Category: Anne Arundel County Feature

Annapolis Area Summer League kicks off Monday


Annapolis Area Christian Summer Basketball League

Where: Kilby Athletic Center, Annapolis Area Christian School

Participating teams: Annapolis, Annapolis Area Christian School, Archbishop Spalding, Arundel, Arundel Christian, Benjamin Franklin, Broadneck, Chopticon, Glenelg, Hammond, Indian Creek School, Leonardtown, North County, Northeast, Old Mill, St. Mary's, Severn School, Severna Park, South River

Schedule

Monday June 11

Glenelg vs. South River, 5 p.m.

North County vs. Spalding, 5 p.m.

Spalding vs. Broadneck, 6 p.m.

North County vs. Hammond, 6 p.m.

South River vs. Hammond, 7 p.m.

Glenelg vs. Broadneck, 7 p.m.

Leonardtown vs. Arundel Christian, 8 p.m.

Chopticon vs. Northeast, 8 p.m.

Leonardtown vs. Northeast, 9 p.m.

Chopticon vs. Arundel Christian, 9 p.m.

Tuesday June 12

Annapolis Area Christian vs. Severna Park, 6 p.m.

St. Mary's vs. Annapolis, 6 p.m.

Annapolis Area Christian vs. Annapolis, 7 p.m.

St. Mary's vs. Severna Park, 7 p.m.

Old Mill vs. Severn, 8 p.m.

Indian Creek vs. Arundel, 8 p.m.

Old Mill vs. Indian Creek, 9 p.m.

Severn vs. Arundel, 9 p.m.

Wednesday June 13

North County vs. Glenelg, 5 p.m.

Old Mill vs. Arundel Christian, 5 p.m.

North County vs. Arundel Christian, 6 p.m.

Spalding vs. Northeast, 6 p.m.

Glenelg vs. Northeast, 7 p.m.

Spalding vs. Old Mill, 7 p.m.

Chopticon vs. Broadneck, 8 p.m.

Leonardtown vs. Hammond, 8 p.m.

Chopticon vs. Hammond, 9 p.m.

Leonardtown vs. Broadneck, 9 p.m.

Thursday June 14

Glenelg vs. Severna Park, 5 p.m.

Severn vs. Severna Park, 6 p.m.

Benjamin Franklin vs. Annapolis, 6 p.m.

Severn vs. Annapolis, 7 p.m.

Benjamin Franklin vs. Glenelg, 7 p.m.

St. Mary's vs. South River, 8 p.m.

Arundel vs. Indian Creek, 8 p.m.

St. Mary's vs. Arundel, 9 p.m.

South River vs. Indian Creek, 9 p.m.

Monday June 18

Spalding vs. Severna Park, 5 p.m.

North County vs. Annapolis, 5 p.m.

Spalding vs. Annapolis, 6 p.m.

North County vs. Severna Park, 6 p.m.

Glenelg vs. Arundel, 7 p.m.

Leonardtown vs. Arundel, 8 p.m.

Chopticon vs. Indian Creek, 8 p.m.

Leonardtown vs. Indian Creek, 9 p.m.

Chopticon vs. Glenelg, 9 p.m.

Tuesday June 19

South River vs. Annapolis Area Christian, 5 p.m.

Northeast vs. Annapolis Area Christian, 6 p.m.

St. Mary's vs. Arundel Christian, 6 p.m.

St. Mary's vs. Northeast, 7 p.m.

South River vs. Arundel Christian, 7 p.m.

Severn vs. Broadneck, 8 p.m.

Old Mill vs. Hammond, 8 p.m.

Severn vs. Hammond, 9 p.m.

Old Mill vs. Broadneck, 9 p.m.

Wednesday June 20

North County vs. Indian Creek, 6 p.m.

Spalding vs. Arundel, 6 p.m.

North County vs. Arundel, 7 p.m.

Spalding vs. Indian Creek, 7 p.m.

Chopticon vs. Severna Park, 8 p.m.

Leonardtown vs. Annapolis, 8 p.m.

Chopticon vs. Annapolis, 9 p.m.

Leonardtown vs. Severna Park, 9 p.m.

Thursday June 21

Old Mill vs. St. Mary's, 6 p.m.

Benjamin Franklin vs. Severn, 6 p.m.

Old Mill vs. Severn, 7 p.m.

Benjamin Franklin vs. St. Mary's, 7 p.m.

South River vs. Leonardtown, 8 p.m.

North County vs. Chopticon, 8 p.m.

South River vs. Chopticon, 9 p.m.

Leonardtown vs. North County, 9 p.m.

 

Friday June 22

South River vs. Severn, 5 p.m.

Benjamin Franklin vs. Old Mill, 5 p.m.

Old Mill vs. Arundel Christian, 6 p.m.

Severn vs. Northeast, 6 p.m.

Arundel Christian vs. Northeast, 7 p.m.

Benjamin Franklin vs. South River, 7 p.m.

Annapolis Area Christian vs. Broadneck, 8 p.m.

St. Mary's vs. Hammond, 8 p.m.

Annapolis Area Christian vs. Hammond, 9 p.m.

St. Mary's vs. Broadneck, 9 p.m.

Monday June 25

Severna Park vs. Indian Creek, 6 p.m.

Arundel Christian vs. Arundel, 6 p.m.

Indian Creek vs. Annapolis, 7 p.m.

Arundel vs. Annapolis Area Christian, 7 p.m.

Spalding vs. Glenelg, 8 p.m.

Severna Park vs. Arundel Christian, 8 p.m.

Annapolis vs. Glenelg, 9 p.m.

Spalding vs. Annapolis Area Christian, 9 p.m.

Tuesday June 26

Northeast vs. Benjamin Franklin, 8 p.m.

Broadneck vs. Hammond, 8 p.m.

Broadneck vs. Benjamin Franklin, 9 p.m.

Northeast vs. Hammond, 9 p.m.

Wednesday June 27 - Friday June 29

Playoffs