St. Paul’s Summer League kicks off Tuesday; 3A state champ Poly looks to repeat


St. Paul’s Summer Basketball League

Where: Middleton Athletic Center, St. Paul’s School

Participating teams: Atholton, Beth Tfiloh, Calvert Hall College, Chapelgate Christian Academy, Concordia Prep, Cristo Rey Jesuit, Dulaney, Gerstell Academy, sGilman School, Glen Burnie, Hempfield (PA), Hereford, Jemicy School, Loyola Blakefield, Manchester Valley, Marriotts Ridge, Mervo, Mount Carmel, OurFamilyvsYour Team (Poly), Park School, Randallstown, River Hill, St. Paul’s (two teams), South Carroll, Western Tech, Westminster

 

Schedule

Tuesday May 29

OurFamilyvsYour Team vs. Gilman, 6 p.m.

Mervo vs. Dulaney, 7 p.m.

Gilman vs. Randallstown, 8 p.m.

 

Wednesday May 30

Hereford vs. Park, 6 p.m.

Dulaney vs. Calvert Hall, 7 p.m.

Glen Burnie vs. Beth Tfiloh, 7 p.m.

Westminster vs. Hereford, 8 p.m.

Concordia Prep vs. Chapelgate Christian, 8 p.m.

Cristo Rey vs. Glen Burnie, 9 p.m.

Beth Tfiloh vs. Jemicy, 9 p.m.

 

Thursday May 31

Atholton vs. Mervo, 5 p.m.

Mount Carmel vs. Randallstown, 5 p.m.

River Hill vs. Western Tech, 6 p.m.

Jemicy vs. South Carroll, 6 p.m.

Atholton vs. Manchester Valley, 7 p.m.

South Carroll vs. Chapelgate Christian, 8 p.m.

Manchester Valley vs. Concordia Prep, 9 p.m.

 

Monday June 4

Hempfield vs. Randallstown, 5 p.m.

Western Tech vs. Hereford, 6 p.m.

River Hill vs. Hempfield, 7 p.m.

Jemicy vs. Hereford, 8 p.m.

Loyola vs. OurFamilyvsYourTeam, 8 p.m.

C. Milton Wright vs. Marriotts Ridge, 9 p.m.

St. Paul’s No. 2 vs. River Hill, 9 p.m.

 

Tuesday June 5

Jemicy vs. Park, 5 p.m.

Mervo vs. Marriotts Ridge, 6 p.m.

St. Paul’s vs. Atholton, 7 p.m.

OurFamilyvsYourTeam vs. Dulaney, 8 p.m.

Atholton vs. C. Milton Wright, 9 p.m.

 

Wednesday June 6

Dulaney vs. Loyola, 5 p.m.

Beth Tfiloh vs. River Hill, 6 p.m.

Randallstown vs. St. Paul’s, 7 p.m.

Westminster vs. River Hill, 8 p.m.

Beth Tfiloh vs. St. Paul’s No. 2, 9 p.m.

 

Thursday June 7

Gilman vs. Mervo, 5 p.m.

Manchester Valley vs. Jemicy, 6 p.m.

South Carroll vs. Concordia Prep, 7 p.m.

Manchester Valley vs. Chapelgate Christian, 8 p.m.

St. Paul’s No. 2 vs. South Carroll, 9 p.m.

 

Monday June 11

Hereford vs. Hempfield, 6 p.m.

Park vs. Beth Tfiloh, 7 p.m.

Westminster vs. Western Tech, 7 p.m.

Hempfield vs. Gerstell, 8 p.m.

River Hill vs. Hereford, 8 p.m.

Chapelgate Christian vs. Cristo Rey, 9 p.m.

Beth Tfiloh vs. Westminster, 9 p.m.

 

Tuesday June 12

St. Paul’s vs. Mervo, 6 p.m.

C. Milton Wright vs. Mount Carmel, 7 p.m.

Park vs. Chapelgate Christian, 7 p.m.

Gerstell vs. Dulaney, 8 p.m.

Cristo Rey vs. St. Paul’s No. 2, 8 p.m.

Mount Carmel vs. Marriotts Ridge, 9 p.m.

 

Wednesday June 13

Glen Burnie vs. Concordia Prep, 7 p.m.

Calvert Hall vs. C. Milton Wright, 7 p.m.

Marriotts Ridge vs. Westminster, 8 p.m.

Cristo Rey vs. Jemicy, 8 p.m.

Randallstown vs. Loyola, 9 p.m.

Chapelgate Christian vs. Glen Burnie, 9 p.m.

 

Thursday June 13

Calvert Hall vs. St. Paul’s, 5 p.m.

Randallstown vs. OurFamilvvsYourTeam, 6 p.m.

Mount Carmel vs. Manchester Valley, 6 p.m.

Gerstell vs Atholton, 7 p.m.

Western Tech vs. South Carroll, 7 p.m.

Mervo vs. Mount Carmel, 8 p.m.

St. Paul’s No. 2 vs. Manchester Valley, 8 p.m.

Gilman vs. Dulaney, 9 p.m.

Atholton vs. South Carroll, 9 p.m.

 

Monday June 18

Concordia Prep vs. Western Tech, 5 p.m.

Hempfield vs. Calvert Hall, 5 p.m.

OurFamilyvsYourTeam vs. Gerstell, 6 p.m.

Jemicy vs. St. Paul’s No. 2, 6 p.m.

Western Tech vs. Beth Tfiloh, 7 p.m.

Marriotts Ridge vs. Hempfield, 7 p.m.

St. Paul’s vs. Loyola, 8 p.m.

Randallstown vs. Westminster, 8 p.m.

Chapelgate vs. Beth Tfiloh, 9 p.m.

 

Tuesday June 19

St. Paul’s vs. Gilman, 6 p.m.

Chapelgate Christian vs. Jemicy, 6 p.m.

Park vs. Glen Burnie, 7 p.m.

Calvert Hall vs. Atholton, 7 p.m.

Mount Carmel vs. OurFamilyvsYourTeam, 8 p.m.

C. Milton Wright vs. Gerstell, 8 p.m.

Loyola vs. Mervo, 9 p.m.

Glen Burnie vs. Atholton, 9 p.m.

 

Wednesday June 20

Calvert Hall vs. OurTeamvsYourTeam, 6 p.m.

Concordia Prep vs. Westminster, 7 p.m.

Loyola vs. C. Milton Wright, 7 p.m.

Gerstell vs. Randallstown, 8 p.m.

Park vs. Cristo Rey, 8 p.m.

 

Thursday June 21

Dulaney vs. St. Paul’s, 6 p.m

Glen Burnie vs. Marriotts Ridge, 6 p.m.

South Carroll vs. Cristo Rey, 7 p.m.

Manchester Valley vs. Western Tech, 7 p.m.

Gerstell vs. Gilman, 8 p.m.

Concordia Prep vs. Mount Carmel, 8 p.m.

South Carroll vs. Glen Burnie, 9 p.m.

Cristo Rey vs. Manchester Valley, 9 p.m.

 

Monday June 25

Hempfield vs. Loyola, 5 p.m.

Hereford vs. St. Paul’s No. 2, 5 p.m.

C. Milton Wright vs. River Hill, 6 p.m.

Western Tech vs Park, 6 p.m.

Westminster vs. Hempfield, 7 p.m.

Hereford vs. Cristo Rey, 7 p.m.

Marriotts Ridge vs. Calvert Hall, 8 p.m.

River Hill vs. Concordia Prep, 8 p.m.

 

Tuesday June 26

OurFamilyvsYourTeam vs. St. Paul’s, 6 p.m.

Gilman vs. C. Milton Wright, 7 p.m.

Mervo vs. Calvert Hall, 7 p.m.

Loyola vs. Gerstell, 8 p.m.

St. Paul’s No. 2 vs. Park, 8 p.m.

Dulaney vs. Mount Carmel, 9 p.m.

Marriotts Ridge vs. Gilman, 9 p.m.

 

Wednesday June 27 – Playoffs

Fifth-place finisher vs. 12th-place finisher, 6 p.m.

Eighth-place finisher vs. Ninth-place finisher, 6 p.m.

Sixth-place finisher vs. 11th-place finisher, 7 p.m.

Seventh-place finisher vs. 10th-place finisher, 7 p.m.

Eighth-place/Ninth-place winner vs. First-place finisher, 8 p.m.

Fifth-place/12th-place winner vs. Fourth-place finisher, 8 p.m.

Seventh-place/10th-place winner vs. Second-place finisher, 9 p.m.

Sixth-place/11th-place winner vs. Third-place finisher, 9 p.m

 

Thursday June 28 – Playoffs/All-Star games

Semifinal: Eighth-place or Ninth-place/First-place winner vs. Fifth-place or 12th-place/Fourth-place winner, 6 p.m.

Semifinal: Seventh-place or 10th-place/Second-place winner vs. Sixth-place or 11th-place/Third-place winner, 6 p.m

All-Star game: Underclassmen, 7 p.m.

SPSL final: Semifinal winners, 8 p.m.

All-Star game: Rising seniors, 9 p.m.