Category: Carroll County News

Perry Hall boys' storms back to 4A state final four; Coppin Academy captures first girls' region championship



STATE  BASKETBALL REGION TOURNAMENT

Saturday's region final results

GIRLS

CLASS 1A

East Region – Coppin Academy 79, Mardela 52

North Region – Pikesville 48, Dunbar 35

 

CLASS 2A

East Region – Queen Anne’s 63, Elkton 51

North Region – Gwynn Park 62, Forest Park 48

South Region – Oakland Mills 60, Westlake 44

 

CLASS 3A

East Region – Long Reach 77, Chesapeake-Anne Arundel 58

North Region – C. Milton Wright 34, Towson 18

South Region – Poly 72, St. Charles 45

West Region – Frederick 58, Manchester Valley 41

 

CLASS 4A

East Region –North Point 54, Severna Point 30

North Region – Catonsville 78, Paint Branch 42

 

BOYS

CLASS 1A

North Region – Dunbar 65, Pikesville 39

East Region – Patterson Mill 55, Snow Hill 39

 

CLASS 2A

East Region – North Caroline 82, Harford Tech 51

North Region – Lake Clifton 51, New Town 43

South Region – River Hill 61, Thomas Stone 51

 

CLASS 3A

East Region – Stephen Decatur 60, Centennial 51

North Region – Milford Mill Academy 87, Dundalk 69

South Region – Poly 60, Great Mills 54

 

CLASS 4A

East Region – Old Mill 76, Annapolis 65

North Region – Perry Hall 88, Paint Branch 75

 

State final four schedule

THURSDAY

GIRLS 

at SECU ARENA, TOWSON UNIVERSITY

Bethesda-Chevy Chase vs. Catonsville, 3 p.m. or 5 p.m.
North Point vs. Eleanor Roosevelt, 3 p.m. or 5 p.m.
CLASS 3A
Frederick vs. C. Milton Wright, 7 p.m. or 9 p.m.
Long Reach vs. Poly, 7 p.m. or 9 p.m.
BOYS
at XFINITY CENTER, UNIVERSITY OF MARYLAND
CLASS 3A
Thomas Johnson vs. Milford Mill, 3 p.m. or 5 p.m.
Stephen Decatur vs. Poly, 3 p.m. or 5 p.m.
CLASS 4A
Gaithersburg vs. Perry Hall, 7 p.m. or 9 p.m.
Old Mill vs. Bladensburg, 7 p.m. or 9 p.m.
FRIDAY
GIRLS at SECU ARENA
CLASS 2A
Poolesville vs. Gwynn Park, 3 p.m. or 5 p.m.
Queen Anne's vs. Oakland Mills, 3 p.m. or 5 p.m.
CLASS 1A
Southern-Garrett vs. Pikesville, 7 p.m. or 9 p.m.
Coppin Academy vs. Largo, 7 p.m. or 9 p.m.
BOYS at XFINITY CENTER
CLASS 1A
Clear Spring vs. Dunbar, 3 p.m. or 5 p.m.
Patterson Mill vs. Fairmont Heights, 3 p.m. or 5 p.m.
CLASS 2A
Oakdale vs. Lake Clifton, 7 p.m. or 9 p.m.
North Caroline vs. River Hill winner, 7 p.m. or 9 p.m.