Gilligan (Urbana) Dec 6-3 3.00 0
195 Kevin Makosy (Urbana) over Cameron Harris-Gallahue (Winston Churchill) Fall 3:21 0 6.00
220 Andrew Welch (Winston Churchill) over Anthony Schifano (Urbana) Dec 12-5 3.00 0
285 Alec Velikanov (Winston Churchill) over Austin Geisler (Urbana) Fall 1:41 6.00 0
106 Anya Knappenburger (Urbana) over Tejas Vij (Winston Churchill) TF 20-5 0 5.00
113 Collin Acton (Urbana) over Antony Slaughter (Winston Churchill) Fall 5:36 0 6.00
120 Chris Ervin (Winston Churchill) over Austin Rohn (Urbana) Dec 12-5 3.00 0
126 Jon Song (Urbana) over Oliver Yang (Winston Churchill) Fall 3:27 0 6.00
Dual Meet Score 27.0 41.0